pilates topu nasıl şişirilir
pilates topu nasıl şişirilir
Pratik Bilgiler Spor & Fitness

Pilates Topu Nasıl Şişirilir?

Egzersiz yapmak, kilo vermek ya da vücuttaki duruş bozukluklarını gidermek için pilates yapmak oldukça faydalı bir aktivitedir. Günümüzde hazırlanmış olan pilates videoları sayesinde her yerde ve hemen her ortamda pilates yapılabilmektedir. Pilates yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı pilates topunun doğru bir şekilde seçilmesi ve şişirilmesidir. Pilates topu doğru bir şekilde şişirilmediğinde patlayabilir ya da pilates sırasında yapılan bütün egzersizler vücutta duruş bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle pilates topu şişirirken topun sertlik seviyesine ve vücudunuza göre ayarlanmasına dikkat etmeniz gerekir.

4 Aşamada Pilates Topu Nasıl Şişirilir?

1.Aşama: Topunuzu Oda Isısında Bekletin!

Pilates topu şişirmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı topun oda ısısında bekletilmesidir. Eğer topunuzu oda ısısında bekletmeden şişirmeye başlarsanız bir süre sonra pilates topunuzun havaya uçmayan, sert ve plastiği kolaylıkla deforme olabilecek bir yapıya gelmesine neden olacaktır.

Poşetinden çıkardığınız pilates topunuzu 2 saat boyunca 20- 25 derecelik bir odada bekletin.

2.Aşama: Topunuzun Şişirme Deliğini Bulun

pilates topu şişirme
pilates topu şişirme

Pilates toplarının üzerinde şişirme alanı olarak ayırılmış bir delik bulunur. Genellikle bir tıpa ile kapatılmış olan bu delik ile uyumlu bir şişirme pompası kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Pilates topunu düz bir şekilde yere serin ve şişirme deliğindeki tıpayı ucu keskin olmayan bir bıçak ile ya da bir anahtar ile çıkarın.
  • Pilates topunu şişirmek için bisiklet pompası ya da nalburlarda satılan ufak şişirme pompalarından faydalanabilirsiniz.
  • Topunuzun şişirme deliğini açtıktan sonra şişirme pompasını buraya yerleştirerek şişirme işlemine başlayabilirsiniz.

3.Aşama: Pilates Topunu Şişirin

Pilates topunuzu şişirmeye başladığınızda topun yavaş yavaş genişlediğini göreceksiniz. Bu aşamada topun etrafını inceleyerek herhangi bir yerinden hava kaçırıp kaçırmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer hava kaçırma gibi bir durum varsa topu aldığınız yere iade etmeniz ya da değiştirmeniz gerekecektir.

  • Pilates topunu şişirme sırasında topunuzun %80 oranında şişmesini sağlayın. Daha sonra pilates topu ile gönderilen ve genellikle beyaz renkli olan tıpayı şişirme deliğine takın.
  • Topunuzu şişirmenin ardından 24 saat boyunca bekletin. Bu işlemi ilk kez şişireceğiniz pilates toplarında denemelisiniz. Daha önce şişirip havasını söndürdüğünüz pilates toplarını bir gün bekletmenize gerek yoktur.
  • Topunuzu bu şekilde bir gün beklettiğinizde içerisindeki hava topun içerisine tam olarak yerleşecek ve topun ikinci şişirmeye kadar açılmasını sağlayacaktır.

4.Aşama: İkinci Şişirme

Pilates topunu %80 şişmiş bir şekilde 24 saat beklettikten sonra yeniden beyaz tıpayı çıkarın. Topun en büyük çapı istenilen genişliğe ulaşıncaya kadar şişirmeye devam edin. Ortadaki çap gergin bir aldığında şişirmeyi bırakın ve tıpayı yeniden takın.

pilates topu nasıl söndürülür
pilates topu nasıl söndürülür

Pilates Topu Şişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Pilates topunu şişirirken oda sıcaklığındaki bir ortamda şişirmeye dikkat edin. 20-25 derecenin altındaki sıcaklıkta şişirdiğinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Daha yüksek sıcaklıkta ise topunuzu şişirdiğiniz hava genleşecek ve topunuz çok gergin bir hal alacaktır.
  2. Pilates topunu ilk kez şişirecekseniz elektrikli şişirme pompaları kullanabilirsiniz.
  3. Pilates topunun şişirme deliğine şişirme pompasını taktığınızda borunun çıkmaması için sabitleyici ürünler kullanabilirsiniz.
  4. Pilates topunu şişirdikten sonra hava giriş çıkışının olduğu kısma tıpayı doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla