pesto sos nerelerde kullanılır
pesto sos nerelerde kullanılır
Mutfak Kültürü Yeme & İçme

Pesto Sos Nerelerde Kullanılır?

Pesto sos denince çoğu kişinin aklına makarna gelir. Ancak pesto sos sadece makarnalarda değil birbirinden farklı tariflerde kullanılabilmektedir. Pesto kelimesi Cenevizce’de ‘’ezilmiş’’ anlamına gelmektedir. Pesto sos ise malzemelerin ezilerek hazırlanmasından dolayı bu ismi almıştır. Pesto sos evde hazırlanabildiği gibi hazır olarak da satılabilmektedir.

İtalya’dan dünyaya yayılan pesto sos, fıstık içerikli sos olarak bilinir. İçerisinde fesleğen, parmesan peyniri, sarımsak, zeytinyağı gibi farklı besinler bulunan Pesto sosun kullanılan malzemelere göre çeşitleri de bulunur. Ancak pesto sosun ana maddesi genelde çam fıstığı olmaktadır. Çam fıstığı yerine badem ve ceviz gibi ürünlerde kullanılabilmektedir.

Pesto Sos Kullanılan Tarifler

1.Makarnalar

Pesto sosun en sık kullanıldığı tariflerin başında elbette ki makarnalar gelmektedir. Makarnaların çeşidi fark etmeksizin peynirli ve fıstıklı olan bu sosu tercih edebilirsiniz. Ağızda fresh bir hava bırakan pesto sosu, İtalya’da en sık tüketilen yemek olan makarnalardan ayrılmaz. Ayrıca pesto soslu makarnaları tavuklu, kremalı ya da farklı sebzelerle donatılmış halde de tüketebilirsiniz.

pesto soslu tarifler
pesto soslu tarifler

2.Sandviçler

Pesto sosun en sık kullanıldığı tarifler arasında ikinci sırada yer alan besinler sandviçlerdir. Özellikle sandviç ekmeğinin üzerine sürülerek harika bir öğünlük hazırlayabilirsiniz. Domatesli, mozerellalı ve ızgara şeklinde hazırlanmış olan sandviçler içinde bu sosu tercih edebilirsiniz. Ayrıca sandviç için yeterli malzemeniz yoksa ekmek üzerine süreceğiniz pesto sos ile harika bir atıştırmalık denemiş olursunuz. Sandviçlerin içerisinde sürekli mayonez ve ketçap gibi soslar denemek istemiyor ve farklı bir lezzet arıyorsanız pesto sos kullanmalısınız.

3.Salatalar

Yeşilliklerle eşsiz bir hal alan salatalara hem farklı bir lezzet eklemek hem de salata sosu kullanmak istediğinizde pesto sos tercih edebilirsiniz. Patates salataları, tavuk salataları ve arpa şehriyeli salatalarda pesto sos ile enfes lezzetler hazırlayabilirsiniz. Pesto soslu;

  • Yumurtalı salata
  • Ton balıklı salata
  • Çoban salata
  • Sezar salata gibi yüzlerce çeşidi deneyebilirsiniz.

4.Çorbalar

Pesto sos içerisindeki fesleğen, peynir, zeytinyağı ve sarımsak ile birlikte çorbalarda harika bir lezzet sunar. Domates çorbası, kremalı çorbalar ve daha pek çok çorbanın içerisinde pesto sos ekleyerek sıradan çorbalardan bir tık daha farklı bir lezzet tercih edebilirsiniz. Çorbaların içerisine ek bir malzeme olarak ekleyebileceğiniz gibi pesto sosu çorba üzerine sunum yaparak da tüketebilirsiniz.

pesto sos nasıl yapılır
pesto sos nasıl yapılır

5.Et- Tavuk- Balık Sosu

Izgarada ya da fırında hazırladığınız birbirinden güzel et- tavuk- balık tariflerinizi pesto sos ile mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Genellikle ızgara olarak hazırlanan tariflerde tavuk- et- balık gibi besinlere yumuşaklık sunan pesto sos garnitür şeklinde de tüketebileceğiniz besinlerden biri.

Balıklarda levrek, somon, palamut gibi büyük balık seçeneklerini ızgara ile deniyorsanız mutlaka ve mutlaka pesto sosu ile denemelisiniz. Tavuklu menülerde haşlanmış tavuğu pesto sosa bulayarak salata ile ikram edebilirsiniz.

6.Meze- Dip Sos

Pesto sos meze çeşitleri içerisinde bulunmasa da çeşitli inceltme yöntemleri ile meze haline getirilebilmektedir. Zeytinyağı ile yoğunluğu azaltılan pesto sos hem sağlıklı hem de oldukça enfes bir meze olarak sofranızda kullanabileceğiniz bir lezzet olacaktır.

Evde tavuk ve ya karides gibi ürünler tüketmeyi seviyorsanız ya da cips tüketirken bir dip sos arıyorsanız pesto sos harika bir seçenek. Ayrıca pesto sosu biraz yoğurt ile açarak sebzeleriniz için de dip sos haline getirebilirsiniz. Daha yoğun bir lezzet denemek isterseniz pesto sosunuzu krem peynir ile açarak dip sos ve meze şeklinde tüketebilirsiniz.

7.Pizza Sosu

Pizza yaparken domates yoğunluklu soslardan sıkılanlar için alternatif bir lezzet olan pesto sosu, pizza hamuru üzerine uygulayabilirsiniz. Hamurun üzerine sürülen pesto sos size bol fesleğenli ve zeytinyağı- sarımsak deneyimi yaşatacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla