patent başvurusu nasıl yapılır
patent başvurusu nasıl yapılır
İş & Para Kariyer

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu ticari olarak değer taşıyan buluşların taklit edilmesine karşı korunması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Patent başvurusu onaylanan kişiler buluşlarını belirlenen süre boyunca maddi kazanç elde etmek adına kullanabilirler. Üçüncü kişiler tarafından buluşun kullanılması, üretilerek satılmasını engelleyen patent, dünyadaki buluşların ve bilgilerin %80’lik kısmını koruma altına almaktadır.

Patent alarak buluşlarını değerlendirecek olan kişilerin hukuki ve teknik açıdan belirli bazı bilgilere sahip olması gerekir. Ancak bu konularda yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler için patent başvurusu konusunda danışmanlık hizmeti veren adreslerden yardım alınması gerekebilir.

Patent Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Patent başvurusu yapacak olan kişilerin şu belgeleri hazırlaması gerekir:

 • Buluş ya da bilginin konusunu açıklayan bir beyanname
 • Patenti istenen buluşun diğer buluşlardan farklı ve patent almaya uygun teknik özelliklerinin anlatıldığı istemler
 • Patent başvurusu yapılan ürüne ait teknik bilgiler içeren istemlere ait resimler
 • Patent başvurusunun genel özeti
 • Patent başvurusu için harç miktarının yatırıldığını gösterir belge
 • Patent başvurusu için Türk Patent Kurumu başvuru dilekçesi
patent başvurusu
patent başvurusu

Patent Başvurusu Aşamaları Nelerdir?

 1. Patent başvurularında öncelikle patenti alınmak istenen buluş ve ya bilginin detaylandırılarak hazırlanması ve görsellerle desteklenmesi gerekir.
 2. Patent almak için başvuru yapılacak olan buluşun daha önce kimse tarafından patent alınarak korunmadığına dair genel bir araştırma yapılması gerekir. Eğer benzer bir patent bulunuyorsa buluşun diğer benzerlerinden neden farklı olduğu konusunda istemlerin hazırlanması gerekir.
 3. Patent araştırması yaparken Türk Patent Kurumu tarafından sunulan patent depoları kullanılabilir. Ayrıca TPK tarafından yurt içinde ve yurt dışında patenti alınan buluşların bilgisine ulaşılabilmektedir.
 4. Patent araştırmalarında buluşunuzun aynısını bulamazsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.
 5. Başvuruda istenen belgeleri hazırlamak ve başvuru dilekçesi ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması gerekir.
 6. Türk Patent ve Marka Kurumu yapmış olduğunuz başvuru için detaylı bir inceleme başlatarak dünya üzerinde ve ülke içerisinde bu tür bir buluşun olup olmadığını araştıracaktır.
 7. TPK tarafından yapılan araştırmalarda eğer patent istediğiniz buluşa yakın bir patent varsa sizin buluşunuzla bu patentli buluş arasındaki farklar araştırılacaktır.
 8. TPK tarafından araştırmaların seyrini takip edebilmeniz adına size bir başvuru numarası verilecektir. Bu numara üzerinden patent başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca patent başvurularında buluşlarınızı detaylandırmanız için hazırladığınız belgelerde eksiklik olup olmadığını da TPK size yazılı olarak bildirecektir.
 9. Patent başvurusunda bulunan kişilerin başvuru ücretlerinin 15 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödemenin yapılması halinde ise TPK tarafından araştırma sonuçları açıklanacak ve başvuru sonucu bildirilecektir.

Patent başvurusu eğer onaylanırsa ya da oluşan eksiklikler düzeltilebilecek gibiyse buluş sahipleri birinci inceleme talebinde bulunur. Talepler doğrultusunda birinci inceleme sonucu olumlu ise kişiler Tescil Belgesi Düzenleme Ücreti ödeyerek patentlerini alabilirler.

patent başvurusu nereye yapılır
patent başvurusu nereye yapılır

Patent Başvurusu Onay Almazsa Ne Olur?

Patent başvurusu için gerekli bildiriler yapıldığı halde başvuru onay almamış ve eksiklikler olduğuna dair bildiri gelmişse kişilerin bu eksikleri 2 ay gibi bir sürede tamamlaması gerekir. 2 ay içerisinde eksiklerin tamamlanması halinde patent başvurusu yeniden incelenecektir. İncelemelerin olumsuz olması halinde başvuru kabul edilmez ve yeni bir düzenleme istenebilir. Ancak olumlu olması halinde patent alınabilir.

Patent Ücretleri Ne Kadardır?

Patent ücretleri her sene değişmekle birlikte TPK tarafından belirlenmektedir. TPK sitesinden online başvurular yapılması halinde ise bu ücretler kişilere özel olarak bildirilmektedir.

Alınan Patent Nerede Geçerlidir?

Patent başvurularının onaylanması halinde alınan patentler hangi ülkeden alınmışsa orada geçerli sayılır. Yurt dışında bu patentin geçerli olması için satılacağı ülkeden de patent başvurusunun kabul edilmiş olması gerekir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla