Sağlıklı Yaşam

Pankreas Sağlığını İyileştirmek için 10 Şaşırtıcı Gıda

Woman's hand catching the waist because of abdominal pain.

İnsanlar çoğusu kalplerinin, akciğerlerinin ve böbreklerinin sağlığı konusunda endişe ederken, sadece birkaçı pankreas sağlığını düşünüyor.

Bununla birlikte, genel olarak sağlıklı bir şekilde yaşamak için vücudunuzun inanılmaz derecede önemli bir parçası olan pankreasın sağlığını göz ardı etmemelisiniz.

Pankreasınızın iki temel işlevi vardır – kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, yağ ve proteinin sindirimi için enzimler yapmak için insülin üretmek.

Pankreas, vücudun gıdaları daha verimli bir şekilde parçalamasına ve besinlerini emmelerine yardımcı olur. Ayrıca, bu organ, insülinle birlikte, polipeptitler, somatostatin ve glukagon gibi birçok önemli hormon üretir.

Pankreasınız düzgün çalışmazsa, diyabet, pankreatit ve hatta pankreas kanseri dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Hatalıkların nedenleri iyi anlaşılmamasına rağmen, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile pankreasınızı gençleştirebilirsiniz.  Aslında, bu hayati organı iyileştirebilen ve koruyabilen birçok pankreas dostu gıdalar vardır.

İşte sizlere pankreasın iyileşmesine yardım eden 10 şaşırtıcı gıda.

1. Sarımsak

Sarımsak, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, pankreas kanserini önleme yeteneğine sahip allisin adı verilen bir bileşim içerir.

Sarımsak ayrıca pankreatik dokular üzerinde pozitif etkileri olan kükürt, arginin, oligosakkaritler, flavonoidler ve selenyum gibi diğer yararlı besin maddelerini de içerir.

2013 yılında Asya Pasifikli Kanser Önleme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sarımsak yağının pankreatik karsinom hücrelerinde önleyici ve terapötik potansiyele sahip olduğu bildirilmektedir.

Hem diyabete hemde diyabetin önlenmesinde de son derece yararlıdır. Antihiperglisemik ve lipid düşürücü özelliklere sahiptir. Kandaki şeker miktarını azaltmaya yardımcı olur ve yeterli insülin üretmek için pankreasın uyarılmasını sağlar.

2011 yılında Pakistan’da yapılan bir araştırmada, standart bir antidiyabetik ajan ile sarımsak desteğinin Tip 2 diyabetiklerde daha iyi kan şekeri kontrolü sağladığı bulundu.

2013 yılında Diyabet, Metabolik Sendrom ve Obezite Dergisinde yayınlanan bir diğer çalışmada, sarımsak kapsüllerinin açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini bildirildi.

2014 yılında Avitel Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada da, araştırmacılar düzenli sarımsak alımının kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini destekledi.

Her gün aç karnına 2 veya 3 diş çiğ sarımsak yiyin. Ayrıca, sarımsağı yemeklerinize de katabilirsiniz. Doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi de alabilirsiniz.

2. Probiyotik Yoğurt

Canlı, probiyotik kültürlü yoğurt, pankreasınız için faydalı olan diğer bir şaşırtıcı besindir.

Probiyotik yoğurt sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan bağırsağınızdaki sağlıklı bakterileri yenileri ile değiştirmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi pankreas sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda, pankreasa bağlı sorunların tedavisinde yararlı olduğu bulunmuştur.

Ulusal Kanser Enstitüsü, sağlıklı bir sindirim sisteminin tadını çıkarmak ve pankreatik sağlığı iyileştirmek için günlük 3 porsiyon aktif kültürleri (probiyotik veya yararlı bakteriler) içeren düşük yağlı veya yağsız yoğurt yemeyi önerir. Hatta probiyotik yoğurt genel pankreas kanseri riskini azaltmaya ve pankreas doku hasarının onarımına yardım eder.

3. Ispanak

Ispanak iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Bunlarda pankreasınızın düzgün çalışması için gereken iki besin maddesidir.

Vücudunuz bu iki besin maddesini yeterli miktarda aldığında, pankreasta enflamasyon riski azalır. Pankreastaki enflamasyon pankreatik kanser riskinizi arttırır.

Aslında, ıspanak, pankreastaki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan ve apoptozu indirebilen güçlü bir kanser mücadele ajanı MGDG (monogalakto-silikilgliserol) içerir.

Ispanak da yüksek glikoz seviyelerini kontrol etmek için faydalıdır.

Ispanağı günlük olarak tüketin, çorbalarınıza, salatalarınıza, meyve sularına veya hazırladığınız pürelere katın.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, günlük porsiyonlarda kullanılan popüler bir baharattır ve pankreasınıza da iyi gelir.

Pankreas kanseri dahil birçok kanseri önlemeye yardımcı olan kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. İçindeki curcumin bileşiği, potansiyel kanser hücrelerinin belirlenmesinde etkilidir ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden bu zararlı hücrelerin tahrip edilmesine yardımcı olur.

2013 yılında Anticancer Research’de yayınlanan bir çalışmada, ölümcül pankreas kanserlerinin tedavisinde lipozomal curcumin olarak bilinen eşsiz zerdeçal bileşiğinin kemoterapiye bir alternatif sağlayabileceği bulundu.

Zerdeçal ayrıca, her türlü iltihaplanmayı önleyerek pankreasınızı koruyan güçlü bir anti-enflamatuar ajandır.

Bu baharat, yüksek kan şekeri kontrolü ve diyabetin önlenmesi için de faydalıdır.

Bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve her gün bir defa için. Zerdeçal takviyesi almak isterseniz, önce doktorunuzla konuşun.

5. Yaban mersini

Her çeşit çile pankreas sağlığınız için iyidir, ancak bu amaçla yaban mersini en iyisidir.

Yaban mersini, antioksidan bakımından zengin olup, pankreasta serbest radikal hasarından kaynaklanan oksidatif stresden koruyabilir. Bu çilekler, pankreas kanseri gibi ciddi durumlar geliştirme riskinizi de azaltabilir.

Çilekteki pterostilben bileşiği, akciğer, mide, pankreas ve göğüs kanseri hücrelerinin kendini tahrip etmesini arttırır.

Yaban mersini ayrıca, kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olur ve diyabetle uğraşan insanlar için faydalıdır.

2014 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, sebze ve meyve tüketiminin, özellikle meyvelerin Tip 2 diyabet riskini azalttığı gösterildi.

Ayrıca, çileklerin anti-inflamatuar özellikleri diyabetin neden olduğu pankreasa vasküler hasarın azaltılmasına yardımcı olur.

Pankreasınızı sağlıklı tutmak için diyetinize taze yaban mersini de ekleyin.

6. Brokoli

Zambak ailesine ait sebzeler ve özellikle brokoli, pankreas sağlığı için son derece yararlıdır.

Brokoli, pankreas da dahil olmak üzere vücudun çeşitli organlarının detoksifıye edilmesine yardımcı olan yüksek düzeyde sülfür içeren bileşikler içerir. Bu da pankreas kanseri ve diğer kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

2013 yılı Medikal Gıda Dergisinde yayınlanan bir başka çalışma,muhtemelen brokoli filizlerinin diğer biyoaktif bileşenlerinin Tip 2 diyabet ve komplikasyonlarının yönetimi için benzersiz bir ek olarak potansiyel etkinliğini vurgular.

Brokoli, pankreas sağlığını büyük ölçüde etkileyen faktörler olan serum kolesterol ve oksidatif stresi bile azaltır.

Brokoliyi içindeki besin değeri düşmemesi için çok fazla pişirmeyin, hatta buharda pişirip tüketebilirsiniz.

7. Kırmızı üzüm

Pankreasınız için yararlı olan bir diğer meyve de kırmızı üzümdür.

Kırmızı üzüm, pankreasa ait dokuları serbest radikal hasardan koruyabilen, bir başka güçlü antioksidan olan resveratrol olarak bilinen bir bileşik açısından zengindir. Kırmızı üzüm, serbest radikal hasarlara karşı koruma sağlayarak pankreatit veya pankreas kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Aslında, resveratrol aynı zamanda pankreatik kanser hücrelerinde hücresel ölümüne (apoptoz) neden olur. Resveratrol, kan damarı hasarını önlemeye yardımcı olur ve inflamasyonu azaltır.

Buna ek olarak, kırmızı üzümdeki polifenoller vücuttaki karbonhidrat metabolizmasını ve hücrelerdeki glikoz taşınmasını geliştirir. Buda pankreasın insülin duyarlılığını düzenler.

Sağlam bir pankreas sağlığının keyfini çıkarmak için her gün bir avuç kırmızı üzüm yiyin. Kırmızı üzümleri kabukları ile birlikte yiyin.

8. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, güçlü bir antioksidan olan beta-karoten bakımından zengindir ve böylelikle sürekli pankreas sağlığını destekler.

Tatlı patates tüketimi insülin üretiminden sorumlu olan pankreatik hücrelerin düzenlenmesine yardımcı olur. Aslında, şekerleri kan dolaşımına kademeli olarak serbest bırakarak kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca, bu patateslerin glisemik indeksi daha düşüktür ve diyabet riskini azaltır. Biyolojik ve İlaç Bülteni’nde yayınlanan 2000 yılındaki bir araştırma, beyaz tenli tatlı patateslerin insülin direncini azaltarak glikoz ve lipid metabolizma anormalliklerini artırdığını ve inanılmaz bir antidiyabetik etkinliğe sahip olduğunu ileri sürüyor.

Daha iyi pankreas sağlığının keyfini çıkarmak için beyaz patateslerinizi daha sağlıklı olan tatlı patatesler ile değiştirin.

Tatlı patateslerin yanı sıra diğer meyveleri, havuç , mısır ve portakal gibi besinleri tüketmek de pankreas sağlığı için faydalıdır.

9. Reishi Mantarları

Reishi mantarları yemeklerinize lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda pankreas sağlığını da desteklerler. Aslında bu mantarlar geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır ve kanser dahil çeşitli hastalıkları yönetmek için popüler bir tercih olmuştur.

Bu mantar, pankreastaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltabilen güçlü anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bu da pankreatit gelişme riskini azaltır.

Reishi mantarları, beta-glukan polisakaritleri ve triterpenleri olarak bilinen fitokimyasallar açısından da zengindir. Fitokimyasallar, vücuttaki serbest radikal hasarını önleyen, böylece pankreas kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser riskini azaltacak güçlü antioksidanlardır.

Bu mantarlar, kanser hücrelerinin ait olmadığı yerlere nüfuz etmesini önleyebilir. Bu, kanser hücrelerini kendi yollarında durdurabildikleri anlamına geliyor. Sağlıklı dokuları kanserli hücrelerden korurlar.

Sağlık nedenlerinden ötürü alındığında, bu mantar kuru veya ekstre şeklinde tüketilir. Piyasada kolayca sıvı, kapsül veya toz halinde bulabilirsiniz. Kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

10. Meyan kökü

Bitkisel bir ilaç olarak ve gıdalar için tatlı bir lezzet olarak binlerce yıldır kullanılan bu eski ot, pankreas sağlığını da destekliyor.

Meyan kökünün pankreas kanseri arkasındaki temel nedenlerden  biri olan pankreas iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir anti-inflamatuar özellikleri vardır .

Bu bitkisel kök ayrıca pankreas da dahil olmak üzere tüm bez işlevlerini desteklemek için önemli olan gıdayı sindirmek için safra üretimini artırır.

Meyan kökü ayrıca antidiyabetik özellikleri de içerir. Bu, kökü bulunan amorfrutin adı verilen maddeler, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, amorfrütinler karaciğer yağlanması riskini azaltır ve insülin direncini artırır.

2011 yılında Uyuşturucu ve Kimyasal Zehir Bilimi Dergisinde yayınlanan araştırmada, meyan kökünün antioksidan ve antihiperglisemik özelliklerinden dolayı diyabet için potansiyel bir terapötik etkisi olabileceği ortaya çıktı.

Her gün 2-3 bardak meyan kökü çayı içebilir veya doktorunuzla konuştuktan sonra ek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla