Bahçe & Bitkiler

Pancar Nasıl Ekilir?

Pancar iki yıllık otsu bir bitkidir. Ayrıca Ispanakgiller familyasındandır. Rozet şeklinde yaprakları bulunan pancar çiçek açmaz. İkinci yılında 50 cm’ye kadar ulaşan boyu, tepelik bölgelerde salkım şeklinde çiçeklenmektedir. Dış kısmı sarımsı olan bu bitkinin içi beyazdır.  Anavatanı Türkiye başta olmak üzere Mısır, Suriye ve Filistin olarak sıralanır. Kökleri sonbaharda sökülerek çıkarılan ve temizlendikten sonra şeker fabrikalarına gönderilen pancar bitkisi, kırmızı pancar olarak da tüketilebilir. Normal pancar fırında ya da közde pişirilirken, kırmızı pancarın kökünden salata yapılmaktadır.

Pancar Ekimi Nasıl Yapılır?

PH değeri 6,5 ile 7,5 seviyesinde olan ve hafif kumlu topraklara ekilebilen pancar bitkisinin tohumu aslında kurutulmuş bir meyveye benzer. Bölgelere göre don olaylarından sonraki ilk ayda ekilebilen pancar bitkisinin tohumları arasında 10 cm’ye kadar aralık bulunmalıdır. Son don olayı yaşanana kadar 2 haftada bir ekim işlemlerine devam edilir.

Kışın tüketmek için yaz ortasında ekilen pancarlardan pek verim alınmayabilir. Ayrıca pancarın çimlenmesini hızlandırma amacıyla serin ya da bulutlu bir günde ekim yapılması daha uygundur. Ekim bittikten sonra toprak yeteri kadar sulanmalı ve ince gübre tabakasıyla örtülmelidir.

Pancar fidelerinin olgunlaşmaya başlamasından sonra pancar kümeleri makasla seyreltilmelidir. Her pancak grubunda gürbüz fideler korunmalı ve geriye kalan fideler kesilmelidir. Ek olarak pancar alanında yetişen diğer sebzelere zarar vermemek için elle söküp koparma işlemine başvurulmamalıdır.

Pancar Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pancar yetiştirirken dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Sıcak havalarda hasat edilebilecek pancarların kök rengine bakıldığında parlak olmadığı ve tadının da acı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden serin bir havada yetiştirilmesi gereken pancarın serinliğinin de muhafaza edilmesi şarttır.

Pancarın sulama işlemlerine de dikkat edilmelidir. Yeteri kadar sulanmayan pancar alanlarından verim alınamaz. Ayrıca gübreleme sırasında da aşırı miktarda gübre kullanımı uygun değildir. Pancar köklerinden verim almak için toprağın 4 haftada bir potasyum ve fosfor bakımından yüksek oranlı gübrelerle beslenmesi önemlidir.

Pancar Hasadı Nasıl Olur?

Pancarın yaklaşık 6,3 cm çapına ulaşması durumuna hasat edilmesi gerekir. Bu dönemde yapılacak hasat sonucunda pancarın lezzeti dikkat çeker. Bilinmesi gereken en önemli durum, pancarın kök kısmının büyüdükçe lezzetini kaybettiğidir. Ayrıca hasat işlemini yaparken kökler el ile sökülmelidir. Alternatif olarak toprağı hafif sulayarak yumuşatabilir ve daha sonra yine el yardımıyla yerinden alabilirsiniz.

Pancar hasadında kök kısmının nem içeriğinin azalmamasına dikkat edilmelidir. Nem kaybını minimuma indirmek için bir el ile pancar kökünü, diğer el ile pancarın yaprak kısımlarını tutmanız yeterlidir. Yumruları da bükerek koparabilir ve ardından plastik sebze torbalarında muhafaza edebilirsiniz.

Pancarın Faydaları Nelerdir?

Pancar, hasattan sonra şeker pancarı olarak işlenmesi için fabrikalara gönderilir. Ardından şeker pancarı şeklinde satışa sunulur. Şeker pancarının faydaları da şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kansızlık sorunlarına karşı tüketilebilir.
  • Karaciğerin işlevlerini sürdürebilmesinde etkilidir.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Kabızlığa karşı etkilidir.
  • Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Tüberküloz hastalığına iyi geldiği bilinir.
  • Sinir hücrelerine etki ettiği için sakinleştirici bir özelliği vardır.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Pancar suyunun tüketilmesi, kanser riskini azaltır.

Pancarın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Kırmızı pancar tüketmenin de vücuda ciddi faydaları olduğu bilinir. İlk olarak kırmızı pancarın içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunduğu için dişlerin ve kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca güçlü bir iltihap engelleyici olan pancar suyu, sabahları limon ile beraber karıştırılarak tüketilebilir.

Pancarın içeriğinde ayrıca folik asit ve B vitamini bulunur. Düzenli bir şekilde pancar tüketildiğinde bebeklerin sağlığı üzerinde faydalı etkiler oluşturur. Bunlara ek olarak kırmızı pancar kurdeşen, egzama, saç dökülmesi, sedef ve karaciğer hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

Bağırsak hareketlerini hızlandıran pancar suyu, hazmı kolaylaştırır. Bu sayede kabızlık sorunuyla mücadele eder. Pancar suyu ayrıca kandaki homosistein maddesinin seviyesini azaltır. Bu sayede koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski de azalmış olur.

Pancarın Yan Etkileri Var mı?

Pancar suyunun bazı yan etkileri olabilir. Öncelikle pancar suyunun saf olarak tüketilmemesi gerekir. Elma, kereviz, havuç ya da diğer sebzelerle karıştırılarak tüketilmesi önerilir. Ayrıca yüksek miktarda sulandırılmadan tüketilen pancar suyunun karaciğere zarar verebileceği unutulmamalıdır. Son olarak ülser ya da böbrek taşı rahatsızlığı bulunanların da pancar suyu tüketmesi önerilmez.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla