Sağlık

Pamukçuk Yaralarının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Bu pamukçuk yaralarının boyutu genellikle küçük olmasına rağmen, son derece ağrılı olabilir. Pamukçuk yaraları genelde ağız içinde, dilde, dudaklarda, yanak ve boğazda çıkabilen, ortaları sarı veya beyaz renkte olan, kırmızı küçük yumrular şeklinde beliren yaralardır.

Etkilenen alanda karıncalanma ve yanma hissi, lenf bezlerinde şişlik ve ateş pamukçuğun bazı yaygın belirtileri arasındadır.

Pamukçuk yaralarına ağız travması, aşırı stres, kötü beslenme, hormonal değişiklikler, bağışıklık sistemindeki zayıflık, gıda alerjisi veya vitamin eksiklikleri neden olabilir.

Bu ağız yaraları bulaşıcı değildir ve genellikle tedavi olmadan iki hafta içinde kaybolurlar. Bu dönemde oluşan ağrının hızlı bir şekilde tedavisi için, boğaz üzerinden doğrudan küçük bir buz küpünü tutup yavaş yavaş erimeye izin verebilirsiniz. Buz bu sorunu tedavi etmez ama daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Pamukçuk ile ilişkili ağrı ve tahrişi hafifletmek ve daha hızlı iyileşme sağlamak için çok daha fazla basit ev tedavileri vardır.

İşte pamukçuk için en etkili 10 doğal ve bitkisel yöntem.

1. Bal

Bal pamukçuk yaralarından kaynaklanan ağrı ve enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olan son derece rahatlatıcı bir maddedir. Antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca, zerdeçal ile birleştirebilirsiniz.

 • Bir çay kaşığının dörtte biri oranında bal ve zerdeçal tozunu birbirine katıp çay kaşığı ile iyice karıştırın. Bu macunu etkilenen alan üzerine sürün ve 15 ila 20 dakika boyunca bekletin.
 • Ayrıca pamukçuk ile ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletmek için tüm etkilenen alanın etrafına bir çay kaşığı bal uygulayabilirsiniz.

2. Kişniş

Kişniş etkin bir şekilde pamukçuk belirtilerini hafifleten, anti-inflamatuar, antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir.

 • Bir bardak suya bir çay kaşığı kişniş tohumu veya yaprağı katıp kaynatın. Karışımı süzün. Ağzını günde üç ya da dört kez bu su ile durulayın.
 • Ayrıca taze kişniş yaprağı suyu içebilirsiniz. Yaprakları hemen yutmayın. Bu meyve suyunu özellikle etkilenen bölgelerde tutmaya çalışın ve sonra yutun.

3. Meyan Kökü

Meyan kökü tıbbi özellikleri sayesinde pamukçuk yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. Meyan kökünde aktif bir bileşen olan ve etkilenen alanı yatıştırmaya yardımcı anti-inflamatuar özellikleri olan glisirizin vardır.

 • Bir çorba kaşığı meyan kökünü iki bardak su içinde iki ya da üç saat boyunca bekletin ve bu su ile ağzınızı çalkalayın.
 • Pamukçuk için meyan kökü ekstresi uygulamak da onların boyutunu azaltarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

4. Nemli Çay Torbası

Kullanılan çay poşetindeki tanik asitin büzücü özelliği ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Bunun için siyah veya yeşil çay poşeti kullanabilirsiniz. Bir fincan çay yaptıktan sonra, çay poşetlerini birkaç dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 2. Soğutulmuş yaş çay poşetlerini yaklaşık 15 ila 20 dakika süreyle pamukçuk üzerinde hafifçe basın.
 3. Pamukçuk yaraları iyileşene kadar yöntemi günde iki yada üç defa tekrarlayın.

5. Aloe Vera

Aloe veranın ağrının hafiflemesine yardımcı olabilen, pamukçuğun iyileşmesini sağlayan, antibakteriyel özellikleri de dahil olmak üzere birçok iyileştirici güçleri ve özellikleri vardır.

 • Bir aloe vera yaprağının etli kısmından suyunu ayıklayın ve pamukçuk üzerine doğrudan uygulayın. Bunu günde birkaç defa tekrarlayın.
 • Ayrıca günde üç dört defa ağzınızı taze aloe vera suyu ile çalkalayabilirsiniz. Taze aloe vera suyu yoksa, piyasada hazır olarak satılan, paketlenmiş sürümlerden kullanabilirsiniz.

6. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptik ve antibakteriyel bileşikler içerir. Bu nedenle cildi dezenfekte etmeye yardımcı olarak pamukçuk yaralarını tedavi eder. Çay ağacı yağı kullanımı pamukçuk riskini en aza indirir.

 1. Ağız yarasının şiddetine bağlı olarak, bir bardağa 10 a 5 oranında çay ağacı yağı ve su katarak bir çözelti yapın.
 2. Bu karışımı kullanarak ağzınızı çalkalayın.
 3. Pamukçuk iyileşene kadar bu yöntemi günde iki yada üç defa tekrar edin.

7. Karbonat

Kabartma tozu

Pamukçuk yaralarının tedavisi için, kabartma tozu, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu için çok iyi bir bileşendir. Artı, bu madde ağızdaki pH dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

 • Kabartma tozundan bir macun yapmak için içerisine biraz su katın. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Ayrıca günde birkaç kez ılık suya biraz kabartma tozu katarak bununla ağzınızı gargara yapabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, bir ağız çalkalama tuzu, karbonat ve hidrojen peroksit ile gargara hazırlayabilirsiniz. Bu çözüm ile ağzınızı günde dört ya da beş kez durulayabilirsiniz. Bir veya iki gün içinde pamukçuk ile ilişkili olan ağrı ve diğer belirtilerden rahatlama hissedeceksiniz.

8. Adaçayı

Adaçayı

Adaçayının sakinleştirici özellikleri pamukçuk yaraları ile ilişkili ağrıyı anında dindirebilir. Ayrıca, pamukçuk üzerinde sıkılaştırıcı ve kurutucu bir etkisi vardır.

 • İki bardak kaynar suya yaklaşık üç çay kaşığı kadar adaçayı yaprağı katın ve yaklaşık 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Karışım soğuduktan sonra günde birkaç kez ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, pamukçuk yaralarının üzerinde doğrudan adaçayı tozu uygulayabilirsiniz. Bunu günde birkaç kez yapın. Bir kaç gün içinde tam bir rahatlama hissedeceksiniz; İnşallah.

9. Soğan

Soğan

Soğanda bulunan kükürt bileşikleri bakterileri öldürmek suretiyle pamukçuk yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Etkilenen bölgeye karşı hafifçe küçük bir parça çiğ soğan bastırın. Yaklaşık beş dakika boyunca burada tutarak yaranın soğanın suyunu emmesini sağlayın. Bunu günde üç ya da dört kez yapın. En iyi sonuçlar için, organik soğan kullanın.
 • Ayrıca etkilenen alan üzerine organik soğan suyu sıkabilirsiniz.

10. Acı biber

Acı biber

Acı biberin bileşenlerinden olan kapsaisin maddesi sinirleri uyuşturarak geçici süreliğine ağrıdan hızlı bir şekilde rahatlama sağlayabilir.

 • Pamukçuk yaralarının üzerine doğrudan küçük bir parça acı biber bastırın. Bu ilk etapta biraz tahrişe neden olabilir, ancak ağrı giderici olduğu için oldukça etkilidir.
 • Ayrıca acı biber çiğneyebilir yada kırmızı biber içeren şekerlerden emebilirsiniz.

Bu ev tedavileri ile kolayca hızlı ve etkili bir şekilde acı ve rahatsız edici pamukçuk yaraları ile başa çıkabilirsiniz. Eğer yaralar iyileşmezse bu ciddi bir durumun belirtisi olabileceği için vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olun.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla