özgeçmiş nasıl yazılır
özgeçmiş nasıl yazılır
İş & Para Kariyer

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş kişilerin eğitim ve iş hayatları ile ilgili detaylar hakkında bilgi veren kısa ya da biraz daha uzun olan yazılardır. Genellikle iş başvurularında kullanılan özgeçmişlere CV adı da verilmektedir. Özgeçmişler işverenlerin işe alacakları kişiler hakkında ön bilgiler edinmesini sağlar. Bunun dışında kişinin kendini ve hayatındaki değişimleri ifade edebilmesi amacıyla okullarda ders içerisinde de özgeçmiş yazmak gerekebilmektedir.

Özgeçmiş Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Özgeçmişler sade bir dille yazılmalıdır. Süslü dilden uzakta doğru bilgiler veren ve yalın bir dil kullanılmalıdır.
  • Özgeçmişin amaca yönelik olarak yazılması gerekir. Örneğin bir iş görüşmesi için özgeçmiş yazılacaksa kişi bütün hayatını değil bu iş için gerekli görüldüğü kadarını anlatmalıdır. Amaçtan fazlasının yazılması karşı tarafı özgeçmişte gereksiz detayların bulunması anlamına gelecektir.
  • Özgeçmişinizi uzun değil mümkün olduğunca kısa ve kitabi olmaktan uzak tutmanız gerekir. Özgeçmişi okuyan kişiye kitap okuyor hissi verilmemesi gerekir.
  • Özgeçmiş elde yazılabileceği gibi bilgisayarda da yazılabilmektedir. Bilgisayarda yazılacak olan özgeçmişlerde 2,5-3 cm genişliğinde yanlardan ve üstten boşluk bırakılmalıdır. Normal aralıklar ve okunabilir bir yazı fontu seçilmelidir.
  • Özgeçmiş eğer bilgisayarda hazırlanıyorsa özel bir şablon ve PDF formatında hazırlandığında daha başarılı olacaktır.
özgeçmiş örnekleri
özgeçmiş örnekleri

Özgeçmiş Nasıl Yazılabilir?

Ön Yazı

Özgeçmişi okuyacak kişiye belirli bilgiler sunabilmek amacıyla ön yazı kaleme alınmalıdır. Sade ve kolay okunabilir olması gereken ön yazı kişi hakkında bilgi vermekten ziyade işvereni ya da özgeçmişi okuyacak olan kişiyi etkileyecek nitelikte olmalıdır. Örneğin iş başvurusu için yazılıyorsa birkaç satır olan bu ön yazıda neden bu iş için uygun olunduğu kaleme alınabilir.

Ön yazıda süslü cümleler kurmamaya, dürüst olmaya ve duygu- düşüncelerin karşı tarafa doğru bir şekilde verilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İletişim Bilgileri

Özgeçmişte bulunması gereken ikincil kısım iletişim bilgilerdir. Mail adresiniz, telefon numaranız ve yaşadığınız yerin adresi gibi bilgilerin yanı sıra sosyal hesaplarınızın bilgilerini de verebilirsiniz.

Eğitim Bilgileri

Eğitim hayatınıza nerede başladığınız ve bu süreç içerisinde hangi eğitimleri nerelerden aldığınıza dair bütün bilgileri bu kısımda vermeniz gerekir. Hangi yıl hangi bölümden ve kaç puanla mezun olduğunuza dair bilgilerde vermeniz gerekir. Eğitim bilgilerinizi sıralarken yıllara göre sıralamanız gerekir.

İş Deneyimi

Özgeçmişinizde en önemli detaylardan biri iş deneyimleriniz olacaktır. Bu kısmı yıllara göre hazırlamanız gerekir. Hangi süreler içerisinde çalıştığınız ve hangi pozisyonlarda çalıştığınız ile ilgili bilgileri bu kısımda vermeniz gerekir. Ayrıca iş deneyimlerini yazarken hangi pozisyonda ve hangi görevlerde bulunulduğuna da yer verilmesi avantajlı olacaktır.

Sertifikalar

Özgeçmiş içerisinde gidilen seminerler ve eğitimler sonrası alınan sertifikalarında bulunması gerekir. Sertifikalarda hangi tarihte alındığına, programın kaç gün sürdüğüne ve hangi alanlarda alındığına dair bilgilerin de verilmesi gerekir.

özgeçmiş yazarken nelere dikkat edilmeli
özgeçmiş yazarken nelere dikkat edilmeli

Dil Bilgileri

Özgeçmiş bilgilerinde hangi dillere hakim olunduğu ile ilgili bilgilerin verilmesi de gerekir. Bazı iş başvurularında istenen dillerin hangi seviyelerde olduğunu belirtmek işe alınmayı sağlayacak detaylardan biri olacaktır.

Yetenekler

Kişinin hangi bilgisayar programlarını kullanabildiği, hangi alanlarda yeteneklerini geliştirdiği ile ilgili bilgiler bu kısımda yer alır.

Hobiler

Özgeçmişlerde kişinin tercihine göre bulunabilecek olan hobilere kişi sevdiği uğraşları ekleyebilir.

Fotoğraf

Özgeçmişte özellikle fotoğraf talep edilmesi halinde kişiye ait vesikalık bir fotoğraf özgeçmişe eklenebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla