Otomobil

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı süreçler bulunmaktadır. Öncelikle sahip olunan aracı kişiselleştirme yöntemlerinden biri olan özel plakalar genelde isimlerin kısaltılması ya da bir takım adı olarak tercih edilir. Aynı zamanda siyasi parti adına da özel plaka yaptırılabileceği unutulmamalıdır.

Özel Plaka Alma Şartları

Özel plaka nasıl alınır sorusunun ilk yanıtı, ikametgah şartıdır. Yani almak istediğiniz plakanın şehir kodu ile aynı şehirde yaşıyor olmanız gerekmektedir. Haliyle sadece ikametgah adresinizin kayıtlı olacağı ildeki plakalar arasından seçim yapma şansınız bulunmaktadır. Bu durumda Emniyet Müdürlüğüne giderek talep ettiğiniz plakanın kullanılıp kullanılmadığını sorgulayabilirsiniz.

Özel plaka alma şartları arasında bu şartın şirketler için geçerli olmadığı bilinmelidir. Firmalar özel plaka tahsis ettiği zaman yıllık 15 bin TL’ye kadar vergi ödeme durumundadır. Öte yandan özel plaka başvurusu yaparken belirli bir miktarda bağış yapma şartı söz konusudur. Bu süreç için belirlenen bir rakam bulunmamaktadır. Ancak almak istediğiniz plakaya gösterilen rağbete göre bağış tutarları değişebilir.

Sıfır Araçlar için Özel Plaka İşlemleri

Özel plaka alma konusunda sıfır ve ikinci araçlar için farklı mevzuatlar uygulanmaktadır. İlk olarak sıfır araç satın alırken trafik şube müdürlüğünün verdiği plakayı kullanabilirsiniz. Aynı durum ikinci el araçlar için de geçerlidir. Fakat sıfır araçlarda özel plaka alma işlemleri aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir;

  • Otomobil satın alma işlemleri noterde tamamlanmaktadır. Bu süreçten önce özel plakanın boşta olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğünün yanı sıra internet üzerinden de sorgulama yapılmalıdır.
  • Web üzerinden yapılacak sorgulamalarda almak istediğiniz özel plakayı rezerve etme şansınız her zaman vardır. Bu uygulamadan yararlanmak için belirlenen bağış tutarını ödemeniz şarttır.
  • Emniyet Müdürlüğünden alacağınız makbuz ile beraber notere gitmeli ve aracın satış işlemleri başlamadan ilgili kişiye plaka değişimi yapılacağı söylenmelidir.
  • Noterdeki işlemler tamamlandıktan sonra ikamet ettiğiniz bölgedeki Şoförler odasına gidilmelidir.
  • Şoförler odasında kullanmak istediğiniz özel plakanın hazırlanma işlemleri başlatılmaktadır.

İkinci El Araçlar için Özel Plaka İşlemleri

İkinci el araç satın aldıktan sonra özel plakayı sorgulatmanız gerekir. Daha sonra rezerve ederek Emniyet Müdürlüğünde bağış tutarı ödenir. Notere gitmeden emen önce aracın ön ve arka plakaları sökülmeli ve devir işlemi sırasında plakada değişiklik yapılacağı belirtilmelidir. Yine noterden alınacak belge ile beraber Şoförler Odasına giderek özel plakanın hazırlanma sürecini başlatabilirsiniz.

Büyük şehirlerde özel plaka çıkarmanın masraflı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca planın hazırlanma süreci de bir hayli uzundur. Bu yüzden ilk olarak EGM resmi sitesinden plaka sorgulatmalı ve ardından da gerekli işlemlere başlanmalıdır.

Özel plaka almak için şahıslar kimlik belgesiyle, şirketler de son 6 aya ait faaliyet belgeleriyle başvuru yapabilir.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Özel plaka fiyatları isim, futbol takımı ya da siyasi parti gibi taleplere göre değişmektedir. Örneğin özel isim plakaları 8 bin TL ile 20 bin TL arasında değişirken, siyasi parti plakaları 6 bin TL ile 25 bin TL arasındaki farklı fiyatlarla alınabilir. Futbol takımları için 3 bin TL – 30 bin TL arasında özel plaka çıkarılabilir.

Özel Plakaların Satışı Yapılabilir mi?

Özel plakaların satışı sadece sahipleri tarafından yapılabilir. Alıcı ve satıcıların kendi aralarında anlaşması durumunda Emniyet Genel Müdürlüğüne gidilerek plaka değişim talebi oluşturulabilir. Bu süreçte yine gerekli belgelerin yanı sıra plakanın alınma süreci aynı şekilde işler. Son olarak normal plaka sahipleri vergi ödemez ancak özel plaka sahipleri 2 yılda bir vergi ödemek zorundadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla