Meslek

Oyuncu Nedir? Nasıl Olunur?

Oyunculuk için Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi alınabilir.

Oyuncu jest, mimik ve hareketlerini kullanarak farklı tipleme ve karakterleri canlandıran ve bunu bir meslek haline getiren kişilere denir. Oyunculuk kolay gibi görünen ancak oldukça zor olan ve günler öncesinden rol provaları yapılması gereken bir dizi çalışmayı içerir. Oyuncuların kendi arasında çalışmalar yaparak profesyonelleştiği oyunculukta deneyim kazanmak ve rolü hissettirmek oldukça önemlidir.

Oyuncular yapmış oldukları roller ile karakterler üzerinden izleyicilere mesajlar verirler. Toplumu yönlendirme noktasında önem kazanan oyunculuk mesleği günümüzün en parlak mesleklerinden biri olarak görülmektedir. Dizi ve film sektörünün genişlemesi ve sahne sanatlarına önem verilmesi ile oyunculuk gençlerin ideallerinden biri olmaktadır.

Oyuncu Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yetenek ve İlgi

Oyuncu olmak isteyen kişilerin bu mesleğe yönelik olarak yeteneğinin ve ilgisinin olması gerekir. Yeteneği olmayan kişiler eğer içten gelen bir ilgisi varsa bu kısmı kolaylıkla atlatabilir ve oyunculuk tutkusu ile ilerleyebilirler.

Oyunculukta dış görünüşe dikkat etmek, esnek çalışma ortamlarına uyum sağlamak gerekir.

Oyunculuk Eğitimi

Oyuncu olmak isteyenlerin oyunculuk eğitimi veren Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü ile Drama ve Oyunculuk gibi bölümlerde eğitim alması meslek hayatı için önemlidir. Oyuncu olmayı düşünen kişiler alacakları eğitim boyunca sahnede durma, rol yapabilme, seyirciye karakteri yansıtabilme gibi yeteneklerini geliştirirler.

Oyuncu olmak isteyen kişiler konservatuarların oyunculuk bölümlerine de dâhil olabilir ve eğitimlerine burada devam edebilirler. Konservatuara giriş yapabilmek için özel yetenek sınavlarından geçmek gerekmektedir. Bu sınavlardan geçen kişiler oyunculuk için uygun hale geleceklerdir.

Deneyim

Oyunculuk eğitimi alan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler deneyim kazanmak için çeşitli rollerde görev almalıdırlar. Elde edilen deneyimler oyuncuların bir süre sonra daha profesyonel hale gelmesine yardımcı olacaktır. Deneyimli oyuncular ise daha büyük rollerde yer alabileceklerdir.

Dış Görünüş ve Diksiyon

Oyuncu olabilmek için kişilerin dış görünüş olarak oyunculuğu yerine getirecek özelliklere sahip olması gerekir. Karaktere bürünebilme ve bu rolü canlandırabilmenin yanı sıra ruh halinin de oyunculuğa uygun olması gerekir. Oyuncular giriştikleri rollerdeki ruh hallerini doğru bir şekilde taşıyarak yaşamalıdır. Ayrıca oyunculuk diksiyon üzerinden ilerleyen bir meslektir. Konuşma sorunları yaşayan kişiler oyunculuk sırasında sorunlar yaşayacaklardır. Diksiyonunu düzeltmek isteyen kişilerin ses eğitimi alması halinde de mesleklerinde daha başarılı bir şekilde ilerleme imkânı olacaktır.

Esnek Çalışma Koşulları

Oyuncular esnek çalışma ortamlarına ve esnek çalışma koşullarına sahiptir. Kimi zaman bir gece vakti kimi zaman ise sabahın erken saatlerinde çekimlere gelmeleri gerekebilir. Birbirinden farklı rolleri üstlendikleri gibi şehir şehir gezmek zorunda kalabilirler. Böyle durumlara karşı oyuncuların dayanıklı olmaları ve esnek çalışma koşullarını kabullenmeleri gerekir.

Oyunculuk için oyunculuğa ilgi duymak ve bu alanda yeteneğe sahip olmak gerekir.

Oyunculuk İş İmkânları Nasıldır?

Oyuncular tiyatro, sinema ve dizi yapımlarında rol almaya başlayabilirler. Oyunculuk ajanslarına başvuruların yapılması ve ufak dahi olsa çeşitli rollerde yer alınması halinde oyunculuk kariyeri başlayacaktır. Reklam filmlerinin çekilmesi gibi rollerde oyunculuk kariyerinde iş imkânlarından birini oluşturmaktadır.

Oyunculuk mesleğinde ilerleyen kişiler eğer figüran denilen ve diyaloğun bulunmadığı rollerde bulunuyorlarsa 100 TL gibi bir ücret alabilirler. Ancak diyaloğa girilen ve ufak görünen rollerde yer alanlar ise 200-250 TL alabilmektedir. Dizilerde yan rollerde yer alan kişiler bölüm başı 2000-10000 TL arası ücret alırken başrollerde ise bölüm başı 100.000 TL gibi ücretler alabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla