oriyantiring nedir
oriyantiring nedir
Seyahat Spor & Fitness

Oryantiring Kuralları

Oryantiring diğer adıyla orienteering zamana karşı yapılan ve yön bulmak adına yapılan bir spordur. Hem bedensel hem de zihinsel anlamda kişiye farklı davranış stilleri kazandıran bu spor henüz dünya olimpiyatları içerisinde sayılmadığından dolayı pek fazla kişi tarafından bilinmemektedir. İlk kez 1918 yılında İsveç’te yaşayan Albay Ernst Killander tarafından hazırlanan bu oyun oldukça beğeni toplamış ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılmıştır. Harita üzerinde yön bularak varış bölgesine ulaşan ilk kişinin kazandığı bu oyunun bazı kuralları vardır.

Oryantiring Kuralları Nelerdir?

oriyantiring nasıl oynanır
oriyantiring nasıl oynanır
 • Oryantiring haritaya bakarak yön bulma ve varılması gereken noktaya en kısa sürede ulaşma oyunudur.
 • Zamana karşı yürütülen bu oyunda en hızlı hareket eden ve bitişe en hızlı şekilde ulaşan kazanır.
 • Oryantiring sporunda harita kullanılacağı gibi pusula da kullanılabilir.
 • Oyun genellikle farklı arazi koşullarına sahip yerlerde ve ormanlık alanlarda oynanabilir. Bunun dışında şehir içerisinde ve ya mahalle tarzı yerlerde oynanamaz.
 • Oryantiring hafif tempolu koşabilen ve yürüyebilen herkes tarafından oynanabilir.
 • Gece ve gündüz olmak üzere iki farklı şekilde oynamak mümkündür.
 • Oryantiring sporunda parkurlar ilk olarak kolay şekilde hazırlanmış alanlardan oluşur. Zaman içerisinde haritada yer alan parkurlar zorlaşmaya başlar.
 • Oryantiring sporu haritası bulunan arazilerde, ormanlarda gerçekleştirilebilir.
 • Oryantiring sırasında arazi içerisinde turuncu ve beyaz bayraklar bulunur. Her bayrağın yanında bir zımba bulunur. Zımba ile oyuncu elinde bulunan fişi zımbaladığında kontrol noktasına ulaştığını kanıtlamış olur. Bazı sistemlerde zımba ve fiş yerine elektronik haber verme mekanizması da bulunur.
 • Oryantiringde oyuna başlarken oyuncular birkaç dakika aralıklı olarak parkura bırakılırlar.
 • Oyuncuların parkur içerisinde birbirini takip etmemesi gerekir. Parkur içerisinde karşılaşan oyuncuların birbirlerini izlemeleri yasaktır.
 • Parkur içerisinde hedeflerine ulaşamayan kişiler diskalifiye edilmiş sayılırlar.

Oriyantiring Nasıl Oynanır?

Oriyantiring, orman ya da arazi üzerinde yön bulma ya da bir diğer tabirle labirentte çıkışı bulma oyunudur. Parkurlardan oluşan arazilerin içerisinde belirlenmiş kontrol noktaları bulunur. Kontrol noktalarına ulaşan sporcular buraya ulaştıklarına dair ellerindeki fişe zımba basarlar ya da elektronik uyarı sistemini kullanırlar. Kontrol noktalarını bitiren her oyuncu bitiş noktasına yönelmeye başlar. Bitiş noktasına ilk varan sporcu ise oriyantiring karşılaşmasının birincisi olur.

Oriyantiring oyununda oyuncuların yönlerini bulmak için ellerinde sadece haritaları, pusulaları ve içgüdüleri vardır. Bu üçünü kullanarak yönlerini hızlı bir şekilde bulmaları gerekir. Oriyantiring oyununda parkurlar gittikçe zorlaştığından dolayı oyuncuların arazi şartlarına uygun ve oldukça hızlı hareket etmeleri gerekecektir.

oriyantiring kuralları
oriyantiring kuralları

Oriyantiring Oyun Türleri Nelerdir?

 1. Oriyantiring oyununda en sık kullanılan tür koşudur. Yürüme ve koşunun bir arada yer aldığı oriyantiring karşılaşmaları sadece arazi ve orman gibi parkurlarda değil alışveriş merkezi gibi alanlarda dahi yapılabilmektedir.
 2. Dağ bisikleti ile yapılan oriyantiring karşılaşmalarında geniş mesafeler ve bisiklet sürüşüne elverişli alanlar kullanılır. Kurallar koşu parkurundakiler ile aynıdır.
 3. Kayak oriyantiringi genellikle kuzey kutbu gibi bölgelerde ve kar yağışının etkili olduğu bölgelerde oynanmaktadır.
 4. Engelli oyuncular dikkate alınarak oluşturulan oriyantiringlerden biri de patika parkurudur. Engelli yarışmacılar ile diğer sporcular patikalarda sadece harita okuma gücünü kullanarak ilerlemeye çalışırlar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla