Sağlık

Olumlu Düşünmenin Faydaları ve Hayatımız İçin Önemi

Olumlu düşünme, karşılaştığımız zorlukları atlatmamızda bize çok yardımcı olacaktır. Yeni bir Harvard Üniversitesi çalışması, iyimser bir görüşe sahip olan insanların; kalp hastalıkları veya kanser gibi üst düzey ölümcül hastalıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuca ulaşıldığını göstermiştir. Bu bağlamda bu yazımızda sizlerle olumlu düşünmenin faydalarından ve hayatımız için öneminden bahsedeceğiz.

Bu sonuca varmak için 70 bini aşkın Amerikalı kadına konuyla alakalı anket verilmiştir. Kadınlar bu ankette fiziksel ve ruhsal sağlıkları hakkındaki sorulara yanıt vermişlerdir ve sonraki 8 yıl boyunca gözlemlenmişlerdir.

Bu süreçte iyimserlik oranında ilk çeyrekte bulunan kadınların, takip süresi dahilinde herhangi bir sebepten dolayı ölme ihtimallerinin alt sıradakilere oranla %29 daha az olduğu belirlenmiştir.

Olumlu düşünen kadınların enfeksiyon sebebiyle ölme ihtimallerinin %52, inme sebebiyle ölme ihtimallerinin %39, kalp veya solunum yolu hastalıklarından ölme ihtimallerinin %38 ve kanserden ölme ihtimallerinin ise %19 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Olumlu Düşünme, Yaşam Süresini Uzatıyor!

Sağlık durumları kontrol edilip aynı standartlarda yaşamaları sağlanan katılımcıların hepsi sağlıklı bir diyet ve egzersiz uygulayıp sigara ve içkiyi de kontrollü kullanmalarına rağmen, en optimist olan kişinin ölme olasılığının en pesimist olandan %9 daha az olduğu görülmüştür.

Araştırmacılar bilimsel bir kanıt aradığı için çalışma başlangıcında herhangi bir hastalığı bulunanları ve de çalışmanın ilk iki yılında ölenleri saf dışı bırakmıştır.

Bu çalışma, iyimserliğin sağlık üzerinde bu denli etkili olduğunu savunan ilk çalışma da olsa elbette bu konuyu ele alan birçok araştırma söz konusudur. Örneğin bir başka araştırma da pozitif düşünceli insanların kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıklarına karşı daha dayanıklı olduğunu öne sürmüştür.

Bu da, beden sağlığımızın yanı sıra ruh sağlımıza da önem vermemiz gerektiği anlamına geliyor. Çeşitli çalışmalar olumlu düşünmenin kolestrolü dengeleme, iltihap kapma riskini azaltma, daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi sağlama ve hücre yaşlanmasını geciktirme gibi faydaları olduğuna dair bulgular da sunmuştur.

Harvard Üniversitesinde bir araştırma görevlisinin eş yazarı olan Eric Kim, “Bugün halk sağlığı çalışmalarının çoğu, hastalıklar için risk teşkil eden faktörlerin azaltılmasına odaklansa da, psikolojik esnekliğin artırılmasının da büyük bir fark yaratabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkıyor” dedi. Ayrıca Chan Halk Sağlığı Okulu, bir basın bülteninde şu sözlere de yer vermiştir: ”Yeni bulgularımız, hayatın zorluklarıyla baş edebilmek için olumlu düşüncelere yönelmemiz gerektiğine işaret ediyor. ”

Olumlu Düşünmek için Egzersizler Yapın

Belki de iyi haber, iyimserliğin hepimizin başarabileceği bir şey olmasıdır. Eğer istemsiz de olsa bardağın boş kısmını görenlerdenseniz bile bu durumu tersine çevirmek için basit egzersizler yapmak dahi yeterli olabilir.

Araştırmacı yazar Kaitlin Hagan ise, kötü düşüncelerden kurtulup, olumlu düşünme yoluna gitmek isteyen insanları hayatları hakkında yazı yazmaya yönlendirmiştir. Hagan’a göre ilgili insanları bu tür uygulamalar yapmaya teşvik etmek ise tıp biliminin geleceğinde önemli rol oynayabilir. Sağlıcakla kalın…

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla