Pratik Bilgiler

Oje Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Oje koltukların yanı sıra mobilyalara ya da elbiselere kolayca nüfuz edebilen bir maddedir. Bu yüzden oje lekesi koltuktan nasıl çıkar sorusunun yanıtları da merak edilmektedir. Bayanların çokça karşılaştığı durumlardan olan oje lekesiyle ilgili öncelikle yapılması gerekenler bilinmelidir. Tamamen doğal uygulamalar ile oje lekesini koltuklardan çıkarabileceğiniz gibi elbiseler ya da mobilyalar için de gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklar şüphesiz ev dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir. Koltuğa dökülen ve henüz ıslak olan ojenin bekletilmeden silinmesi gerekir. Oje lekesinin bekletilmesi daha zorlu bir süreci beraberinde getirebilir. Haliyle kurumuş ojeler hem deri hem de kumaş işlemeli koltuklardan zor çıkar.

Yeni dökülen oje lekesinin kağıt havlu veya bez yardımıyla silinmesi gerekir. Ayrıca leke silinirken bastırılmadan nazik bir şekilde uygulama yapılmasında yarar var. Çünkü oje lekesi kolayca dağılabilen bir lekedir. Öte yandan ojeli alana aseton kullanmak da yararlıdır. Bu kapsamda sprey şişesine aseton koyarak lekenin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Aynı süreç kumaş ve deri koltuklar için de geçerlidir.

Kumaş türlerini kontrol ederek de bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Öncelikle bazı kumaş türleriyle aseton içeren maddeler reaksiyona girebilir. Bu durumda dikkatli bir şekilde silme işlemi yapılmaz ise kalıcı sorunlara neden olunabilir. Yani asetonla oje lekesini silerken hafif baskılar yapılmalı ve yine dağıtmadan bölgede temizlik yapmalısınız.

Kalan Oje Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Taze oje lekesini çıkarmak için renk vermeyecek bir kağıt havlu ya da beyaz havlu kullanabilirsiniz. Bu işlem için ayrıca aseton, su ve hidrojen peroksit de kullanmanızda yarar var. Öte yandan koltuğa henüz yeni dökülen ojeye anında müdahale edilmesi önemlidir. Kalan oje lekesinin nasıl çıkarılması gerektiğini de merak eden kullanıcılar bu süreçte aseton kullanabilir. İnce bir sulu boya fırçasından faydalanarak peroksit ya da asetonu oje lekesinin üzerine sürebilir ve 30 saniye kadar bekledikten sonra bez ile dağıtmadan alabilirsiniz.

Koltuktan Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş oje lekeleri taze oje lekesine göre daha uzun sürede çıkmaktadır. Aseton veya hidrojen peroksit kullanarak kumaşa zarar vermeden sorunlu bölge silinmeli ve işlem bitiminde deterjanla yıkama işlemi yapılmalıdır.

Deri Koltuktan Oje Lekesi Çıkarma

Deri koltuklardan oje lekesi çıkarmak sanıldığı kadar zor değildir. Ojenin kurumasından sonra gerekli hassasiyet gösterilerek ojenin kazınması gerekir. Kazınan ojeli bölge daha sonra bol deterjanlı su ile silindikten sonra durulanmalıdır.

Elbiseden Oje Lekesi Çıkarma

Elbiselere kolayca nüfuz edebilen oje lekesini çıkarmak için sirke kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye yeteri kadar sirke döktükten sonra 1 saat beklenmeli ve temiz bir bez ile bölge silindikten sonra elbise makinede yıkanmalıdır.

Mobilyadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukların yanı sıra mobilyalara da kolayca bulaşabilen oje lekesi yine aseton ile alınacak aksiyonlar sayesinde çıkarılabilir. Riskli bir çözüm tercih etmek isteyenler ise mineralli krem kullanabilir. Halk arasında cif olarak bilinen bu mineraller oje lekesinin mobilyadan çıkarır fakat çizilme gibi sorunlara neden olabilir.

Oje Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Oje lekesi çıkarmak için bazı alternatifler de bulunmaktadır. Örneğin saç spreyini kullanmadığınız bir diş fırçasına sıktıktan sonra oje lekesinin üzerinde dairesel hareketlerle gezdirebilirsiniz. Bu işlem leke çıkana kadar sürdürülebilir. Oje lekesini çıkarmak için başvuracağınız diğer yöntemler ve bilmeniz gerekenler şu şekildedir;

  • Oje lekesini ıslak tutmanız, lekenin daha kısa sürede çıkması anlamına gelir.
  • Bazı kullanıcılar çamaşır suyu ile oje lekesi çıkarmaya çalışabilir. Ancak çamaşır suyunun ağartma özelliği fazladır. Bu yüzden koltuklara ve diğer alanlara zarar verebilir.
  • Hafif döşemeli kumaşlardan oje lekesi çok daha kısa sürede çıkar. Bunun nedeni, kumaş temizleme ürünlerindeki renklendirme riskinin az olmasıdır.
  • Sert oje lekelerini çıkarırken kazımanız gerekecektir. Ancak bu süreçte mobilyaların zarar görmemesi önemlidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla