Öğretmen, belirli bir konuda derin bilgisi bulunan kişilerin bilgilerini öğretmesi ile aldıkları unvandır.
Meslek

Öğretmen Nedir? Nasıl Olunur?

Öğretmen, belirli bir konuda derin bilgi sahibi, teknik ve ya sanat bilgisine sahip ve bu bilgileri öğretme yolunu seçmiş kişilere denir. Öğretmenlik mesleği eski çağlardan bu yana var olmuş ve günümüzde resmi olarak yürütülen bir alan haline gelmiştir. Her toplumda görülen öğretmenlik mesleği toplumun istenilen kazanımlar doğrultusunda eğitilmesine yardımcı olan kişilerden oluşur. Öğretmen belirli bir konuda bilgi aktaran kişiler olduğu gibi uygulamalı şekilde teknik ve sanatsal bilgiler sunan kişilere de denir.

Öğretmen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öğretmen olmak isteyen kişiler için eğer devlete bağlı ya da özel bir kurumda öğretmen olarak çalışmak isteniyorsa şu özelliklere sahip olmak gerekir:

Belirli bir alanda lisans derecesinde bir eğitim kurumundan mezun olmuş olmak.

Üniversitelerin çeşitli bölümlerinden lisans düzeyinde eğitim almış olmak öğretmenlik için istenen ilk şarttır. Üniversitelerde öğretmenlik alanında eğitim veren fakültelerden mezun olmak da öğretmenlik için yeterli sayılacaktır.

Eğitim fakültesi mezunu olmayan kişiler için resmi eğitim kurumlarından alınmış pedagojik formasyona sahip olmak.

Pedagojik formasyon herhangi bir alanda öğretmenlik yapmak isteyenlerin nasıl eğitim vereceklerine dair öğrenim gördükleri alandır. Üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilen bu eğitim pedagojik formasyon sunmayan bölümlere ayrı olarak verilmektedir. Günümüzde bazı bölümler pedagojik formasyonu bölüm derslerine dahil ederek verebilmektedir.

Öğretmen olmak için alana özel pedagojik formasyon eğitimi almak gerekir.

Öğretmenlik için belirli bir süre staj yapmış olmak.

Öğretmenlik için pedagojik formasyon almak isteyen ve ya bölüm derslerine dahil edilmiş bir şekilde formasyon eğitimi alan kişiler staj görürler. Bu süre içerisinde alana özel olarak staj yapan kişiler belirli bir süre deneyim elde etmiş olurlar. Staj yapmayan kişiler ise pedagojik formasyon eğitimini tamamlamış sayılmadıklarından dolayı öğretmenlik için yeterli görülmeyeceklerdir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’den ve ÖABT alanında yeterli puan alarak sıralama elde etmiş olmak.

Öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin devlete bağlı eğitim kurumlarında görev alabilmeleri için KPSS adı verilen sınava girmeleri gerekir. KPSS üç oturumdan oluşmaktadır.

  • İlk oturumda ‘’genel yetenek- genel kültür’’ sorularından oluşan basamak için sınava girilir.
  • İkinci oturumda ‘’ eğitim bilimleri’’ üzerinden sınava girilerek pedagojik formasyon bilgilerine dair sorular çözülür.
  • Üçüncü oturumda ise ÖABT sınavına girilir. Bu kısımda ise hangi alanda öğretmenlik yapılacaksa o alana özel sorulardan oluşan bir kitapçık verilecektir. Örneğin; matematik öğretmenliği için matematik öğretmenliği alanına uygun sorular burada sorulmaktadır.

Üç oturumdan bölüme özel puanın alınması halinde öğretmen adayları sıralama elde edeceklerdir. Devlet tarafından açıklanacak olan alım rakamlarına göre sıralamaya giren adaylar mesleki başarı mülakatına çağrılacaktır.

Sıralamadan sonra mesleki alanda mülakata girerek başarı göstermiş olmak.

Mesleki alanda yapılacak olan mülakatlarda öğretmen adaylarına eğitim bilimleri üzerinden bir soru sorulur. Alana özel eğitim bilimlerinden bir soru sorulur ve sadece alana ait bir soru sorularak mülakat tamamlanır. Mülakatlarla ilgili olarak alınan son puana göre ise kişiler atanmaya hak kazanır. Mülakat puanı düşük olan kişiler öğretmenlik için yeterli görülmediklerinden dolayı atanamazken mülakat puanı yüksek olan kişiler ise öğretmenliğe atanabilmektedir.

Öğretmen olabilmek için devlet kurumlarında ve özel sektörde belirli şartları taşımak yeterlidir.

Özel Sektörde Öğretmenlik

Devlete bağlı kurumlarda öğretmen olmak istemeyen ya da sınavlardan istenilen puanları alamayan kişiler özel sektörde öğretmenlik yapabilmektedir. Özel sektörde öğretmenlik için genelde mezun olunan lisans eğitiminin nereden alındığı ve pedagojik formasyonun önemi büyük olmaktadır. Anı zamanda özel sektörde deneyimli öğretmen adayları bir adım öne çıkabilmektedir. Özel sektör olarak görülen okullarda branşa özel olarak çalışma imkanı bulunabilmektedir.

Ücretli Öğretmenlik

Devlet kurumlarında kadrolu ya da sözleşmeli olarak görev alamayan kişiler yine devlete bağlı kurumlarda kendi alanlarında ya da farklı yan alanlarda görev alabilmektedir. Ücretli öğretmenlik için pedagojik formasyona sahip olmak ve KPSS puanına sahip olmak gibi şartlar aranmaktadır. Ücretli öğretmenler girdikleri ders saati ücretini aldıkları gibi öğretmen eksiğinin olduğu bölgelerde değerlendirilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla