Meslek

Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Lisans düzeyi öğretim görevlisi olabilmek için ALES ve YDS puanlarına saahip olmak gerekir.

Yükseköğretim kurumlarında ders vermek amacıyla belirli bir alanda uzmanlaşmış ve doktora seviyesine ulaşmamış kişilere öğretim görevlisi denir. Öğretim görevlisi olabilmek için öncelikle kişinin uzman olmak istediği alanda lisans eğitimi almış olması gerekir. Akademik bir kariyer olan öğretim görevliliğinde kişiler eğitim hayatlarına devam etmeli ve özel çalışmalarda bulunmalıdır.

2547 sayılı kanuna göre öğretim görevlileri ‘’Ders vermek ve uygulama yaptırmakla görevli olan öğretim elemanlarıdır.’’ olarak tanımlanmaktadır. Bir öğretim görevlisini asgari olarak haftada 12 saat derse girmesi gerekmektedir.

Öğretim Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Lisans Düzeyinde Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Lisans Eğitimi

Öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerin öncelikle bir alana yönelik lisans eğitimi almış olmaları gerekir. Lisans eğitimi alan kişilerin bu eğitimi başarılı bir ortalama ile tamamlamış olması da gerekenler arasında bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitiminden sonra öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerin seçmiş oldukları bir alana yönelik olarak yüksek lisans eğitimi alması gerekir. Ayrıca yüksek lisans eğitiminde tez yazılması da gereken durumlar arasında yer alır.

Üniversitelerin öğretim görevlisi alım ilanı açması ile kişiler başvurularını yapabilir.

ALES Sınavı

Lisans mezunu olan kişilerin ALES sınavına girmesi gerekir. ALES’ten ise alınması gereken puan en az 70’tir. Ayrıca bu sınavdan sonra kişilerin YDS sınavına girerek en az 50 puan ve üzeri almış olması gerekir.

Lisans düzeyinde öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerin lisans mezunu olduğunu ve alanında en az 5 yıl deneyime sahip olduğunu belgelemiş olması halinde yüksek lisans eğitimi almış olması gerekmemektedir.

Önlisans Düzeyinde Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Lisans Eğitimi

Önlisans düzeyinde öğretim görevlisi olabilmek için seçilen alanda özel olarak lisans eğitimi almış olmak gerekmektedir. Ayrıca alınan lisans eğitiminde başarılı bir ortalamaya sahip olmak da oldukça avantajlı olacaktır.

Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitimi alanına uygun olarak yüksek lisans alanı seçilmeli ve bu alana özel eğitim alınması gerekir. Yüksek lisans eğitiminde ise tez hazırlanarak komisyona sunulmalıdır.

Önlisans düzeyinde öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerden ALES ve YDS gibi sınavlara dair puan almaları gerekmemektedir. Çünkü çoğu üniversite önlisans düzeyindeki eğitimler için ALES ve YDS sınavı şartı koymamaktadır.

Önlisans, Güzel Sanatlar, Konservatuarlar ve Eğitim Fakültelerine bağlı olan Güzel Sanatlar Eğitimi alanlarında öğretim görevlisi olmak isteyen kişilerin;

 • En az tezli yüksek lisans mezunu olması ya da
 • Lisans bölümlerinden mezun olup bu alanda en az 2 yıllık deneyime sahip olması gerekmektedir.
Öğretim görevlisi olmak için lisans ve tezli yüksek lisans mezunu olmak gerekir.

Öğretim Görevlisi Alımları Nasıl Olur?

Öğretim görevlisi alımları için üniversitelerde öğretim görevlisi alım ilanları oluşturulmaktadır. Bu ilanlardaki şartlara sahip olan kişiler online sistemler üzerinden ya da üniversitelerin talep ettiği şekilde başvurularını yapabilmektedir. Çoğu üniversite başvuruları şahsen ya da posta yoluyla kabul edebilmektedir.

Başvurularda:

 • Son başvuru tarihine kadar belgelerin mutlaka yetiştirilmiş olması gerekmektedir.
 • Belgelerin eksik olmasından aday sorumludur.
 • Başvuruda talep edilen evraklar özenle hazırlanmalı ve belgelerde bilgi eksikliği olmamasına dikkat edilmelidir.

Üniversiteler öğretim üyesi için açılan kadro sayısının 10 kata kadarını çağırmaktadır. Adayların puan hesaplaması ise şu şekilde yapılır:

 • ALES puanının %70’i
 • YDS puanının %40’ı alınır.

Adaylar üniversitenin sayfasında puanlarına göre sıralanır ve açılan kadronun 10 katı kadar olan puanlar üniversiteye görüşme için çağırılır. Görüşmelerden sonra:

 • ALES sınavının %30’u
 • YDS sınavının %10’u
 • Lisans mezuniyetinin %30’u
 • Sözlü sınav puanının %30’u alınarak puanlamalar sıralanır.

Atanmaya hak kazanan asiller ve yedekler kısmında da alımlar yapılarak uygun görülen kadrolara yerleştirilirler.

Öğretim Görevlisi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Öğretim görevlisi olmak akademik anlamda atılacak ilk adımlardan biridir. Sürekli genç ve dinamik bir çevre içerisinde olmanın verdiği avantajın yanında ders sürelerinin yorucu olmaması da ayrı bir avantajdır.

Öğretim görevlisi olmanın dezavantajları ise sürekli çalışmak ve kendini geliştirmek gerekir. Yorucu bir çalışma hayatı içermesi çoğu kişiyi korkutan tek özelliğidir. Düzenli okumalar yapmak ve üniversite hayatında aktif bir çalışma ortamı sunmak da bazı kişiler tarafından dezavantaj olarak görülebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla