İş & Para

Öğrencilikte Para Kazanma Yolları

Öğrenciyken para kazanmak isteyenler birbirinden farklı fikirlerle karşılaşabilir. Üniversite yaşamı boyunca ekonomik olarak biraz daha rahatlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrenciler, yazımızın devamında paylaşacağım ek iş seçenekleriyle ilgili aksiyon almaya hemen başlayabilir. Ayrıca üniversitede para kazanma yolları konusunda karşılaşacağınız fikirlerin çok da zor seçenekler olmadığı unutulmamalıdır.

Üniversitede Para Kazandıracak İşler

Öğrencilerin yapabileceği ek işler hakkında onlarca alternatif sunulabilir. Blog yazarlığı başta olmak üzere animatörlük, hayvan bakıcılığı, figüranlık, organizatörlük, garsonluk, part-time işler ya da çevirmenlik gibi iş fikirlerini sıralayabiliriz. Bu işlerle ilgili detaylı açıklamalar ise aşağıda paylaşılmıştır.

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak: Yabancı dil yeteneği olan öğrenciler çevirmenlik yaparak para kazanabilir. Bu işi yapabilmek için ayrıca üniversite eğitimi gördüğünüz şehirdeki çevirmenlik bürolarını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Video Hazırlayarak Para Kazanmak: Video hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Genelde öğrencilere hitap eden bu fikir aslında Youtube üzerinden uygulanabilir. Google’dan gelir sağlamak adına eğlenceli ve daha önce hiçbir yerde paylaşılmamış videolar hazırlayarak para kazanabileceğinizi unutmayın.

Özel Ders Vererek Para Kazanmak: Bilgili olduğunuz bir alanda özel ders vererek para kazanabilirsiniz. Günümüzde lise giriş sınavlarına hazırlanan ya da üniversite sınavına hazırlık için özel ders almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca yabancı dili olanlar daha güzel fiyatlarla özel ders verebilir.

Blog Yazarak Para Kazanmak: Blog yazmak aslında en güzel fikirler arasındadır. Alanında uzman olduğunuz bir konuda blog açarak yazmaya başlayabilirsiniz. Elbette kendi blogunuzda yazmaya başlamalı ve bir süre sonra proje haline de getirebilmelisiniz. Yine de bu sürecin biraz zaman aldığı unutulmamalıdır.

Makale Yazarak Para Kazanmak: Tıpkı blog yazarlığı gibi bu kez farklı kişilerin web sitelerine makale yazarak para kazanabilirsiniz. Öğrencilikte para kazanma yolları konusunda belki de en çok tercih edilen iş fikri olan makale yazarlığı aynı zamanda içerik pazarlayan firmaların da başvurduğu bir iştir. Yani evde oturarak para kazanabilir ve müşteri kitlenizi de zamanla artırabilirsiniz.

Anketörlük Yaparak Para Kazanmak: Anketörlük işi için genelde öğrenciler tercih ediliyor. Üstelik bu iş part-time olarak da yapılabiliyor. Bulunduğunuz şehirdeki anket firmalarını gezebilir ve bu süreci çok daha güzel bir şekilde yönetebilirsiniz.

Animatörlük Yaparak Para Kazanmak: Yine üniversitede yapılacak ek işler arasında yerini alan animatörlük aslında güzel bir kazanç imkanı sunar. Günün belirli saatlerinde sizi yönlendirecek olan organizatör firmalar bu konuda kazanç sağlamanız için farklı işlerde de rol almanızı sağlayabilir. Yani bazen Noel Baba bazen de palyaço kılığında mağaza açılışlarında ve kreşlerde yerinizi alabilirsiniz.

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak: Figüranlık hem eğlenceli hem de para kazandıran meslekler arasındadır. Aslında geliştirildiği sürece güzel bir oyunculuk deneyimi yaşamanızı sağlayan figüranlık için güzel kazançlar da söz konusudur.

Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak: Genelde köpek bakıcılığı için arayış halinde olan köpek sahipleri bu konuda güvenilir insanlarla tanışmak isteyecektir. Öğrenciler de eğlenirken para kazanabilmenin mutluluğunu bu şekilde yaşayabilir.

Organizatörlük Yaparak Para Kazanmak: Eğlenceli üniversite hayatında organizatörlük yaparak da güzel kazançlar sağlanabilir. Elbette bu iş için genelde girişimci olmak gerekiyor.

Part-Time Çalışarak Para Kazanmak: Part-time işler günümüzde hem öğrenciler hem de diğer bireyler için güzel fırsatlar sunmaktadır. Bu kapsamda garsonluk yapabilir, kurumsal bir firmaya iş başvurusunda bulunabilir ya da buna benzer alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Çağrı Merkezinde Çalışarak Para Kazanmak: Çağrı merkezleri artık her şehirde bulunmaktadır. Genelde full time arayışı olan çağrı merkezleri ayrıca öğrencilere de iş imkanı sunmaktadır. O halde part-time çalışmak için de çağrı merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Okurken Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Okurken para kazanmak isteyenler için farklı seçenekler de bulunmaktadır. Erkek ya da bayan fark etmeksizin rahatlıkla yapabileceğiniz ek işler sayesinde üniversite yaşamınız boyunca para kazanabilirsiniz. Bu işleri sıralayacak olursak;

  • Ütü yaparak para kazanmak
  • Blog tasarımı yaparak para kazanmak
  • Terzilik yaparak para kazanmak
  • Pansiyonerlik yapmak
  • Losyon, mum ya da sabun yaparak para kazanmak
  • E-kitap yazarak para kazanmak
  • Online ders vererek para kazanmak
  • Oyun oynayarak para kazanmak
  • Stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak şeklindedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla