Aile & İlişkiler

Öfkeyi Kontrol Etmek ve Sakinleşmek için 10 İpucu

Öfkelendiğiniz bazı zamanlarda, öfkeyi kontrol etmek ve sakinleşmek zor olabilir. Başlangıç için, “Ben” merkezli ve öznel ifade kullanımını arttırmayı deneyebilirsiniz.

Trafik sıkıştığında hemen parlıyor musunuz?

Çocuğunuz bir dediğinizi iki ettiğinde kan beyninize mi sıçrıyor?

Tıbbi olarak öfke tamamen normal hatta sağlıklı bir duygudur. Fakat marifet onu kontrol etmektedir. Aksi takdirde kontrolsüz öfke, hem sağlığınız hem de ilişkilerinizde büyük sıkıntılara neden olabilir.

Öfkeyi Kontrol etmek ve çabuk sakinleşmek istiyorsanız bu 10 ipucuna göz atın.

1. Çabuk Öfkelenmekten Korunmak için Konuşmadan Önce Düşünün

Gergin bir ortamda, sonradan pişman olabileceğiniz şeyler söylemeniz mümkündür. Bir şeyi söylemeden önce zihninizde toparlamak için biraz duraksayın ve karşınızdaki kişilerin de aynı şeyi yapmasına izin verin.

2. Sakinleştiğiniz an öfkelenme sebebinizi dile getirin  

Öfkeniz yatıştığında hoşunuza gitmeyen durumu haklılığınızı yitirmeden iddialı fakat yumuşak bir şekilde ifade edin. Karşınızdakini incitmeden veya tartışmayı kontrol etmeye çalışmadan, endişelerinizi ve isteklerinizi açıkça ve doğrudan belirtin.

3. Öfkeyi kontrol etmek için biraz egzersiz yapın

Fiziksel bir aktivite, kızgınlığınıza neden olabilecek stresin azalmasına yardımcı olabilir. Öfkenizin tırmandığını hissettiğinizde tempolu bir yürüyüş yapın, koşun ya da eğlenceli bulduğunuz fiziksel aktivitelere biraz zaman ayırın.

4. Çabuk Sakinleşmek için Kısa Molalar Verin

Gün içinde genellikle stresli olmaya meyilli olduğunuz saatlerde kendinize kısa molalar verin. Birkaç dakikalık sükunet günün geri kalanında karşılaşacağınız sıkıntılarla yıpranmadan ve sinirlenmeden başa çıkmanıza yardım edecektir.

5. Olası çözümler belirleyin

Sinirlendiğiniz noktaya odaklanmak yerine, problemin olası çözümlerini düşünün. Çocuğunuzun dağınık odası sizi deliye mi döndürüyor? Kapıyı kapatın ve salona dönün. Eşiniz her akşam yemeğine geç mi kalıyor? Yemeği daha geç bir saate erteleyin veya haftada birkaç kez ayrı yeme üzerinde anlaşın.

Öfkenin hiçbir şeyi düzeltmeyeceğini, aksine daha da kötüleştirebileceğini kendinize daima hatırlatın.

6. Ben merkezli ifadeler kullanın

Ortamı gerecek eleştiri ve suçlamalardan kaçınmak için ben merkezli ifadeler tercih edin. Anlaşılır ve saygılı olun. Örneğin ” Hiçbir iş yapmıyorsun.” yerine ” Bulaşıkları yıkamama yardım etmemen beni üzdü.”  cümlesini kullanın.

7. Kin tutmayın 

Bağışlamak büyük bir erdemdir. Sinir ve diğer olumsuz hislerin pozitif hislerinizin önüne geçmesine izin verirseniz, kendinizi katı ve adaletsiz bir tavra bürünmüş halde bulabilirsiniz. Fakat sizi kızdıran birini affetmeniz, yaşanan olaydan iki tarafın de ders çıkarmasını sağlar. Etrafınızdaki herkesin sizin istediğiniz gibi davranmasını beklemek, yanlış olur.

8. Tansiyonu düşürmek için mizaha başvurun

Ortamı biraz olsun neşelendirmek, gerginliği azaltacaktır. Mizah, sizi kızdıran şeylerle yüzleşmenizi sağlarken, olayların gidişatı konusunda gerçek dışı beklentilere kapılmanızı da engeller. Fakat bunu yaparken karşınızdakini aşağılamamaya özen gösterin. Çünkü alay konusu olmak, bir insan için onur kırıcı bir durumdur. Duyguları zedeler, kişisel ilişkilere zarar verir.

9. Gevşeme yöntemleri uygulayın

Öfkeniz tavan yaptığında derin nefes egzersizleri yapın, gözlerinizi kapatıp huzur dolu bir manzara hayal edin, kendinize “sakinim” gibi olumlu telkinler verin, müzik dinleyin veya günlük yazın. Tüm bu aktiviteler ve bunların dışında yapmaktan keyif aldığınız şeyler rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Profesyonel yardıma başvurun 

Neredeyse herkesin öfkesine hakim olamadığı anlar olmuştur. Fakat her defasında işler çığırından çıkıyorsa ve öfkeniz ilişkilerinize ve çevrenizdekilere zarar veriyorsa profesyonel yardıma başvurun.

Öfkeyi kontrol etmek ve stresli bir ortamda öfkelenmişken hızlı bir şekilde sakinleşmek gerçekten zor iştir. Ancak bazı ufak noktaları aklınızda bulundurup uygulamayı denediğinizde daha sakin ve daha az öfkeli bir insana dönüştüğünüzü zamanla göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla