ödem nasıl geçer
ödem nasıl geçer
Sağlık Sağlıklı Yaşam Vücut Bakımı

Ödem Nasıl Atılır?

Ödem dokularda biriken sıvılar nedeniyle vücudun belirli bölgelerinde şişliklerin oluşmasına denir. Vücudun tamamında ortaya çıkabilen ödemler sadece bacaklarda, ellerde ve eklem bölgelerinde de görülebilir. Ödem yaşam kalitesini düşüren ve zaman zaman ciddi hastalıkları haber veren belirtilerden biri olarak ortaya çıkabilir. İlaç kullanımı, gebelik, fazla tuzlu gıdalar tüketmek ve hareketsizlik nedeniyle oluşan ödemler çeşitli yöntemlerle atılabilmektedir.

Bol Su Tüketmek

Vücutta oluşan ödemlerin kısa sürede atılabilmesi için vücuda bol bol su alınması gerekir. Özellikle fazla tuzlu gıdalar tüketen kişilerin vücudundaki tuz oranının azalmasında su tüketimi oldukça hayatidir. Ayrıca hamilelik döneminde oluşan ödemlerin atılmasında da günlük su tüketimini artırmak gerekir. Ödem atmak için günde en az 8-10 bardak arası su tüketilmelidir.

Hareket Etmek

Ödem oluşmasının en büyük nedenlerinden biri hareketsizlik ya da aynı pozisyonda uzun süre kalmaktır. Ödemlerin atılması için şişliğin olduğu bölge sık sık hareket ettirilmelidir. Bu sayede şişkinliğe neden olan sıvılar bu bölgeden dağılarak başka bölgelere dağılır. Zaman içerisinde hareketin devamına bağlı olarak ödemler idrar yolu ile dışarı atılır. Günlük ayak ve bilek egzersizleri yapılabileceği gibi 30 dakikalık yürüyüşlerde ödemi atmaya yarayacaktır.

ödem nasıl atılır
ödem nasıl atılır

Ödemli Bölgeyi Yükseltmek

Genellikle ayak ve ellerde oluşan ödemlerin atılmasında şiş olan bölgenin kalpten yukarıya kaldırılması ödemlerin yayılmasını sağlar. Şişliğin inmesini ve ağrının azalmasını sağlayan bu uygulama uzun süre ayakta ve aynı pozisyonda duran kişilerin ödemlerinde etkilidir.

Magnezyum Takviyesi Almak

Vücutta magnezyum eksikliğine bağlı olarak ödem toplama, kabızlık, şişkinlik, ayaklarda kramp girmesi gibi çeşitli belirtiler görülebilir. Ödem magnezyum eksikliğinde sıkça yaşandığından dolayı magnezyum takviyesi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak takviyenin doktor kontrolünde alınması gerekir. Böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu takviyeleri almamaları ve magnezyum takviyesi kullanacak kişilerin de çeşitli tahlilleri vermeleri gerekir.  

Ödem Attıran Bitki Çayları İçmek

Ödemler kimi zaman stres, kilo alımı ve düzensiz yaşam koşulları nedeniyle ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ödem attıran çaylar denenerek hem kilo kaybı sağlanabilir hem de stres seviyesi minimuma düşürülebilir. Zencefil çayı, elma ve nane çayları, ıhlamur çayı, limon çayları ve yeşil çay ödem atmada oldukça etkilidir.

Tuzdan Uzak Durmak

Tuz tüketimi fazla olan kişilerde ödem kaçınılmaz bir durumdur. Ne kadar çok tuz tüketilirse ödemler o kadar yoğun olacak ve ağrı verecektir. Bu nedenle yemeklerde ve gündelik tüketimlerde tuzdan uzak durmak gerekir. Aynı şekilde karbonhidrat yoğunluğu fazla olan ve kalitesiz yağlardan imal edilmiş ürünlerde ödeme neden olacaktır. Hazır gıdalar tüketmemeye ve tuzdan uzak durmaya devam eden kişilerde ödem kısa sürede atılabilir.

ödemin nedenleri nelerdir
ödemin nedenleri nelerdir

Ödem Çorabı Giymek

Ödemler birkaç günlük şişlik olarak kendini gösterebileceği gibi bazı kişilerde geçmek bilmeyen şişlikler halini alabilir. Hatta yürümeyi ve ya elle tutmayı dahi zorlaştıran bu tarz durumlarda ödem çorabı denenebilir. Su tüketmek, egzersiz yapmak gibi yöntemlerle atılamayan ödemlerde ödem çorabı giymek şişliğin inmesini sağladığı gibi ödemin yayılmasına yardımcı olmaktadır. Ödem çorapları medikal ürünler satan yerlerde ve eczanelerde bulunabilir.

Epsom Tuzu İle Masaj

Ayaklarında ve ellerinde ödem olan kişilerin sıcak havalarda ödemi artabilir. Soğuk suda ödemli bölgeyi bekletmek ödemin atılmasına yardımcı olur. Epsom tuzu yani magnezyum sülfat ise ödemlerin atılmasında etkili olduğu bilinen bir maddedir. Eczanelerde bulunan bu toz halindeki karışım ile soğuk su ödemlerin azalmasını, ağrının geçmesini sağlamaktadır.

Uzun süre geçmeyen, gittikçe şişen ve ağrı yapan ödemlerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ödemler sadece hareketsizlik ve ya tuz tüketimi gibi nedenlerden dolayı değil çok önemli rahatsızlıkların habercisi olarak da ortaya çıkabilir.  

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla