Meslek

Noter Nedir? Nasıl Olunur?

Noter olabilmek için ''Noterlik Stajı'' ve ''Avukatlık Stajı'' yapmış olmak gerekmektedir.

Noter, kişiler arası anlaşmalarda hukuki düzeni sağlamak ve anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak adına bütün işlemleri kanunlara uygun bir şekilde belgeleyen kişilere denmektedir. Günümüzde birçok alım satımda noterlerden hizmet alınmakta ve resmiyet kazanması gereken konuların büyük bir kısmı noterler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle noterler ihtiyaç duyulan bir meslek kolu haline gelmektedir.

Ülkemizdeki noterler Türkiye Noterler Birliği kapsamında çalışmaktadır. Numaralandırılan bu noterler iş merkezlerinin katlarında ya da yurt dışı konsolosluklarında hizmet verebilmektedir.

Noter Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Noterlik için Hukuk Fakültesi mezuniyeti gerekli görülmektedir. Ülkemizde bulunan noterler sayı ile belirlenmiştir. Bu sayının üzerinde yeni bir noterlik açılmaz. Noterlik belgesine sahip olan kişilerin ise noterlik için başvuru yapması ve noterliklerdeki noterlerin görevden ayrılmasını beklemesi gerekir. Bazen noterlik için yapılan başvurular nedeniyle 10-15 yıl kadar beklemek gerekebilmektedir.

Mezuniyet

Noter olmak isteyen kişilerin yurt içi ve ya yurt dışında denkliği bulunan hukuk fakültelerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca avukatlık stajını başarılı bir şekilde bitirerek avukatlık belgesine de sahip olması gereken şartlar arasındadır.

Noterlik Belgesi

Adalet Bakanlığına noterlik yapabilmek için başvuruda bulunmak gerekir. Ayrıca noterlik stajına başlamak ve 1 yıl gibi bir süre zarfında noterlik alanında ilerlemek de gerekenler arasındadır. Daha sonraki dönemde noterlik için sıra gelmesi beklenecektir. Ölüm, emekli olma ve ya mesleği bırakma gibi nedenlere bağlı olarak noterlik sırası gelebilmektedir.

Noter olmak için üniversitelerin Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Noter Olma Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 23- 50 yaş aralığında bulunmak
  • Hukuk Fakültesinden mezun olmak
  • Akıl sağlığının yerinde olması ve herhangi bir akıl sağlığı sorunu nedeniyle eksikliğin olmaması
  • Yüz kızartıcı herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak
  • Noterlik mesleğine zarar verecek herhangi bir hak ihlali ya da mesleği kötüye kullanma gibi bir davranış/ tutum benimsememek
  • Kanunlar karşısında avukat olarak, hâkim/ savcı/ memur ya da noter olarak men edilmemiş olmak
  • Noterlik mesleği dışında herhangi bir işte çalışmamak noterlik için talep edilen şartlardır.

Noter alımlarında ‘’Münhal Noterlik Kadroları’’ açılmaktadır. Bu kadrolara başvuru yapılarak noterliğe geçiş yapılabilir. Ancak noterlik için daha önceden deneyim sahibi olmak öne çıkan bir durumdur. En az 4 yıllık bir deneyime sahip olmak noterlik başvurularında avantaj sağlayacaktır.

Noterler görevlerini kötüye kullanmayan, işlerini titizlikle halleden, anlama- yorumlama ve değerlendirme yeteneğine sahip olmak gibi özellikler bulundurmalıdır. Güncellenen yasaları takip etme, sorumluluk kabul etme gibi özelliklerinde bir noterde bulunması gerekir.

Noter Maaşları Ne Kadardır?

Noterler yapmış oldukları işlemlerden ücret alırlarken aynı zamanda noterlik hissesi ve ortak cari hesaptan gelen paylarla belirli bir maaş alırlar. Noterlerin aldıkları maaş miktarı bulundukları şehirlere ve bu şehirlerde notere duyulan ihtiyaç ile birlikte değişebilmektedir. Günümüzde en düşük noter maaşı 5000 TL’den başlamaktadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla