Meslek

Nikâh Memuru Nedir? Nasıl Olunur?

Nikah memuru olmak için belediyelerin memur kadrosuna atanmış olmak gerekir.

Nikah memuru, belediye başkanları tarafından yetki verilen memurlar tarafından evlenecek olan çiftlerin nikahını kıyan kişilere denmektedir. 1926 yılında kıyılan ilk resmi nikâh ile ortaya çıkan nikâh memurluğuna evlendirme memuru da denmektedir. Nikahlarda evlenen çiftlerin bilgilerini işleyen ve onay veren kişiler olan bu memurlar günümüzde yeni bir meslek alanını oluşturmaktadır. İllerde ve ilçelerde nikah memurları görev alırken köylerde ise bu görevi muhtarlar üstlenmektedir. Ancak nikah memurlarının düğünün yapıldığı yere gidebilme imkanı olduğundan dolayı köylerde de nikah memurları görev alabilmektedir.

Nikah Memuru Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

En Az Meslek Yüksek Okulu Mezunu Olmak

Nikah memuru olmak isteyen kişilerin en az meslek yüksek okulu mezunu olmaları aranan ilk şarttır. Yani 2 yıllık önlisans bölümlerinden birinden mezun olan kişiler nikah memurluğu için uygun görülebilirler.

KPSS Şartını Sağlamak

KPSS sınavından nikah memuru olmak isteyen kişilerin en az 70 puan alarak devlet kadroları içerisinde memur olarak görev alması gerekir. Özellikle belediyelerde memur olarak görev alan kişilerin nikah memuru olma şansı daha da yüksek olacaktır.

Belediyelerin memur kadrosuna atanan kişiler bu kadro içerisinde sunulan nikah memurluğunu seçerek belediye başkanından vekalet alabilirler.

Nikah memuru, belediye başkanları tarafından yetki verilen memurlar tarafından evlenecek olan çiftlerin nikahını kıyan kişilere denmektedir.

Kişisel Bakıma Dikkat Etmek

Nikah memuru olacak kişilerin kişisel bakımına dikkat eden, özenli giyinen kişilerden seçilmesi gerekir. Bu kadroya başvuracak olan kişilerinde mutlaka dış görünüşlerine dikkat etmesi ve her zaman düzenli, temiz bir görüntü sunması gerekmektedir.

Kendini İfade Edebilme ve Özgüven

Nikah memurlarının evlenecek olan çiftlerin ve ailelerin huzurunda konuşma yapabilecek ve nikah kıyabilecek yeterliliğe sahip olması gerekir. Kendine güvenen ve ifade yeteneği olan kişiler nikah memuru olabildiği gibi konuşması düzgün ve iletişim yeteneği yüksek olan kişilerde bu alana yükselebilir.

Belediye Mülakatları

Nikah memuru olmak isteyen kişilere belediyeye memur olarak atanmalarının ardından mülakat yapılacaktır. Mülakatlar sırasında adayların nikah kıyabilecek özelliklere sahip olup olmadığı ve bu göreve istekli olup olmadıklarına bakılacaktır. Adayların uygun görülmesi halinde belediye başkanı tarafından verilen yetki ile nikah törenlerinde bulunmaya başlayabileceklerdir.

Nikah memuru olmak isteyen kişilerin

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Memur olmaya engel herhangi bir durumun bulunmaması,
  • 18 yaşından büyük olması,
  • Terör ve devlete karşı yapılanma oluşturmuş gruplarla bağlantının bulunmaması,
  • Arşiv soruşturmasından sorunsuz bir şekilde geçmesi gerekmektedir.
Nikah memurluğu için KPSS sınavından geçer puan almak, 18 yaşını aşmış olmak ve belediye mülakatını geçmiş olmak lazımdır.

Nikah Memurlarının Çalışma Koşulları Nasıldır?

Nikah memurları aynen diğer memurlar gibi haftada 40 saat hizmet verme süresine tabidirler. Tatiller, izinler ve resmi tatiller diğer memurlar ile aynıdır. Ancak nikâh memurları bazı durumlarda hafta sonu da çalışabilmektedir. Dönemsel olarak nikah işlemlerinin yoğunlaşması ile birlikte hafta sonu çalışan nikah memurları maaşlarına ek olarak ücretler alırlar.

Nikah Memurları Ne Kadar Maaş Alır?

Nikah memurları günümüzde 3.800 TL ile 5000 TL arası maaş alabilmektedir. Maaşların belirlenmesinde ise nikah memurlarının eşlerinin çalışıp çalışmaması, çocuk sayısı, doğuda görev yapma ve terör bölgesinde görev yapma gibi durumlarda etkili olabilmektedir. Ayrıca nikah memurları ek çalışmalar ve mesailerle birlikte maaşın üzerinde de ücret alabilmektedir. Düğünlerde kıyılacak olan nikahlar nikah memurları için ekstra ücret almak demektir. Nikah memurlarının kazançları her yıl yapılan zamlar ile artış gösterebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla