Spor & Fitness

NBA ile FIBA Arasındaki Farklar

Kemba Walker (C) of the US fights for the ball during the Basketball World Cup Group E game between US and Turkey in Shanghai on September 3, 2019. (Photo by HECTOR RETAMAL / AFP)HECTOR RETAMAL/AFP/Getty Images

Basketbol dünya çapında en popüler olan spor dalları arasında yer almaktadır. Fileli bir kasnak üstünden top atarak oynanan basketbolda, bu şekilde sayı atılmaya çalışılır. 5 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanan bu popüler oyunda elbette ki belirli kurallar bulunmaktadır. Kurallar çerçevesinde oynanan basketbolda, dünya genelinde çeşitli ligler yer alır.

Kuzey Amerika’nın Ulusal Basketbol Federasyonu yani bilinen adıyla NBA, dünyanın en popüler olan basketbol liglerinden biridir. Bir diğeri de dünyanın tarafından gelen liglerin dünya çapındaki uluslararası bir derneği IBF (Uluslararası Basketbol Federasyonu) veya öteki adıyla FIBA’dır.

Basketbol sporu Amerikalılardan dünyaya yayılan bir spordur. Çoğunlukla aynı kurallar geçerli olmaktadır basketbolda, fakat ABD’de oynanan basketbol müsabakalarının kuralları çeşitli farklılıklar barındırmaktadır. ABD’de gerçekleşen NBA’ın hem oyun süreleri hem de faul sayıları gibi önemli konularda FIBA kuralları ile karşılaştırılırsa ciddi farklar ortaya çıkmaktadır.

NBA ile FIBA Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • NBA kurallarına göre, basketbol oyuncuları 6 faulle oyun dışı sayılırken, FIBA kurallarına göre ise bu sayı 5 faul şeklinde belirlenmiştir. İlave olarak ise FIBA’da 5 faul akabinde ortaya çıkacak her bir faul için, serbest atış hakkı verilmekteyken; NBA’de ise 6 faul ardından meydana gelen her faule serbest atış hakkı verilir.
  • NBA’ın kurallarında basketbol müsabakaları 4 periyot olarak, her periyot da 12 dakika şeklinde belirlenmiştir. Ancak FIBA’nın kurallarında ise maçlar 4 periyot ve her periyot da 10 dakikadır.
  • NBA maçlarında basketbol maçları için belirlenen pota yüksekliği, yine FIBA’nın belirlemiş olduğu pota yüksekliğine göre 10 cm daha yüksektir.
  • NBA kuralları dahilinde basketbol oyuncuları kendi isteğiyle oyun içerisinde mola isteme hakkına sahiptirler; fakat FIBA kuralları dahilinde böyle bir uygulama bulunmaz.
  • NBA’de müdafaa bölgesi olarak belirlenen yerde 3 saniyeden uzun süre durmak yasaktır. FIBA kurallarında ise bu kural yalnızca atak hamleleri için geçerlidir.
  • NBA kurallarına göre potanın üzerinde silindir uygulaması olarak ifade edilen tabir bulunur. Bu bölgede top ile temas yasaktır. Eğer topa dokunulursa, otomatik olarak sayı kabul edilir. Ancak FIBA kurallarına bakıldığında bu bölge içerisinde topa dokunmanın neticesine yargıcı karar verir. Kurallara uygun yahut uymayan şeklinde maç içerisinde karar verilir. Uygun bulunmaması durumunda NBA’de olduğu gibi sayı kabul edilmektedir.
  • FIBA kurallarına basketbol oyuncuları forma numarası olarak 4-15 sayıları arasında yer alan sayıları seçebilirler. Fakat NBA’de böyle bir kısıtlama bulunmaz, oyuncular her sayıyı seçebilmektedir.
  • NBA’de 3 sayılık atış çizgisi FIBA’nın atış çizgisine göre potaya yarım metre daha uzaktır.
  • FIBA’da basketbol müsabakalarını 2 yargıcı yönetiyorken, NBA’de müsabakayı 3 yargıcı yönetir.
  • NBA’de ara süresi 130 saniye iken FIBA’da 1. ve 2. periyot ile 3. ve 4. periyot içerisinde 2 dakika ara verilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla