Aile & İlişkiler

Nasıl Mutlu Olunur?

Mutlu olmak için sürekli karamsarlığı değil iyi ve güzel ola detayları görün.

Dünyaya gelen herkes yaşamı boyunca mutlu olmak ister. Hatta mutluluğu bir türlü bulamadığından yakınır ve büyük bir azimle mutluluk arayışına girer. Mutlu olmak için sebepler arar bazen de hayatında bazı değişiklikler yapınca mutlu olacağına inanır. Yüzlerce yol deneyen ancak mutlu olamadığı için en büyük dert deryasına düşen insanoğlu aslında mutluluğun elini hep bırakır. Mutluluk ise elinden tutup yan yana yürümek ister. Her zaman fark edilmek ister. En çok da insanların hayatında olduğunun bilinmesini ister.

Mutluluğu Yakalamanın Sırları Nelerdir?

Mutluluk Saklanmaz, Görülmek İster!

Çoğu insan mutluluğu kendinden uzakta bir yerlerde saklanıyor sanır. Aslında mutluluk hayatımızın her anında bizimle beraber gezer. Bazen minicik bir lokma ekmek olur bazen gören bir göz olur bazen de uzaklarda sevdiklerinin var olduğunu bilmek olur. Yani her insanın hayatında şöyle ya da böyle olan mutluluk oturduğu yerden ayağa kaldırılmak istiyor. En üzgün olduğunuz zamanlarda dahi mutluluğu görmeyi bilin. Siz onu görmeye başladıkça nasıl mutlu olduğunuzu da fark edeceksiniz.

İyiliğe Odaklanın!

İyi düşünmek, iyi konuşmak ve iyi hissetmek her zaman mutluluğu davet eden alışkanlıklardır. İyilikten uzak durduğunuzda ve kötülük ve karamsarlık sizinle beraber olacak ve mutluluğun çok uzakta olduğunu düşünmenize neden olacaktır. İyiliğe odaklandığınızda iyilik ve mutluluk her zaman sizinle olacaktır. İyilik iyiliği çeker ve mutluluk da mutluluğu… İyilik bir bakış sanatıdır. Eğer bu sanatı doğru kullanır ve bakış açınızı mutluluğa bırakırsanız mutlu olmamak için hiçbir nedeniniz kalmayacaktır.

Mutluluk para, eşya ya da mal mülk değildir, mutluluk maneviyatla olur.

Karşılık Beklemeyin!

Yaptığımız her işte ya da konuştuğumuz her insandan bir süre sonra karşılık beklemeye başlarız. Beklediğimiz karşılık gelmediğinde ise mutsuz oluruz. Ancak beklentisiz biri olduğumuzda daha mutlu bir insan olmaya başlarız. Çünkü karşılık vermediği için üzüldüğümüz insanlar biriktirmek yerine karşılıksız gönül bağı kurduğumuz kocaman bir dünya kazanmış oluruz.

Para Değil İnsan Kazanın!

Sürekli maddi şeyler peşinde koşan insanlar olmaya başladığımız günden bu yana üzüntülerimiz ve mutsuzluklarımız artmaya başladı. Parası ve eşyası çok olan ancak aradığı mutluluğu bulamayan insanlar olmaya başladık. Elimizdeki telefon bize yetmedi ve ailecek oturup sohbet edeceğimiz zamanları bir telefon için çalışarak geçirdik. Düğünümüz en lüks şekilde olmalıydı, evimiz kocaman olmalıydı. Hepsini aldık hepsini kazandık ama mutluluğu bir köşede bıraktık.

Mutluluk az ama öz ola sofralarımızda, mutluluk yırtık dahi olsa giydikçe güzel insanlara gittiğimiz ayakkabılarımızda. Mutluluk çocuğumuza kartondan yaptığımız oyuncaklarımızda. Kısacası mutluluk maddiyatta değil insanın kalbindeki maneviyatta.

Kendinize Değer Verin!

İnsan kendine değer vermez ve sürekli aşağılarsa dünyanın bütün mutlulukları ayağına serilse dahi mutlu olmayı başaramaz. Etrafınızdaki insanların size en büyük kötülüğü yapıp sizi mutsuzluğa ittiğini düşünerek aslında en büyük kötülüğü yine kendinize yaparsınız. Kendinize dertler yerine sevinecek mutluluklar verin. Aynaya bakın, cildinize bakın, üzerinize bakın, bazen elinize bir kahve ya da çay alın ve yemyeşil bir ortamda kendinize ufacık da olsa bir jest yapın.

Mutluluğun yolu mutlu etmekten ve karşılık beklememekten geçer.

Karşılaştırmayın!

Herkesin hayatı birbirine benzemez. Kimi 25 yaşında çocuk sahibi olur kimi 30 yaşında, kimi 19 yaşında atanır kimi 40 yaşında. Yani herkesin hayatında yaşayacağı özel ve güzel şeylerin bir zamanı vardır. Bazıları bu mutlulukları erken yaşadığı için siz ‘’Neden bende yaşamıyorum?’’ diye üzülebilirsiniz. Ancak sizin yaşayacağınız zaman başkalarının zamanları ile aynı olmayabilir ve bu durum sizi üzebilir. Bunun yerine hayatınıza odaklanarak karşılaştırma yapmayın. Çünkü hayat karşılaştırma yapacak kadar adil değildir ve herkesin mutlu görünen bir tarafı olsa da mutsuz kaldığı bir tarafı da vardır.

Mutlu Edin!

Mutlu olmak için başkalarını mutlu etmeyi hiç denediniz mi? Mutluluk aslında hep bize verildiğinde güzel değildir. Bazen de başkalarına mutluluk verdiğinizde mutlu olursunuz. Bu yüzden çevrenizde ufak şeylerle bile mutlu edebileceğiniz insanlar bulun. Onları mutlu ederek hayatınıza farklı bir renk katın. Mutluluğun bulaşıcı olduğunu ve size de yansıyacağını asla ve asla unutmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla