Kariyer

Nasıl Editör Olunur?

Belirli bir konuyla ilgili içeriklerin düzeltilmesi, incelenmesi ve okuyuculara hatasız olarak sunulması görevini üstlenen kişiye editör denir. Günümüzde nasıl editör olunur sorusu da sıklıkla araştırılmaktadır. Öncelikle editör, gündemi sürekli takip eden ve uygun bir dil ile şekillendiren kişidir. Görevleri bakımından farklı türlere ayrılan editör kavramıyla ilgili yazımızın devamından detaylara ulaşmanız mümkündür.

Editör Çeşitleri

Haber, web sitesi ve içerik editörü olarak üç farklı kategoride incelenen editör, genel bir tanımla metin editörü olarak da adlandırılabilir. Bu anlamda içerik editörü, daha önceden belirlenen bir konu hakkında hazırlanan makaleleri okuyucular için hazırlayan kişiye, içerik editörü adı verilir. Genel kültür kavramından bağımsız olarak içerik editörünün okuduğunu anlaması ve özet çıkarması gerekir. Elbette bu süreçte yazım diline ve imla kuralları bilgisine sahip olması gerekir.

Web sitesi editörü, haftalık belirli bir sayıda yazı çıkaran dergi ya da gazetelerde çalışan kişidir. Aynı zamanda blog yazları olarak da bilinir. Araştırmacı bir kişiliğe sahip olması gereken web sitesi editörlerinin aynı zamanda gerçek bilgileri okuyucuyla buluşturması şarttır.

Haber editörü ise web üzerinden haber hazırlayan kişiye verilen isimdir. Haber diline sahip olması gereken haber editörleri aynı zamanda deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Günümüzdeki haber sitelerinde haberleri hazırlayan ve yayınlayan kişiler de bu kategoriye girer. Ancak haberlerin ana konusunu değiştirmeyen editörler aynı zamanda cümleler üzerinde değişiklikler yaparak yayınlamak durumundadır. Ayrıca kaynak belirtilmelidir. Haber editörlüğü kendi arasında dergi, kitap, gazete ve diğer basılı medya editörlüğü olarak da sıralanmaktadır.

Dergi Editörü: Dergilerin kendi içinde özel bir yapısı bulunmaktadır. Haliyle dergi editörlerinin gün içinde sıkı bir çalışma yaptığı söylenebilir. Her içeriğin takip edilmesi, incelenmesi, imla kurallarına göre yeniden revize edilmesi gibi durumlar, dergi editörünün görevleri arasındadır.

Kitap Editörü: Kitap editörleri kendilerine sunulan kitapları inceleyen ve iç ve dış tasarımını yapan kişidir. Aynı zamanda kitaba ilgi çekici isimler de bulur. Üstelik yabancı dilde yazılmış kitaplarda da görev alabilen editörlerin yine imla kurallarını gözden geçirmekle yükümlü olduğu unutulmamalıdır.

Gazete Editörü: Haber editörü olarak da bilinen gazete editörü farklı departmanlara ayrılmaktadır. Magazin, ekonomi ve spor gibi departmanlarda çalışan editörler akıcı ve doğru bilgiler sunmak zorundadır.

Editörün Görevleri Nelerdir?

Editörler çalıştığı iş gurubuna göre farklı görevlere sahiptir. Ancak genel mesleki sorumluluklar aşağıdaki gibidir;

 • Okuyucuların anlayacağı şekilde metinlere yeniden şekil vermek
 • Yayınlanmak üzere olan metinlerden hangilerinin düzenleneceğine karar vermek.
 • Kurgu fikirlerini gözden geçirmek ve okuyucuların ilgi alanlarına göre karar vermek
 • Etik kurallara uyum sağlamak
 • Metinlerin son teslim tarihlerine uygun olarak çalışma yapmak
 • Kitap ve makale taslaklarını gözden geçirmek ve düzenlemek
 • Metinleri geliştirmek amacıyla yorumlar sunmak
 • Referans kaynakları kullanarak metindeki istatistiksel ve tarihsel bilgileri doğrulamak
 • Yazardan gelen içerikleri değerlendirmek
 • Sanatçı, yazar, reklam temsilcileri ya da tasarımcılar ile iletişim kurarak işbirliği sağlamak
 • Dijital ortamlarda kullanılacak görsellerin içeriğe uyumlu olup olmadığını kontrol etmek

Bu görevlerin yanı sıra editörün niteliklerinin de bilinmesi gerekir. Farklı konularda bilgili, meraklı ve yaratıcı olması gereken editörlerin tüm içerikte doğru dil bilgisi kurallarına göre hareket etmesi şarttır. Ayrıca yazarla beraber ekibin bir parçası olan editörlerin detay odaklı çalışması gerekmektedir.

Nasıl Editör Olunur?

Editör olabilmek için bazı kurallara uyulması gerekir. Aslında herhangi bir diploma zorunluluğu bulunmayan editörlük mesleğinde özel olarak düzenlenen kurslara katılım önemlidir. Yapacağınız araştırmalar sonucunda kariyer derneklerinde ya da halk eğitim merkezlerinde buna benzer eğitimlerin verildiği bilinmektedir. Ayrıca iyi bir editör olmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Editörlük sertifikası alınabilir.
 • Bol bol kitap okunmalıdır.
 • Gündem takip edilmelidir.
 • Çalıştığınız kurum politikalarına uyumlu bir şekilde hizmet verilmelidir.
 • Yabancı dil eğitimi alınmalıdır.
 • Yazım kuralları hakkında tüm bilgilere sahip olunmalıdır.
 • Güncel yayınlar takip edilmelidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla