Hızlı koşabilmek için hedef belirlenmeli ve programlı bir çalışma hazırlanmalıdır.
Spor & Fitness

Nasıl Daha Hızlı Koşulur?

Koşmak kimileri için sağlıklı yaşam aktivitelerinden biriyken kimileri için de olmazsa olmaz denecek kadar özel bir durumdur. Hangi sebeple olursa olsun koşmayı sevenler için hızlı koşmak ve herkesten daha hızlı olmak bir tutkudur. Daha hızlı koşmanın temel prensibi karar vermekten geçer. Siz karar verdiğinizde ise gerisi sadece biraz gayret ile hallolacaktır.

Daha Hızlı Koşmanın 6 Sırrı!

1.Parkurlar Belirleyin!

Koşmak için kendinize bir parkur belirlemeniz gerekir. Parkurunuzun uzunluğu belirli olacağı için günlük koşular düzenleyerek bu parkuru ne kadar sürede bitirdiğinizi görebilirsiniz. Örneğin 400 metre olan bir parkuru ilk zamanlar 10 dakika gibi bir sürede tamamlarken zaman ilerledikçe 5 dakika gibi bir sürede koşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Parkurlarınızı hedeflediğiniz zamana ulaştığınızda değiştirebilir ve her parkurda hedeflerinize ulaştıkça hızınızı artırdığınızı görebilirsiniz.

Daha hızlı koşmak için parkur belirlemeli ve zamana karşı koşular yapılmalıdır.

2.Koşu Programı Oluşturun!

Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda ve haftanın belirli günlerinde koşu için belirli bir program oluşturmanız gerekir. Programsız koşu çalışmaları yapmanız istediğiniz verimi almanızı engelleyecektir.

Program oluştururken:

 • Haftada 5-6 gün rutin oluşturmaya gayret edin.
 • Kısa ve uzun koşular ayarlayın. Bazı günler uzun koşular yaparken önce yavaş daha sonra hızlı koşular yaparak vücudunuzu güçlendirin.
 • Telefonunuzdan günlük koşu hızınızı ve koştuğunuz mesafeyi hesaplayan programlar ile hız hedeflerinizi takip edin.

3.Hedefler Koyun!

Hızlı koşabilmek adına yapacağınız bütün çalışmaların bir hedefe çıkması gerekir. Hedefiniz olmadığında yapacağınız bütün çalışmalar motivasyonsuz ve yetersiz kalacaktır. Hedefler koyduğunuzda daha gayretli bir koşu ortamı oluşturacağınız gibi istediğiniz seviyeye de hızla ulaşabileceksiniz.

Hedef oluştururken:

 1. Gerçekçi hedefler koyun.
 2. Sağlığınızı riske atacak ve sizi zorlayacak hedefler değil kolaydan zora doğru hedefler belirleyin.
 3. Belirli bir sürede belirli bir parkuru bitirmek gibi özel hedefler belirleyin.
 4. Adım hedefleri koyarak günlük atmanız gereken adımları artırabilir ve koşu hızınıza olan etkisini görebilirsiniz.

4.Egzersiz Yaptıktan Sonra Koşun!

Daha hızlı koşabilmek için vücudunuzu koşuya hazırlamanız gerekir. Bütün sporcular vücutlarını istedikleri gibi egzersizlerle ısındırdıktan sonra sporlarına başlarlar. Bu egzersizler vücudun koşuya alışmasını ve daha iyi koşmasını sağlayacaktır. Esneme hareketleri, ısınma hareketleri ve koşuya hazırlık hareketleri yaparak vücudunuzdan yüksek oranda performans alabilirsiniz.

Koşu bandında koşmak, ip atlamak gibi ek antrenmanlar yaparak da daha hızlı koşabilirsiniz.

Hızlı koşabilmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve doğru nefes teknikleri uygulanmalıdır.

5.Koşarken Vücut Formunuzu Koruyun!

Koşu esnasındaki duruşunuz sizin daha hızlı koşmanıza yardımcı olur. Koşu sırasında başınızı dik tutmalı ve her zaman karşıya bakmalısınız. Bu sayede dengede kalabilir ve daha hızlı koşarsınız.

Koşu esnasında kollarınızı 90 derecelik açılar şeklinde sallayın. Omuzlarınızı öne doğru düşürmeyin ve kambur şeklinde durmayın. Yumruklarınızı sıkmadan koşmaya dikkat edin. Eğer kollarınızda bir ağrı ya da uyuşma olursa daha çok sallayın.

Ayağınızı yere basarken orta kısmından yere basın ve bunu hafif bir şekilde yapın. Parmaklarınızı ittirerek ayağınızı yine en hafif şekilde yerden kaldırın. Koşarken yere sert adımlar atmanız ayaklarınızın yorulmasına ve yavaş koşmanıza neden olacaktır.

Koşarken dizlerinizi hafifçe bükün. Düz bir şekilde yere bastığınızda bacaklarınız hemen yorulacaktır. Ayrıca hızınız düşecektir.

6.Tempo Değiştirerek Koşun!

Daha hızlı koşabilmek için dünya üzerinde sıkça kullanılan Farteks egzersizlerini deneyebilirsiniz. Bir dakika hafif tempoda daha sonra bir dakika hızlı tempoda ve sık sık bu şekilde tempo değiştirerek koşabilirsiniz. Yapacağınız bu çalışma koşularınızda hızı artırıcı etki yapacaktır.

Hızlı Koşmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Zayıf olmanız daha hızlı koşmanızı sağlar. Kilolu biriyseniz kilo verin.
 • Koşarken kendinizi motive etmek isterseniz müzik dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz ve hızlı tempodaki şarkılar daha hızlı koşmanızı sağlayacaktır.
 • Kendinize bir koşu arkadaşı belirlemeniz de koşu hızınızı artıracak etkenlerdendir.
 • Doğru nefes alarak koşu sırasında vücudunuzun performansını artıracaktır.
 • Tepeye doğru koşu yaparak kaslarınızı her türlü zor parkura karşı hazırlamış olursunuz.
 • Sağlıklı besinler tüketin ve bol bol su içerek vücudunuzu koşuya hazırlayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla