Çalışkan olmak için önceliklerinizi belirlemeniz ve zamanı doğru kullanmanız gerekir.
Eğitim Kariyer

Nasıl Çalışkan Olunur?

Tembellikten sıkıldınız mı? Çalışkan biri olmak ve zamanınızı dolu dolu geçirmek mi istiyorsunuz? Hayatın hangi döneminde olursanız olun çalışmak hem ruhunuza hem de bedeninize en iyi gelecek aktivitelerdendir. Çalışmak sadece kitaplar, yazılar içerisinde kaybolmak demek değildir. Yeri geldiğinde ayakkabı boyayarak yeri geldiğinde tarladan mis kokulu domatesler toplayarak yeri geldiğinde ise zihninizi yorup bir roman yazmanız da çalışmaktır. Çalışmanın yeri, zamanı ve hangi alana yönelik olacağı fark etmez. İnsan istediğinde her zaman çalışma vardır.

Çalışkan Olmanın 7 Yolu

1.Ara Vermeyin İş Değiştirin!

Çalışkan olmak için tek bir alanda saatlerinizi harcamanız aslında sizi körleştirecek ve bir süre sonra yaptığınız çalışmadan sıkılmanıza neden olacak bir durumdur. Bu nedenle çalışmaktan sıkıldığınız anda mola vermek yerine farklı bir çalışmaya geçebilirsiniz. Örneğin ders çalışıyorsanız ve zihniniz artık okuduklarınızı almıyorsa beyninizi dinlenmeye alın. Ancak beyniniz dinlenirken ellerinizle çalışmaya devam edin. Ev işlerinizi yapın ya da hobi gibi görünen resim yapmak, eşya tamir etmek gibi yollara yönelin.

2.Resmin Bütününe Odaklanın!

Çalışırken yapılan hataların başında ufak şeylere odaklanmak gelir. Mesela sadece konu anlatımı çalıştığınızı düşünün. Resmin sadece bir kısmını gördüğünüz bu çalışma stilinde tekrar etmek ve soru çözmek ya da anlaşılmayan kısımları tespit etmek gibi diğer parçaları görmeyebilirsiniz. Bu yüzden çalışmalarınız size istediğiniz verimi sağlamaz ve siz resmin ufak bir kısmına odaklandığınız için çalışmayı bırakabilirsiniz.

Olumsuz düşünceler çalışma düzeninizi bozar ve verimli çalışmanızı engeller.

3.Çalışmadığınızda Yaşayacaklarınızı Not Edin!

Herkes yenilediği hedeflerini yazar ya da kendine motivasyon sözleri yazar. Ancak siz kendinizi daha gerçekçi bir duruma hazırlayın. Çalışmadığınızda başınıza gelecekleri tek tek listeleyin. Ben hemen çalışmadığımda yaşayacaklarımı sizler için liste yaptım bile:

  • Parasız kalmak
  • Ev kirası ödeyememek
  • Çocuğuma sevdiği çikolatayı alamamak
  • Derslerimden geçememek
  • Atanamamak ve yine çalışmalar içinde boğulmak
  • Çevre baskısına maruz kalmaya devam etmek

4.Hayatınızı Düzene Koyun!

Nerede akşam orada sabah ya da her geleni yemek lazım gibi bir düşünceniz varsa bunların hepsini unutun. Zihninizi ve bedensel enerjinizi doğru bir şekilde bir araya getirmek için hayatınıza bir düzen oluşturun. Sabah kalkma ve akşam yatma saatleriniz olsun. Yedikleriniz sağlıklı ve size gerçekten enerji verecek besinler olsun. Ders çalışıyorsanız belirli bir vakti ya da işe gidecekseniz diğer aktiviteleriniz için belirli bir zaman dilimi olsun. Fark edeceksiniz ki her şeye zaman yetecek…

Çalışmaya başlamadan önce gününüzü planlamak performansınızı yükseltecektir.

5.Önemli İşlerinizi Erkene Alın!

Hayatınızda birinci sırada yer alan önemli işler ve daha sonraki sıralarda yer alan diğer işler bulunur. Önceliğinizi belirlediğinizde ise önemli olan işlerinize daha rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz. Günün erken saatleri önemli işlerinizi halledebileceğiniz en ideal zamanlardır. İlerleyen saatlere bıraktığınız önemli işler bir süre sonra enerjiniz yetmeyeceği için sıkılacağınız angaryalar halini alabilir.

6. Tek İşe Odaklanın!

Çalışmaya başlarken bir işe değil birkaç işe birden geçiş yaparsanız odaklanma sorunu yaşarsınız. Bu yüzden kendinize sadece bir iş belirleyin ve bu işin dışında hiçbir işle meşgul olmayın. Çalışmanız farklı işler tarafından ne kadar çok bölünürse o kadar motivasyonu ve enerjisi düşük bir ortamda çalışmaya devam edersiniz.

7. Olumlu Düşünün!

Olumsuzluk içerisinde yaşamak zihninizi bulandırır ve karamsar düşünceler içerisine girmenize neden olur. Bu yüzden olumlu düşünmeye ve karamsar olmamaya çalışmalısınız. Ayrıca yapılan araştırmalarda olumlu düşünen kişilerin çalışma performanslarının daha yüksek olduğu ve olumsuz düşünen kişilerin verimsiz çalıştığı da kanıtlanmıştır. Çalışma sırasında sorunlarınızı düşünmek yerine çalıştığınız alana odaklanmanız vücudunuzu da doğru yönlendirmeyi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla