Bakım & Tamirat

Motosiklet Bakımı

Motosikletlerimizin gerek uzun ömürlü olabilmesi gerekse güvenliğiniz açısından bakımını doğru yapmamız gerekiyor. Bu bakımlara yönelik olarak, her bir parçanın bakımının nasıl yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde motor tutkunları için aktaracağız. Motosikletinizin bakımı açısından aşağıda detaylı olarak sıraladığımız aksiyonları almanız gerekmektedir.

Zincir Bakımı ve Zincirin Ayarlanması

Motorda zincir bakımı en mühim konulardan biridir. Zincir boşluğunu ayarlarken motosiklet sehpada yer almadan kendi ağırlığı üstüne bırakılıp zincirin esneme payı ise 2.5 cm şeklinde ayarlanmalıdır. Ayarını yaparken, arka teker tespit vidasını gevşetmeniz gerekir ve yine karşılıklı gergi vidalarını sol ve sağda eşit şekilde germek suretiyle ayarını sağlayabilirsiniz. Zincir boşluğu eğer gevşek bırakırsanız 100-200 km kadar sorun yaratmasa bile sonrasında zincirin atmasına sebep olabilir. Eğer zinciri aşırı gergin biçimde ayarlarsanız yine zincir kopar ve aşınarak ses yapabilir. Dolayısıyla bu ayarı yaparken özenli davranmalısınız, eğer anlamıyorsanız bir motor ustasına götürmenizde yarar vardır.

Motosiklette Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Motosikletinizi uzun zaman çalıştırmadan bekletmek durumunda kalıyorsanız, bilhassa kışın en azından haftada bir defa çalıştırın. Bu olanağa sahip değilseniz, aküyü sökerek bir tahta üstüne koymalısınız. Sonrasında akü suyunu ılık bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Çok uzun süre kullanılmayan akülerde elektrolit petekleri sert hâle gelir ve dolayısıyla ömürleri kısalır. Akünün su seviyesi ise alt ve üst sınır çizgilerini belirten yerin ortasında olmalı. Su eklemesi de saf suyla yapılmalıdır.

Motosikletlerde Fren Bakımı Nasıl Yapılır?

Motosikletinizde fren bakımını yapmanız gerek motorunuzun en önemlisi de sizin hayati tehlikeniz açısından büyük önem arz etmektedir. Zira diğer araç kazalarında olduğu gibi motosiklet kazalarında da frenin oldukça önemli bir yeri vardır. Ne olursa olsun bu konuyu önemsemelisiniz, hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir.

Fren balatasının aşındığı zamanlarda fren hidroliğinde bir azalma meydana gelir. Motosikletinizi uzun zaman yağmurun altında bırakırsanız, fren hidroliğinin tahliye kanalı vasıtasıyla içeri tarafa su sızar. Bunun sonucunda fren pedalında yumuşama oluşur.  Bu durumlarda yapılması gereken işlem, frenin hazne kapağını açarak içerisinde yer alan hidroliği, kapağında yazılı olan seri numaradaki (misalen dot-4, dot-3 gibi) hidrolik seviyesine dek doldurulmasıdır.  Bunu yaptığınız esnada fren hidroliğini hazneden alırken kat’iyen frene basmamanız gereklidir. Bunun yanı sıra fren merkez beyni üstündeki hava alma subap vidası ise asla açılmamalıdır. Aynı seri noya sahip hidrolik yağı konulmasına özen gösterilmelidir.

Motosikletlerde Amortisör Bakımı

Motosikletinizi yağışlı havalarda kullanmanız durumunda, kullanım sonrasında amortisörlerde bulunan çamuru temizleme noktasında özen göstermelisiniz. Aksi durumda amortisör mevcut çamuru sıyıramaz ve dolayısıyla içerisine çamur girer. Buradaki birikim ise amortisör yağ keçesini ciddi düzeyde aşındırır ve artık amortisör yağ kaçırır. Amortisörlerde körük yer alan motorlar bu faktörden korunurlar. Belli bir zaman sonra tozlar hassas mili tıpkı zımpara şeklinde zedeler ve bu da burçları bozar. Ön amortisörler göre olarak yön tayinini, motosikletin dengesini ve süspansiyonu sağlar. Ön amortisörlerde bulunan herhangi bir dengesizlik durumu, motosikletin dengesinin fazla süratlerde bozulmasına neden olur. Amortisör ayarlarınızı yol şartlarına bağlı olarak yapmalısınız. Stabilize yollar için yumuşak ayar, asfaltlar için ise sert ayar sağlamalısınız. Ayar kısmı, amortisörün ya altında ya da üstünde yer almaktadır. Oklar vasıtasıyla ayar yapılacak kısımlar gösterilmiştir. H harfi göstergesi HARD’ı, S harf göstergesiyse SOFT’u temsil etmektedir. Hard sert, soft ise yumuşak anlamına gelir. Bu ayarları yapmanız önemlidir, çünkü eğer bu ayarları yapmazsanız aşırı sür’ate gelince motosiklette sallanma meydana gelebilir, stabilize yollardaysa amortisör mevcut görevini yapmaz.

Motosiklette Rolanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Tek silindir hacmine sahip motosikletlerin dakikada 800-1100, 4 silindir hacme sahip motosikletlerde ise 1000-1200 devir/dk arasında olması gerekir. Rolanti ayarı yer olarak karbüratörün gaz telleri kolları arasında bulunmaktadır. Tornavida ise ağızlı biçimde ya da elle çevrilebilecek biçimde düğmelidir. Eğer saat yönüne çevirirseniz yükselir. Tam tersi istikamete çevirmeniz durumundaysa düşer. Devir saatlerinin bulunmadığı motosikletlerde bu işlem teknik servislerde olan dijital devir saatleri yardımıyla yapılır. Devirin düşük olması durumunda motosiklet trafikte stop edebilir ve geç çalışabilir. Yüksek olması durumundaysa kompresyon sağlayamaz ve çok fazla benzin yakmaya sebep olur.

Tel Jantlar

Motosikletin jantlarını belli kilometre aralıklarıyla kontrolünün sağlanması gereklidir. Bu aralıklar ilk 1000 km de ve her 5000 km’de jant tellerinin sıkılması vasıtasıyla sağlanır. Teller sıkıldığı esnada sibop yanında başlayarak yine sibop yanında bitirilmesi gerekiyor. Jant telleri belli bir zaman sonra kopar ve jant da dağılır. Bu işlemler yapılırsa jantın dağılmasının önüne geçilmiş olunur. Tellerin kopması durumunda lastik yalpalar, dengenizi bozar ve virajda kaymaya neden olur. Dolayısıyla sağlığınız açısından riske etmemek için tel jant bakımına özen göstermelisiniz.

Motosikletlerde Hava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kullandığınız yolların toz duruma bağlı olarak 500 ile 1000, normal şartlardaysa 5000 km’de bir hava filtresini temizlemeniz gerekmektedir. Eğer sünger filtreye sahipseniz sıvı deterjan ile temizliğinizi sağlayın. Kuruduktan sonra ise 10 numara makine yağı ile yağlama işlemi sağlanır. Akabinde yağı sıkarak filtreyi yuvasına oturtun.

Hava filtresinin temizlenmediği durumlarda ve bakımını aksatıldığı durumlarda motosikletiniz fazlaca benzin yakar ve yine yüksek devirlerde kesikliğe neden olur.

Motosikletlerde Radyatör Bakımı

Radyatör bakımı için yedek su deposunda bulunan su seviyesinin kontrolü sağlanmalı. Eğer eksikse, eksiklik miktarı kadarıyla saf su ya da antifriz ilave edilir. Radyatör suyunun kontrol edilme aralığı her 1000 km’de bir sağlanmalıdır. Radyatör peteklerinde eğer çamur varsa bir fırça yardımıyla temizliği yapılır. Aksi durumda motosikletiniz hararet yapar.

Motosikletlerde Egzoz Bakımı

Çoğunlukla egzoz çürümelerine sebep olan en önemli etken hatalı kullanımlardır. Motosikletinizi çalıştırdıktan sonra, aracınız tam ısınmadan stop etmeniz, egzoz içerisinde yer alan buharın suya dönüşmesi durumuna ve aynı zamanda çürümeye neden olur. Bu durumu engelleyebilmek için motorunuz ısınmadan evvel asla stop etmeyin.

Elektrik Aksamlar

Elektrik aksamlarını olabildiğince tozdan muhafaza etmenizde fayda vardır. Soketleriyse anti-korozyon spreyleri yardımı ile korumaya alıp, temassızlığı ve korozyonu engellemelisiniz.

Motosikletiniz için Kışa Hazırlık

Motosikletinizi kış aylarında kullanmayacaksınız akünüzü sökerek oda sıcaklığında muhafaza edin. Aynı zamanda deponuzu doldurmanız gerekiyor, aksi durumda deponuz paslanabilmektedir. Lastiklerinizin yer ile olan bağlantısını kesin ya da lastiklerinizin altına tahta koyarak beton ile temasını engelleyin. Yine bujilerinizi sökmeniz gerekecek. Silindire de birkaç damla yağ akıtarak marş ile birkaç defa çevirin. Motosikletinizdeki metal aksamları, ince bir film şeridi meydana getirecek biçimde hafifçe yağlayın. Aynı zamanda zincirinizi de yağlamalısınız. Seleniz ya da çanta gibi suni olan derileri de vazelin ile yağlayarak korumaya alın. Motosikletinizin elektrik aksamlarının temizliğini anti-korozyon spreyleri vasıtasıyla yapın. Dış etmenlerden koruyabilmek için yaza kadar motorunuzun üzerini özel örtünüz ile örtün.

Orijinal Parçadan Asla Vazgeçmeyin

Motosikletiniz dengeye bağlı olarak hareket eden bir araçtır. Motosiklet blogu mekanik bilgisayara benzer işlev görmektedir. Motosikletinizin bakımında ve onarım işlemlerinde orijinal parça kullanmanız oldukça hayati bir önem taşır.

  • Minik bir parça olan civatanın yerine sarılmış olan tel gibi kendinizce yarattığınız kısa vadeli çözümler, sizi yalnızca çok kısa bir süre götürebilir. Aynı zamanda ise diğer aksamların zarar görmesine sebep olabilir, dolayısıyla bu bir çözüm değildir. Eksik olan parça yerine bizzat aynısı temin edilerek sağlanmalıdır.
  • Orijinal balatanın yerine kullanılan otomobillere ait balataları perçinletme yanlış bir uygulamadır. Balataların orijinallerinde özel maddeler kullanılmakta, dolayısıyla otomobil balatası normal balatanın yerini tutmamaktadır. Böyle yanlış işlemler neticesinde frenlerde zayıflama olabilir.
  • Bujilerde ise katalogda yer alan bujileri kullanmanız gerekiyor, çünkü bujiler de özellik olarak ısı derecesi, elektron uzunluğu gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ayarlanmaktadır.
  • Segmanlar konusunda da uydurma segman kullanımı çok yanlış bir uygulamadır. Segman malzemesi ile silindirin malzemesinin aynı olması gerekiyor, aksi takdirde aşındırma meydana gelebilir.
  • Bir diğer hata yapılan konulardan biri de lastiklerdir. Daha iyi görünebilmesi için birçok motosiklet tutkunu arka lastiği büyütür. Fakat jant dar lastik ise büyük olursa bombe oluşur ve yere basma yüzeyi azalır. Dolayısıyla böylesi yanlış uygulamalardan vazgeçilmelidir.
  • Fren hidroliğinde orijinal olanın dışındaki yağlar ise fren merkez lastikleri üzerinde şişmeye neden olur ve hız yapınca dayanamayıp patlayabilir.
  • Conta değişimi yapacağınız zaman, orijinal parça kullanmanızda yarar var. Bunun sebebi ise conta kalınlığının son derece önemli olmasıdır.
  • Radyatörlerde saf su kullanmak yerine normal suyun kullanılması ciddi durumlara sebep olabilir. Peteklerde kireç oluşması ve tıkanma durumu bunlardandır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla