Sağlık

Molluskum Kontagiosum Hastalığı Evde Nasıl Tedavi Edilir

Molluskum evde tedavi konusunu ele almadan önce hastalık hakkında küçük bir bilgi edinelim. Bu hastalık molluskum kontagiosum virüsünün neden olduğu çok yaygın bir cilt enfeksiyondur. Cildinizin üst katmanlarında iyi huylu lezyonlar üretir. Genellikle, boyutları değişik, birlikte kümelenmiş sayısız kabarcıklar oluşabilir.

Bu rahatsızlığın karakteristik bir işareti, şişliklerin üst kısmında küçük bir girinti ya da noktaya sahip olmasıdır. Bu noktalar iltihaplanabilir, kızarabilir ya da tahriş olabilir. Yaraların genel görünümü parlaktır, genellikle et renginde veya pembe renklidir ve genellikle ağrısızdır, ancak kaşıntılı olabilir.

Bu döküntüler sıklıkla virüse maruz kaldıktan yaklaşık yedi hafta sonra ortaya çıkar. Bazen, kabarcıklar aylar boyunca görünmez.

Kabarcıklar, vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilir; en yaygın alanlar gözlerin, yüzün, boynun, koltuk altlarının ve kolların etraflarıdır. Enfeksiyon cinsel yoldan bulaşmışsa, enfeksiyon cinsel organlarda, alt karın ve iç üst uyluklarda da ortaya çıkabilir.

Herkes molluscum kontagiosum hastalığına yakalanabilir, ancak 1 ile 10 yaş arasındaki çocuklar, tropikal iklimlerde yaşayan insanlar, bağışıklık sistemi zayıflamış olan insanlar ve atopik dermatitli insanlar daha yüksek bir risk altındadır.

Hayatını tehdit etmeyen bu viral deri enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde rahatsızlık verebilir. Ayrıca, enfeksiyonu arkadaşlarınıza, aile üyelerine ve yakın temasta bulunduğunuz diğer kişilere yayma riskiniz vardır. Enfeksiyon doğrudan kişiden kişiye temas ederek ve kontamine nesnelerle (kan ürünleri) temas yoluyla yayılır.

Molluskum kontagiosum hatalığı ile başa çıkmak için birçok doğal tedavi yöntemi vardır. Evde tedavi yöntemleri, duruma neden olan virüsü ortadan kaldırmaya, dolayısıyla belirtileri azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya odaklanmaktadır.

İşte molluskum kontagiozum için en etkili 10 tedavi yöntemi.

1. Kekik Yağı

Kekik yağı molluscum kontagiosum hastalığı için etkili bir çaredir. Bu yağ, bu cilt enfeksiyonunun kök sebebini gidermeye yardımcı olan güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Keklik yağı da hızlı bir şekilde enfeksiyona karşı savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

 1. 6 damla kekik yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağına karıştırın.
 2. Etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç saat bekletin.
 3. Ilık suyla yıkayın ve alanı iyice kurutun.
 4. Bunu günde 3 veya 4 kez yapın.

Kekik yağı yerine karanfil yağı da kullanabilirsiniz.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal antiseptik ve antiviral bir ajandır. Topikal olarak uygulandığında deriye nüfuz eder ve molluskum virüsü ile savaşır.

Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, çay ağacı esans yağı ile organik olarak bağlanmış iyot kombinasyonunun, çocukluk yumuşakçuklarının tedavisinde güvenli bir tedavi alternatifi sunduğunu bildiriyor.

 • Çay ağacı yağına bir top pamuk koyun. Kabarcıkların göründüğü deriye uygulayın. Hızlı sonuçlar almak için günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı zeytinyağına 4 veya 5 damla çay ağacı yağı karıştırın. Bu karışımı etkilenen alanlara uygulayın. Alanı ılık suyla durulama işleminden önce birkaç saat bekletin. Bunu birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Not: Çay ağacı yağını sakın içmeyin.

3. Greyfurt Tohumu Özü

Molluskum kontagiosum’la mücadele için diğer etkili bir çare de, greyfurt çekirdeği ekstraktı (özü) dır.

Bu öz, güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve 800’den fazla bakteri ve viral ajana karşı etkili olduğuna inanılmaktadır.

Greyfurt tohumu özünün doğrudan uygulanması, molluskum kontagiosum çarpmalarını veya papülleri temizlemeye yardımcı olur ve hastalığın çevredeki deriye yayılmasını önlemek için enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

 • Bir çay kaşığı suya 4 veya 5 damla greyfurt çekirdeği ekstresi ilave edin. Püskürtme çubuğuna batırın ve etkilenen deri üzerine dokundurun. Bir bandajla örtün ve 5 ila 7 saat boyunca bırakın. Bunu her gün iki kez tekrarlayın. Papüllerin kurumasına yardımcı olmak için 1 hafta süreyle bu tedaviyi uygulayın.
 • Ayrıca bir su bardağı suya 10 damla greyfurt çekirdeği özü damlatıp birkaç haftalığına günde en az 3 kez tüketebilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra için.

Greyfurt çekirdeği özünün etkileri daha uzun sürebilir, ancak bu viral enfeksiyonla mücadelede vücudunuza yardımcı olur.

4. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, vücudunuzdaki molluskum kontagiosum yayılımını kontrol etmek için etkili bir ilaç haline getiren güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

Hidrojen peroksit solüsyonunun doğrudan kabarcıklara uygulanması sızlamayı keser ve kabarcık içindeki iltihabı boşaltıp kurumasını sağlar.

 1. hidrojen peroksit çözeltisine bir kulak temizleme çöpü batırın ve kabarcıkların üzerine dokundurun.
 2. Ardından bir bandaj ile nodülleri örtün.
 3. 5 ila 7 saat veya gece boyunca bekletin.
 4. Ardından etkilenen alanları ılık suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla hafifçe kurutun.
 5. Her gün iki kez tekrarlayın.
 6. Papüllerin kurumasına yardımcı olmak için bunu en az 1 hafta boyunca yapın.

% 1 Hidrojen peroksit kremi bebeklerdeki molluskum kontagiosum enfeksiyonunun tedavisinde de faydalı bulunmuştur.

5. Mersin Yağı

Mersin yağı ile bu rahatsızlık evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Birçok antimikrobiyal besin içerir ve aynı zamanda ölü hücreleri ortadan kaldırmaya ve yeni cildin gelişimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

2004 tarihinde Biyotıp & Farmakoterapi’de yayınlanan bir araştırma, günde bir kez mersin yağı için yüzde 10’luk bir solüsyon uygulamasıyla, molluskum kontagosumdan mustarip olan çocuklarda semptomların yüzde 90 veya daha fazla azaltıldığını bildirdi.

 1. 9 parça zeytin yağına 1 parça mersin yağı ilave edin ve iyice karıştırın.
 2. Bu çözümü hafifçe kabarcıklara uygulayın.
 3. Birkaç hafta boyunca günde 3 veya 4 kez yapın.

6. Karanfil Yağı

Karanfil yağını, molluskum kontagiosumuna karşı son derece etkili bir çare haline getiren güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Enfeksiyon yayılımını önlemeye de yardımcı olacaktır.

Karanfil yağı çok güçlü bir yağ olduğu için cilde uygulanmadan önce biraz seyreltilmesi faydalı olacaktır.

 1. 1 çay kaşığı saf karanfil yağı ile 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın.
 2. Bu yağ karışımına bir kulak temizleme çöpü batırın ve doğrudan kabarcıkların üzerine uygulayın.
 3. Yaraların üzerini pamuklu bir ped veya tıbbi bant ile örtün.
 4. 3-4 saat boyunca bu şekilde bekletin. Ardından, ılık su ile durulayın ve hafifçe kurulanın.
 5. Bu doğal tedaviyi günde 3-4 defa tekrar edin. Mümkünse geceleri yapın.
 6. Bunu 1 hafta boyunca yaptıktan sonra papüller kurumaya başlar ve sonunda kaybolur.

7. Kolloidal Yulaf ezmesi

Kolloidal yulaf ezmesi molluskum kontagiosum nedeniyle tahriş olmuş ve kaşıntılı cildi yatıştırmak için çok etkilidir.

Koloidal yulaf ezmesi, yağ asitleri bakımından zengindir ve cildi nemli tutan ince öğütülmüş yulaf ezmesidir. Ayrıca, kaşıntıdan anında rahatlama sağlayan anti-irritating ve anti-inflamatuar özellikleri vardır .

 • Ilık suyla dolu bir küvete 1 bardak kolloidal yulaf ezmesi ekleyin. Bu suya en az 15 dakika bekleyin. Durumunuzun şiddetine bağlı olarak, günde 3 defa kadar bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın.
 • Alternatif olarak, 1 su bardağı kolloidal yulaf ezmesi üzerine biraz su ilave edin. Bu karışımı kaşıntı çarpmalarına uygulayın, bir bezle örtün ve 30 dakika böylece bırakın. Bu çareyi günde bir kez uygulayabilirsiniz.

8. Elma Sirkesi

Elma sirkesi molluskum kontagiosum için etkili bir tedavidir. Antiviral özelliklere sahip olduğu için enfeksiyonun neden olduğu virüsün öldürülmesine yardımcı olur. Deriye derhal nüfuz eder ve enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırır.

Ayrıca, iyileşmeyi hızlandıran, bağışıklık sisteminizi artıran vitaminler ve mineraller açısından da zengindir.

 • Elma sirkesinde bir pamuk topu ıslatın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Alanı bir bandaj ile örtün ve bir gece boyunca böyle bırakın. Ertesi sabah, bandajı çıkarın ve bölgeyi ılık suyla yıkayın. Birkaç hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın. Elma sirkesi cildi tahriş ediyorsa, eşit miktarda suyla inceltebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, ılık su ile dolu bir küvete 1 fincan elma sirkesi ilave edin. Günde 20 dakika boyunca bu suda bekleyebilirsiniz.
 • Bir bardak suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın ve bu hastalığın virüsünü dışarıya virüs bulaştırmak için günde iki kez için.

9. Hint Leylakı

Hint leylakı, aynı zamanda neem olarak da bilinir ve molluskum kontagiosum tedavisinde kullanılabilecek bir başka güçlü antiviral bitkidir.

Neem, azadiraktin olarak bilinen ve bu deri enfeksiyonundan sorumlu virüsün etkin bir şekilde nötralize edici ve ortadan kaldıran bir antiviral ajan olarak bilinen aktif bir bileşenine sahiptir.

Ayrıca, virüsü savuşturmaya yardımcı olmak için bağışıklık sistemini artırır.

Sizin için neyin uygun olduğuna bağlı olarak aşağıdaki neem ilaçlarından birini seçebilirsiniz.

 • Bir avuç dolmalık yaprağı yıkayıp ezin. Etkilenen bölgeye uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Bunu günde 3-4 defa yapın.
 • Su doldurulmuş bir kabın içine bir avuç neem yaprağını katın, suyun üçte biri kalıncaya kadar kaynatın. Karışımın soğumasını bekleyin, ardından etkilenen alanı günde birkaç kez bu su ile durulayın.
 • 5 ya da 6 damla neem yağını 1 çorba kaşığı zeytin ya da hindistancevizi yağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez 20 ila 30 dakika boyunca uygulayın.

10. Kanal Bandı

Kanal bandı molluskum kontagiosum virüsünün neden olduğu kabarcıkların tedavisinde oldukça etkilidir.

Aslında, bu, molluskum kontagiozum için en basit ve etkili ev ilaçlarından biridir. Kanal bandı etkilenen cildi rahatlatır ve virüsü öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca, enfeksiyonun diğer insanlara veya vücudun diğer alanlarına yayılmasını önler.

 1. Etkilenen bölgenin üzerine kanal bandı koyun ve gece boyunca bu şekilde bırakın.
 2. Ertesi sabah kanal bandını değiştirin.
 3. Yöntemi gerektiği gibi tekrarlayın.

Bu yöntemi sadece kılsız bölgelere uygulayın.

Ek İpuçları

 • Enfeksiyonu kötüleştirebileceği ve iyileşme sürecini geciktirebileceği için döküntülere dokunmayın, ovmayın ya da çizmeyin.
 • Özellikle bölgeye dokunmadan önce ve sonra ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
 • Etkilenen alanı hafif sabun ve su ile düzenli olarak yıkayarak temiz tutun.
 • Havlu, kıyafet vb. Kişisel eşyaları paylaşmayın.
 • Cinsel organlarınızın üzerinde veya yakınında bir molluskum kontagiozum varsa, kabarcıklar tedavi edilene ve tamamen kayboluncaya kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
 • Yüzme havuzuna giderken döküntüleri örtmek için su geçirmez bir bandaj kullanın.
 • Güreş, jimnastik ve yüzme gibi sporlara katılmayın.
 • Döküntülü deriyi tıraş etmeyin.
 • Deriyi rahatlatmak için etkilenen bölgeye hindistan cevizi yağı uygulayın.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve enfeksiyonu kontrol altına almak için günde 2 veya 3 defa elaek çayı için. Bu bitkiyi ek form olarak da alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla