Sağlık

Mide Ülserinin Gözardı Edilmemesi Gereken Belirtileri

Çoğunlukla peptik ülser olarak adlandırılan mide ülseri, midenin zarında gelişen ağrılı yaralardır. Mideyi sindirim sularından koruyan kalın bir mukus tabakası vardır, bu azaltıldığında, sindirim asitlerinin mide astarındaki dokulara zarar vermeye başlar ve bu rahatsızlık gelişir.

Peptik ülserler genellikle midede oluşur, ancak ince bağırsakta (kısmen duodenum) veya yemek borusunda da gelişebilirler.

Mide ülseri insanların yaşadığı ortak bir sorundur. 10 erişkinden birinde mide ağrısı ve ülser başlangıcı görülebilir. Amerikan Gastroenteroloji Birliği’ne göre yaklaşık 4 milyon Amerikalıda peptik ülser hastalığı var.

Mide ülseri oluşumunun tek bir nedeni yoktur. Bununla birlikte uzmanlar, mide ve duodenumdaki sindirim sıvıları arasındaki dengesizliğin ülsere neden olabileceğini bildiriyor. Çoğu zaman ülsere Helicobacter pylori (H. pylori) adı verilen bakteri türünden kaynaklanan bir enfeksiyon neden olur.

Ülserin diğer nedenleri arasından, nadir bir hastalık olan gastrinomalar veya Zollinger-Ellison sendromunun neden olduğu midede, aşırı asit üretimine neden olan nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların (NSAİİ’ler) uzun süre kullanılmasıdır.

Uzun yıllar boyunca, yüksek stresin, mide asidinin artmasına yol açtığı ve bununda mide ülserine neden olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, ülserin nedeni stres değildir, ancak stres bir risk faktörüdür.

Ülser riskinizi artıran diğer faktörler stresin yanı sıra aşırı içki ve sigara tüketimi, ailede mide ülseri öyküsü, 50 yaşın üstünde olma ve mide bölgesinde radyasyon tedavisi görmedir.

Ülser tedavi edilmediğinde asit mide duvarı içine girer, delinme ve kanamaya neden olur, vakit geçirmeden tedavi olmak çok önemlidir. Bu nedenle ülserin bulgu ve belirtilerini bilmek önemlidir, bu şekilde zamanında tanı koyulabilir ve tedavi planlanabilir.

İşte ülserin göz ardı etmemeniz gereken belirtileri.

1. Mide Ağrısı

Mide zarında yaralar çıkmaya başladıkça mide ülserinin en yaygın belirtilerinden biri olan ağrılar da kendini göstermeye başlar. Ağrı, göğüs kemiği ve göbek deliği arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Ağrı sıklıkla batma, sızlama veya yanma hissi olarak tanımlanır.

Bu ağrı tipik olarak ülserden kaynaklanır, mide asidi ülserleşmiş alanla temas ettiğinde ağrı şiddetlenebilir.

Ağrı durumun ciddiyetine bağlı olarak birkaç dakika ila birkaç saat boyunca devam edebilir. Ayrıca, ağrı günler veya haftalar boyunca gelip gidebilir.

Ağrı ayrıca geceleri daha da kötüleşebilir ve mideniz boşaldığında daha kötü hissettirebilir. Ağrı, küçük bir yemek yedikten veya bir anti asit ilaç aldığınızda geçici olarak dinebilir.

Bununla birlikte, mide ülseri olan herkes her zaman ağrı yaşayacak diye bir kaide yoktur. Bazı hastalar karın ve mide ağrısı yaşamamalarına rağmen hastalığın diğer belirtilerinden muzdarib olabilirler.

2. Mide yanması

Mide yanması genellikle asit reflü hastalığının belirtisidir, ancak mide ülseri ile de ilişkili olabilir.

Göğüsteki yanma hissi su içtiğinizde yada antasit ile giderilebiliyorsa endişelenmeyin. Ancak, sürekli yaşanan mide ekşimesi, özellikle yediğiniz her yemekten sonra yanma oluyorsa mide ülserinin göstergesi olabilir.

Ülser yemeklerden sonra mide ekşimesine, ayrıca aşırı derecede burukluk veya hıçkırık tutmasına neden olur.

Mide yanması bir çok hastalığın belirtisi olabilir, kesin nedenini öğrenmek ve vakit geçirmeden tedavi olmak için bir doktora görünün.

3. Şişkinlik

Şişkinlik mide ülserinin başlama belirtilerinden birisidir. Ülseri olan insanlar, özellikle karnın orta bölgelerinde şişkinlik hissinden yakınırlar.

Şişkinlik karın ağrısı, karında şişlik ve dolgunluk hissi şeklinde gelişebilir.

Hiçbir şey yemeseniz bile, her zamankinden daha dolgun hissedebilirsinz.

Açıklanamayan ve uzun süren karın şişkinlikleri iyi bir işaret değildir. Sorun hakkında derhal doktorunuza danışın.

4. Hazımsızlık

Ülser mide ağrısına ek olarak, hazımsızlık veya fonksiyonel hazımsızlık (dispepsi) yaşamanıza neden olabilir. Aslında, hazımsızlık peptik ülserden muzdarip olanlar için ortak bir sorundur.

Ülser karında mide-bağırsak organlarını ve ince bağırsağın açılmasını etkileyebileceğinden, her ikisinin de anormal şekilde işlev görmesine neden olur. Bu da sindirim işlemini etkiler ve hazımsızlığa neden olur .

Hazımsızlık belirtisi yoğunluk ve sıklıkla görülebilir.

5. Mide bulantısı

Mide bulantısı ve kusmanız gereken hissi veren sansasyon, peptik ülserin başka bir işareti olabilir. Bulantı uzunda sürebilir kısa süreli bulanıp geçedebilir.

Ülser büyüdükçe, genel sindirim sürecini engelleyen sindirim suları azaldı.

Normal sindirim ve boşaltım süreçlerine herhangi bir müdahale, bulantı bölümlerine ve bazen de kusmaya neden olabilir.

Karındaki sindirim sıvılarının dengesizliği, çoğunlukla midenin boş olduğu sabah saatlerinde hafif yada şiddetli mide bulantısına yol açabilir.

Bulantı uzaması ülser için belirti haline gelebilir. Bu nedenle, uzun süren mide bulantınız varsa kesinlikle doktorunuzu ziyaret edin.

6. İştahsızlık

Mide ülseri olanlarda aniden iştahsızlık gelişebilir. Buda aniden ve şiddetli mide ağrılarına bağlı olabilir.

Yemek yedikten sonra başlayan ani karın ağrısının yemek yeme korkusuna yol açtığı da gözlemlenmiştir. İnsanlar bu ağrıyı yaşamamak için hiçbir şey yememek istiyor.

Unutmayın ki, iştahtaki önemli değişiklikler vücudunuzu zayıflatıp sizi yorgun düşürebilir. Bu da durumu daha da kötüleştirir.

Hiçbir sebep olmadan iştahınız kaçarsa veya şişkinlik gibi başka semptomlar ile karşılaşırsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

7. Yağlı yiyememe rahatsızlığı

Yağlı yiyememe rahatsızlığı genellikle safra taşlarıyla ilişkili olsada, peptik ülser hastalığına da bağlı olabilir.

Yağlı gıdalara karşı isteksizlik, özellikle pilorik kanal (mide ile onikiparmak bağırsağı arasındaki bölge) ülserlerinde viseral duyarlılaşma, şişkinlik ve gaz sorunu nedeniyle meydana gelir.

Peptik ülser hastalarının yapacağı en iyi şey yağlık gıdalardan uzak durmak olacaktır, çünkü yağlı gıdalar midede salgılanan asit üretimini artırarak mide astarını tahriş eder. Ayrıca, kahve gibi kafeinli veya kafeinsiz içeceklerden, alkolden ve sigaradan uzak durmaya çalışın.

8. Açıklanamayan Kilo Kaybı

Bazı ülser hastaları için, açıklanamayan kilo kaybı belirgin bir işarettir.

Kilo kaybı, iştahsızlık, bulantı ve ülserin neden olduğu kusma şikayetlerine bağlı olarak ortaya çıkar.

Kilo kaybı bazı insanlarda yemek sistemlerinde değişme olmasa da ortaya çıkar.

İnsanlar kilo vermeyi bir başarı olarak görseler de, açıklanamayan kilo verme olumlu bir işaret değildir. Diyet ve egzersizden kaynaklanan kasıtlı kilo kaybı bir başarı olabilir. Açıklanamayan kilo kaybının ardındaki kesin nedeni öğrenmek için hemen bir doktora danışmalısınız.

9. Dışkı rengindeki değişiklik

Dışkı rengindeki  değişiklik, bir başka peptik ülser belirtisidir. Aslında, eğer dışkınız koyu, yapışkan ve katran benzeri bir hal alırsa acil tıbbi tavsiye almalısınız.

Ülser nedeniyle meydana gelen mide kanaması dışkı renginde, açık sarıdan siyaha doğru bir değişime neden olabilir. Renk değişikliği ve aynı zamanda yapışkanlık, sindirim enzimlerinden kaynaklanan barsak içindeki kanın kimyasal reaksiyonlardan dolayı oluşur.

Ülserin ilerleyen safhalarında dışkıdan kan da gelebilir, dışkı macunsu ve koyu bir hal alır.

Dışkınızın rengi sağlığınız hakkında çok şey söylediğinden, dışkı rengindeki herhangi bir değişiklik durumunda derhal doktorunuza bildirin.

10. Kanlı Kusmuklar

Mide ağrısı eşliğinde gelen kusmuktaki kan görmezden gelmemeniz gereken bir ülser belirtisinin başka bir göstergesidir. Bazı durumlarda, kusmuk rengi kahve rengine benzeyebilir.

Bu, ülserin mideyle aşınması veya bir kan damarının patlamasıyla meydana gelir ve yoğun bir tedavi gerektirmesi yönünde bir işarettir. Yara dokusu gelişimi, kusmuğa neden olan kan damlalarının arkasındaki başka bir açıklamadır.

Kan kusmak korkutucu bir deneyim olabilir ve arkasındaki nedeni öğrenmek için bir doktora danışmak önemlidir.

Önemli Not:

Bu belirtilerden birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuzla randevu ayarlayın. Sorunla zamanında baş edilmesi önemlidir, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ve komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla