menengiç nerede yetişir
menengiç nerede yetişir
Bahçe & Bitkiler

Menengiç Nerede Yetişir?

Menengiç ‘’sakızağacıgiller’’ familyasının pistacia cinsinden bir ağaç türüdür. Ülkemizde bilindik kuruyemişlerden biri olan Antep fıstığı ile yakınlığı bulunan menengiç genelde Antep fıstığı ağaçlarına aşılanarak üretilebilmektedir. Kahvesi ile ünlü olan menengiç, yabani bir fıstıktır. Ufak tohumlar şeklinde olan menengiçten elde edilen yağlar ile bıttım sabunu gibi oldukça faydalı bir ürün de elde edilebilmektedir. Fıstık şeklinde olan menengiç meyveleri aynen bir kuruyemiş gibi tüketilebildiği gibi böreklerin ya da tatlıların içerisine de eklenebilmektedir.

Faydaları saymakla bitmeyen menengiçler ağaçlarda yetişirler. Ülkemizde menengice bıttım, çıtımık, çedene, çitlembik, çıtlık, kozun, çöğre, çitemik, kezwan, sakızlak ve çıtlık gibi isimlerde verilmektedir. Menengiç ağacı ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirildiği gibi 70’ten fazla çeşidi vardır.

menengiç nasıl yetişir
menengiç nasıl yetişir

Menengicin Üretim Özellikleri Nelerdir?

 • Menengiç ağaçları genellikle yabani bitkilerdendir.
 • Kırsal alanlarda geniş aralıklı şekilde dikilmesi gereken bu ağaçlar güneşi ve sıcağı çok severler. Bu nedenle güneşinin engelleneceği sıklıkta değil geniş aralıklarla dikilmesi gerekir.
 • Menengiç ağaçları yavaş büyürler. Ancak yıllarca büyüme kay edebile menengiç ağaçları 6-9 metreye kadar boy atabilirler.
 • Her dalda 5-11 adet yaprağın karşılıklı dizildiği ağaçta, yapraklar reçine kokusu verirler. Sakıza benzeyen bir reçineye sahip olan menengicin idrar yolu iltihaplarını engellediği bilinmektedir.
 • Menengiç ağacının yaprakları ve meyveleri içerisinde yağ barındıran kısımlardır ve bu yağ işlemlerle alınabilmektedir.
 • Menengiç bitkisi ağacın dallarından çıkan ve fıstığa benzeyen meyvelerin tohum olarak kullanılması ile büyütülebilir. Ayrıca çelikle üretimi de mevcut olan menengiç bitkisi Temmuz ayında çelik işlemi yapılabilir.
 • Tohumların fide halini aldığı şekilde de menengiç ağaçları toprağa ekilebilir.
 • Kırmızı ve morumsu çiçekleri olan menengiç ağaçları mart ve nisan aylarında görülmeye başlar. Meyveleri ise küçük ve yuvarlak şekilde olurlar. Eylül ve ekim aylarında olgunlaşmaya başlayan meyveler yeşil ve mavi renk almaya başlarlar.
 • Kuru ve sıcak toprakları seven menengiç ağaçları alkali özelliği olan topraklarda kaliteli bir şekilde büyüyebilir.
 • Sıcak ve güneşli bölgeleri sevmesinden dolayı menengiç ağaçları mümkün olduğunca birbirine gölge yapmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Toprağın çok nemli olmaması için haftada bir kere sulamak yeterlidir.
menengicin faydaları
menengicin faydaları

Menengicin Yetiştiği Yerler Nerelerdir?

Dünya üzerinde oldukça yaygın bir şekilde yetiştirilen menengiç başta ispanya, Portekiz, İtalya, İsrail, Suriye, Lübnan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetiştirilen menengiç Antep, Batman, Siirt gibi illerde yetiştirilmektedir.

Menengiç ağaçları Akdeniz iklimi dışında Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde sıkça yetiştirilmektedir. Hatta bazı bölgelerde kendiliğinden yetişmeye başlayan menengiç ağaçları yabani olarak da yetişebilmektedir.

Menengiç bitkisi yıllarca meyve verme özelliği ile bilinir. Yavaş büyüdüğünden dolayı meyve vermesi uzun zaman alabilir. Ancak 100 yıl gibi uzunca bir süre yaşayan menengiç ağaçları her sene düzenli bir bakım ile meyvelerini vermeye devam eder.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla