Otomobil

Marş Motoru Nasıl Çalışır?

Marş motoru, akümülatör vasıtası ile aldığı elektrik enerjisi ile çalışan ve motorda ilk hareketi meydana getiren sisteme verilen addır. Kontağın çevrilmesi ile beraber harekete geçen marş motoru; aynı zamanda krank miline bağlı bulunan volan dişlilerinin dönebilmesini, bunun yanı sıra yakıt-hava karışımının ise motora dolabilmesini ve pistonların da ilk hareketini yapabilmesine yardımcı olur.

Küçük motorlarda, mesela jeneratörler çalıştırılırken krank mili kasnağı üzerinde bağlı olan bir ipin çekilmesi ile veya motosikletlerde de olduğu gibi ayak yardımıyla pedala basılarak, ilk hareket verilir ve marş motorunun vazifesini sağlamış oluruz.

Marş Motoru Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Standart ölçülere sahip olan bir araçta en çok enerji tüketen parça, marş motorlarıdır. Bu sebeple marşa bastığınız zaman, aracınızın farlarında ve iç aksan ışıklandırmalarında bir kasılma meydana gelir. Bunun için marş motoru için önerilen en uzun çalıştırma süresi on saniyedir. Şayet on saniyeden çok çalıştırılması durumunda, akümülatörde yer alan bütün elektrik boşaltılmış olur. Bunun yanı sıra marş motorunun pistonları aktif hâle geçirmekten başka bir görevi bulunmadığı için yapımında çoğunlukla hafif malzemeler kullanılmaktadır. Bu durumun da marş motorunun, uzun süreli çalıştırmalara dayanıksız olduğunu söyleyebiliriz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da motor eğer hareket hâlindeyken, asla marş motorunu çalıştırmamalısınız. Aksi hâlde volan dişlilerinin zarar görmesine yol açabilirsiniz.

Marş Motorunun Çalışmama Nedenleri

  • Akünüzün boşalmış olma ihtimali vardır.
  • Akünüzün kutup başlarında paslanma meydana gelmiş olabilir.
  • Şase bağlantı noktalarını kontrol ettirin, gevşemiş olabilir.
  • Marş motorunuzun kömürü tükenmiş olabilir.
  • Marş motorunuz bozulmuş olabilir.
  • Akünüzün kutup başlarının gevşemesi veya çıkması da marş motorunuzun çalışmasını engelleyebilir.

Eğer marş motorunuz çalışıyor, ancak motor çalışmıyor ise:

  • Marş dişlisi ya da volan dişlisi yıpranmış, aşınmış olma ihtimali vardır.
  • Ateşleme ya da yakıt sistemlerinde herhangi bir arıza bulunabilir.

Akünüzün marş motorunuzu çalıştırma konusunda zorlandığı durumlarda, başka bir aracın aküsü yardımıyla motor çalıştırılabilir. Bunun için aracınızla paralel şekilde bağlanan takviye kablolarına gereksinim duyarsınız. Ancak bu imkâna sahip değilseniz, kontağınızı açıp aracınızı 2. vitesteyken itilerek hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Hızlanma esnasında debriyajı ani olarak bırakıp motorun çalışması işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu konuda şunu bilmeniz gerekir ki eğer hiçbir çareniz kalmadıysa bu yöntemi uygulayın, çünkü bu anlattığımız yöntem triger kayışınıza ciddi zarar verebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla