Genel Kültür

Macaristan İklimi Nasıldır?

Macaristan dünyanın popüler ülkeleri arasındadır. Özellikle de başkent Budapeşte’de görülmesi gereken çok sayıda tarihi eser bulunur. Ayrıca bu ülke UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Avrupa’nın en geniş yeşil arazisi olan Hortobagy ile Avrupa’nın en büyük gölü Balaton bu ülkededir. Toplamda 90 bin kilometrelik bir alana sahip olan Macaristan’ın iklimi ile ilgili bilgilerin yanı sıra ülke hakkındaki genel bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler

Macaristan 5 farklı bölgeden meydana gelmiştir. Macaristan merkezi aynı zamanda ülkenin başkenti Budapeşte’dir. Transdanubia, Kuzey Macaristan, Büyük Macaristan Ovası ve Balaton Nehri gibi bölgelerden oluşan ülkenin dört tarafı karayla çevrilidir. Macaristan’ın doğusunda Romanya, kuzeyinde Slovakya, batısında Slovenya, güney batısında Hırvatistan, kuzey batısında ise Avusturya bulunmaktadır.

Bölgedeki halkın kökeni 9. yüzyıla kadar dayanır. Avrasya’daki göçebe toplulukların oluşturduğu düşünülen Macaristan’ı Hunlar, Kavarlar, Onogur ve Ugor gibi halklar etkilemiştir. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin de 150 yıl boyunca hakimiyet kurduğu bu topraklar Fransız İhtilali ile Almanlaşmaya başlamıştır.

Macaristan’a Ne Zaman Seyahat Edilebilir?

Macaristan ılıman karasal iklime sahip bir ülkedir. Dolayısıyla yazları sıcak ve kuraktır. Bazı dönemlerde 35 dereceye kadar çıkan sıcaklıkların yanı sıra kış aylarında kar yağışı etkili olur. O halde bölgeye seyahat etmek isteyenler genelde yaz aylarında tatile çıkabilir.

Macaristan Ekonomisi Nasıldır?

Endüstriyel ekonomi bu ülkede oldukça gelişmiştir. Plastik, inşaat, kimyasal, alüminyum ve gübre sektörlerinin aktif olduğu ülke ayrıca OECD ülkelerinin desteğini almaktadır.

Macaristan İklimi

Ülkenin kuzey kesimleri dağlıktır. Bu yüzden sert karasal iklim bölgeye hakimdir. Ayrıca Macaristan’ın denize kıyısı bulunmadığından ve yüksek dağlarla çevrili olmasından kaynaklı denizellik etkisi bulunmamaktadır.

Karasal iklimin etkisini gösterdiği Macaristan’da kış ayları kar yağışlı geçer. Ayrıca soğuk ve yağışlı olan sonbahar, yaz aylarında yerini sıcaklığa bırakır. Ancak yaz aylarında bile bölgenin yüksek kesimlerinde yağışlar devam etmektedir. Macaristan genelinde ortalama yıllık sıcaklık 9-10 derecedir. Kış döneminde ise eksi 15 dereceye kadar düşer.

İklime bağlı olarak Macaristan’ın bitki örtüsü bozkırdır. Ülkenin en büyük ovası olan Macaristan Ovası, birçok tarım ürününün yetiştirildiği alandır. Kış aylarında bol yağış alan ülkenin kuzey bölgesi dağlarla çevrili olduğu için kış ayları çok daha soğuktur. Özellikle de Karpatlar bölgesinden gelen soğuk hava dalgası önce Macaristan’ı daha sonra da Balkanları etkilemektedir.

Macaristan’ın kış mevsiminde dondurucu soğuklara rüzgarlar da eşlik eder. Bu durum Tuna Nehri üzerinde buz kütlelerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Yaz mevsiminde eriyen buz kütleleri ardından Tuna nehrine karışır. Yaşanan bu süreç alüvyonlu bölgelerin artmasına neden olur.

Son olarak Macaristan’ın Debrecen kenti, bölgedeki en soğuk şehirlerden biridir. Dondurucu rüzgarların etkili olduğu bu bölgede kış aylarında etkisini sürdüren soğuklar ilkbahar aylarında azalır ve sıcak yaz aylarına geçiş sağlanır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla