Pratik Bilgiler

Listerin Ağız Gargarasının Hiç Denenmemiş Şaşırtıcı Kullanımları

Listerin, birçok insanın günlük oral sağlık bakım programlarına dahil ettikleri etkili bir antiseptik gargara direncidir. Bu gargaranın ağız sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir ve 100 yıldan fazla bir süredir piyasada bulunmaktadır.

Bilimsel çalışmalar, antiplak ve antigingivitis özellikleriyle Listerine’in plak ve diş eti iltihabının gelişimini azaltmada etkili olduğunu keşfetti.

Bununla birlikte, bu gargara sadece plakların durulanması ve ağız sağlığınızın genel düzelmesi için etkili değildir. Listerine, antiseptik, antifungal, sıkıcı ve sanitize edici özelliklerin yanı sıra alkol içeriği nedeniyle günlük hayatımızda pek çok açıdan yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Orijinal kahverengi renkli Listerini kullandığınızdan emin olun, mavi olanı kullanmayın.

İşte size hiç duymadığınız Listerine gargarasının 10 şaşırtıcı kullanımı.

1. Ayak ve Tırnak Mantarını Tedavi Ediyor

Listerine ağız yıkama gargarasını birkaç gün boyunca düzenli olarak kullanarak ayak tırnağı mantarından kurtulabilirsiniz.

Listerine antifungal özelliklere sahiptir ve bu sayede tırnak mantarına neden olan mantarları öldürür. İğnelenme, yanma hissi ve aşırı kaşıntı gibi belirtilerden hızlı bir rahatlama sağlar.

Ayrıca, daha fazla enfeksiyonu önlemek için bir antiseptik görevi görür.

 • Çok şiddetli olamayan ayak tırnağı mantarının tedavisi için, pamuk toplarına biraz listerin gargara koyun ve bunları etkilenen tırnaklar üzerine yerleştirin. Pamuklu topları sabitlemek için onları küçük bir bandaj veya bant ile sarın. Yaklaşık 45 dakika bekletin, ardından yumuşak bir diş fırçasıyla ayak tırnaklarını hafifçe ovun. Ardından ayaklarınızı yıkayıp iyice kurutun. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Şiddetli mantarların tedavisi için eşit miktardaki Listerin ve beyaz sirkeyi karıştırın. Ayaklarınızı 30 dakika boyunca bu suda bekletin ve yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

2. Kaşıntıyı Önler

Kıkırdama ve rahatsızlığa neden olan kaşıntıları tedavi etmek için düzenli olarak liserin gargara kullanabilirsiniz. Soğutma özelliği, anında kaşıntıyı hafifletebilir.

Listerin’in antiseptik yapısı acıyı ve iltihaplanmayı azaltırken, timol ve alkol içeriği bu enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur.

 1. Bir pamuk topunu listerine’de ıslatın.
 2. Etkilenen bölgeyi hafifçe ovun.
 3. Kurumasını bekleyin. Ardından durulayın.
 4. Rahatlamak için bu doğal yöntemi birkaç ay boyunca günde 2-3 defa tekrarlayın.

Listerin gargarası böcek ısırmalarının neden olduğu kaşıntıyı azaltmanın yanı sıra sarmaşık ya da zehirli meşe zehirlenmesindeki kaşıntılı reaksiyonları azaltmak için de kullanılabilir.

3. Sararmış Tırnakları Beyazlatır

Tırnaklarınız mantar enfeksiyonu nedeni ile renksiz ise listerine bu sarılığı azaltabilir ve her zamankinden daha beyaz yapabilir.

Listerine, mentol, ökaliptol ve timol gibi antifungal özelliklere sahip birkaç aktif bileşen içerir. Bunlar enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur ve tırnak sağlığını düzeltir.

 • Eşit miktarda ki listerin ve sirkeyi karıştırın. Renkli tırnaklarınızı bu çözeltide 20 dakika süreyle ıslatın ve tırnakler yumuşadığında bir diş fırçasıyla hafifçe ovun. Tırnaklarınız beyazlayıncaya dek birkaç gün boyunca tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, renksiz tırnaklarınızı 20 dakika boyunca Listerine’ye batırın. Bunu bir hafta boyunca her gün yapın, sonra bir hafta mola verin ve sonraki hafta prosedürü tekrarlayın.

4. Kepeği Azaltır

Listerin, antifungal özellikleri ve alkol içeriği sayesinde kepek tedavisinde de kullanılabilir.

 • Saç derinize biraz Listerine uygulayın. Parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın. 5 dakika boyunca öylece bırakın, sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca ¼ fincan Listerin ve 1 fincan sudan oluşan bir karışımla saçınızı ve kafa derinizi durulayabilirsiniz. Daha sonra her zamanki gibi saçlarınızı şampuanlayın. Bunu da haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Bu popüler ağız gargarası, kepeklerin şiddetli bir biçimi olan bebek beşiği kapağını tedavi etmek için de kullanılabilir.

5. Baş Bitini Öldürür

Listerine, okul yaşındaki çocuklar arasında yaygın ve can sıkıcı bir problem olan bit öldürme konusunda oldukça etkili. Küçük çocuklar üzerinde kullanılması da güvenli ve etkilidir.

 1. Küçük bir miktar gargara ile kafa derisine ve saçlarınıza masaj yapın.
 2. Saçlarınızı 2 saat duş başlığı ile örtün.
 3. Sonra saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.
 4. Kalan ölü bitleri ve bit yumurtalarını temizlemek için saç hala hafif nemli iken, bir bit tarağı ile saçları tarayın.
 5. Bunu birkaç gün boyunca tekrar edin, ardından istila derecesine bağlı olarak haftalık tekrarlayın.

Not: Listerini saç ve saç derisine uygularken, gözlerinizi ve burnunuzu iyice kapatın.

6. Kuru, Çatlak Topukları Yumuşatır

Listerine kuru, kırık topukları yumuşatmak için çok etkilidir. Topukları yumuşatmak için ayak torbelerinde sıklıkla kullanılır, bu da topukların kırılmasını önleyebilir.

Ayrıca listerin, ayak kokusundan sorumlu olan bakterileri öldüren bir madde içerir. Artı, sıkıcı doğası, ayaklardaki terlemeyi keserek kokuyu azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir kaba 2 su bardağı ılık su koyun.
 2. Birer fincan Listerin ve beyaz sirke ekleyin.
 3. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu solüsyona batırın.
 4. Suyu sıcak tutmak için sonradan sıcak su dökebilirsiniz.
 5. Ayaklarınızı solüsyondan çıkarın ve ölü deri hücrelerini ovmak için pomza taşı kullanın.
 6. Son olarak, ayaklarınızı yıkayın, iyice kurutun ve nemlendirici uygulayın.
 7. Ayaklarınızı yumuşak ve pürüzsüz tutmak için bu tedaviyi haftada bir kez tekrarlayın.

7. Sivilceleri Temizler

Listerine, sivilce ve diğer cilt lekelerini tedavi etmeye yardımcı olan etkili bir büzücü olarak çalışır. Topikal kullanıldığında, kolayca deriye nüfuz eder ve akne kurumasına yardımcı olur . Ayrıca kızarıklık ve iltihap azalır.

Ayrıca, antiseptik yapısı cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 1. Yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın.
 2. Yatmadan önce sivilceye hafif bir Listerine sürün.
 3. Ertesi sabah, yüzünü tekrar yıkayın.
 4. Gerektiğinde günlük tekrarlayın.

8. Vücut Kokusu ile Savaşır

Bu mikroplarla savaşan gargara, deodorant olarak da kullanılır. Kötü vücut kokusu üreten mikropları öldürmeye yardımcı olabilir.

Vücudunuza güzel bir nane kokusu verir ve daha uzun süre taze hissetmenizi sağlar.

 • Bir pamuk topunu Listerine’de ıslatın. Pamuğu koltukaltlarına veya diğer kötü kokulu bölgelere sürtün.
 • Listerini bir sprey şişesine boşaltabilir ve çok terleyen bölgelere püskürtebilirsiniz.

9. Zemin ve Tuvaleti Temizler

İster inanın ister inanmayın, bu gargara tam bir yıkama makinesidir, aynı zamanda hem zemin temizleyicisi hem de tuvalet temizleyicisi olarak kullanılabilir.

Listerine tuvalet ve banyodaki kötü kokuları söküp atar. Ayrıca mutfak, banyo ve diğer alanlardaki zeminleri dezenfekte edebilir. Listerin’in kullanılması ticari temizlik maddelerinde bulunan zararlı kimyasallara maruz kalma riskinizi ortadan kaldırır.

Ayrıca nemli alanlardaki küfü ortadan kaldırır.

 • Kovanızı yarısına kadar suyla doldurun, içerisine 1 fincan listerin katıp zeminleri temizleyin.
 • Tuvalet temizliği için, tuvalete 1 su bardağı gargara suyu dökün, 30 dakika bekletin ve nihayetinde tuvalet fırçası ile temizlik yapın.

10. Çamaşır Yıkayıp Dezenfekte Eder

Listerin bakterileri ağzınızdan çıkarır gibi, çamaşırlarınızdan da zararlı bakterileri kaldırabilir. Kullandığınız Listerin’in suni renk içermediğinden emin olun yoksa çamaşırlarınızda leke bırakabilir.

Hatta çamaşır makinesini de dezenfekte edebilir.

 • Temiz, mikrop içermeyen giysiler için, tam bir çamaşır yükünün düzenli döngüsüne 1 fincan Listerine ekleyin. Daha etkili sonuçlar için yıkadığınız çamaşırların güneş altında kurumasını sağlayın.

Çamaşır makinenizi temizlemek ve dezenfekte etmek için makineye 1 fincan Listerine dökün ve çamaşır olmadan çalıştırın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla