Sağlıklı Yaşam

Lavanta Yağının Faydaları ve Kullanım Alanı

Lavanta, birçok faydası olan harika bir bitkidir. Vücudunuzdaki ağrıları azaltmaktan tutun da zihninizi temizlemeye yardımcı olmasına kadar birçok faydası vardır.

Lavantadan elde edilen lavanta yağının tıbbi ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Bu yağın en büyük özelliği olan therapeutic (tedavi edici) özelliği sayesinde, lavanta yağı, birçok rahatsızlıktan kurtulmanıza ve iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Lavanta Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları:

1. Sinirinizi Yatıştırır

Lavanta yağının faydalarından biri de sinirlerinizi yatıştırıp kaygı sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Lavanta yağı, yatıştırıcı özelliği sayesinde sakinleşmenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Stresden kurtulmak için lavanta yağını; çenenize veya alnınıza sürün.

2. Solunum Sağlığına İyi Gelir

Lavanta yağı, solunum sağlığınız için de faydalıdır. Kaynamış suya birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve buharı içinize çekin. Bu durum ferahlamanızı ve sinüslerinizin temizlenmesini sağlayacaktır. Sinüs enfeksiyonundan kurtulmak için, burun deliklerine, boynunuza ve ensenize birkaç damla lavanta yağı sürün.

3. Uykusuzluğa Karşı Doğal Çözüm

Lavanta yağının diğer faydalarından biri de uyku probleminize yardımcı olmasıdır. Uyku düzeniniz yoksa ya da uyuyamıyorsanız, yastığınıza 2-3 damla lavanta yağı damlatın. Bu yöntemin, uykunuzu getirdiğini göreceksiniz.

4. Ev Yapımı Deodorantlarda Kullanılır

Lavanta yağının kullanım alanlarından biri de deodoranttır. Lavanta yağı hoş ve dinlendirici bir kokuya sahiptir. Bu sebeple ev yapımı deodorant tariflerinde de kullanılabilir. Ev yapımı doğal deodorantınıza birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Bu doğal deodorant cildinizi ferahlatır ve hoş kokular yayar.

5. Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Lavanta yağı, güneş yanıklarını iyileştirmek için de kullanılabilir. İlk olarak, güneş yanığına maruz kalan bölgeyi soğuk suyla hafifçe yıkayın. Ardından o bölgeye 1-2 damla lavanta yağı sürüp masaj yapın, etkisini göreceksiniz.

6. Yol Tutmasına Karşı Doğal ve Kolay Çözüm

Eğer sizi veya bir yakınınızı yol tutuyorsa lavanta yağı kullanabilirsiniz. Yol tutması ve mide bulantısı tedavisi için bilek, yüz vb. gibi basınç noktalarına 1 damla lavanta yağı sürün. Bu yöntemin çok faydası olacaktır.

7. Kulak Ağrılarını Azaltır

Lavanta yağı, kulak ağrılarınızı büyük oranda azaltacaktır. Lavanta yağını; çenenize ve kulak arkasına sürerek bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

8. Sindirime Yardımcıdır

Lavanta yağı, sindirimin iyileştirilmesinde büyük rol oynar. Güçlü etkisi nedeniyle küçük dozlarda kullanılmalıdır.

9. Hafif Yanıkları İyileştirir

Küçük yanıklara 2-3 damla lavanta yağı dökün ve ovalayın. Bu durum ağrılarınızı azaltacaktır. Bunun sebebi lavanta yağının yenileyici ve tedavi edici etkisidir.

10. Yorgunluğa Karşı Etkilidir

Ilık suyla dolu bir kovaya birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Bu suyla duşunuzu yapın. Bu duş sayesinde yorgunluğunuzdan kurtulmuş olacaksınız. Evde yapabileceğiniz aromaterapilerden bir diğerini de; lavanta yağı, nane yağı ve fesleğeni kullanarak yapabilirsiniz. Evdeki bu aromaterapi yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

11. Ateş Düşürücü Özelliği Vardır

Lavanta yağı ateşinizi düşürmek için de faydalı olabilir. Ilık suyla dolu kovaya bir veya iki damla lavanta yağı ekleyin. Çocuklarda ve yetişkinlerde ateş düşürmek için vücudu hafifçe yıkayın.

12. Baş Ağrısı İçin Kullanılır

Baş ağrısını azaltmak için de lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bir damla nane yağına, bir damla lavanta yağını ekleyip bu karışımı ensenize sürün. Bu karışım baş ağrınızı azaltacaktır.

13. Morarmaları İyileştirir

Lavanta yağı, morartılar için oldukça faydalıdır. Morluklar ve yaralar üzerine birkaç damla lavanta yağı döktükten sonra hafifçe ovalayın. Bu durum kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu için, ağrıdan ve morluklardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca morlukların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

14. Egzama Rahatsızlıklarına Karşı İyi Gelir

Lavanta yağı egzamanızı rahatlamak için de kullanılabilir. Lavanta yağı, antiseptik ve anti-enflamatuar (doğal ağrı kesici, iltahap önleyici) özelliklere sahiptir. Çözüm için etkilenen bölgelere lavanta yağı uygulayın. Bu, egzamadan kaynaklı şikayetlerinizi azaltmada yardımcı olacaktır.

15. Akne ve Sivilce Sorunu için

Lavanta yağı, içerisindeki antiseptik bileşikler sayesinde akne ile mücadelede etkilidir. Bununla birlikte, lavanta yağını herhangi bir yağ ile seyreltin ardından sivilce veya akneli bölgelere uygulayın. Akne temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca sivilce izlerini temizler.

16. Aybaşı (Adet) Ağrılarını Azaltır

Lavanta yağını karnınızın alt kısmına sürün ve sıcak tutun. Alternatif olarak, papatya yağı ve lavanta yağını karıştırarak da karnınıza sürün. Bu yöntem, sizi adet ağrılarından kurtaracaktır.

Gördüğünüz gibi lavanta yağının faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır. Adet ağrılarını azaltmasından tutun da, yol tutmasına karşı kullanılması gibi birçok alanda etkilidir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla