Bakım & Tamirat

Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Laminat parkeler yaşam alanlarının daha güzel görünmesini sağlayan ürünlerdir. Parke zemin uygulamaları artık modern evlerin vazgeçilmezi haline geldiği için estetik görünümünü koruması bakımından belirli periyotlarda temizlenmesi şarttır. Yazımızın devamında parke temizliği nasıl yapılmalı ve laminat parke nasıl parlatılır sorularına vereceğimiz yanıtları takip edebilirsiniz.

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke temizliği yapmadan önce doğru ürünü seçmeniz gerekir. İlk olarak parkelerin sert kimyasallarla zedelenmesini de engellemeniz şarttır. Ahşap zeminler için üretilen temizleyiciler bu konuda ihtiyacınız olan ürünler arasındadır. Ek olarak parkenin ahşap cinsine uygun olan ürünleri kullandığınızda günlük temizlik sürecini de kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Parke temizliğinde az su kullanımına özen göstermenizde yarar var. Aşırı su kullanımı parkelerin zarar görmesine neden olur. O halde parke temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Büyük bir kaba su doldurun.
  • Ardından parkelerin temizliği için tercih edeceğinizi ürünü ekleyin ve karıştırın.
  • Talep edenler karışıma az miktarda sirke ekleyebilir. Sirke, parkelerin parlamasını sağlar.
  • Karışımı mikrofiber bez yardımıyla ve az ıslak olacak şekilde parkelere uygulayabilirsiniz.

Parkelerin kabarmaması için temizlik malzemelerini kullandıktan sonra bölgeyi kurulamanız şarttır. Su ve benzeri maddeler parke üzerinde kaldığı zaman aşınmaya sebep olur. Ayrıca mürekkep, oje, ruj ve buna benzer yapışkan maddeleri parkeden çıkarmak için temiz suyla nemlendirilen bir bez kullanabilirsiniz.

Laminat parkeler standart parkelere göre çok daha hassastır. Bu yüzden cila ya da aşırı yoğun kimyasallar kullanılmamalıdır. Tercih edeceğiniz temizlik ürünlerinde yoğun kir çözücü, çamaşır suyu, bal mumu, tiner ya da tuz ruhu gibi karışımlar da olmamalıdır.

Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Laminat parkeler çok daha güzel görünen ve yaşam alanlarının görüntüsünü farklılaştıran ürünlerdir. Bu aşamada laminat parkelerin temizlenmesi ve parlatılması gibi süreçler dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler tüm detaylarıyla paylaşılmıştır.

Parke Temizleyici Kullanılmamalı: Laminat parkelerde temizleyiciler kullanılmamalıdır. Ancak bazı dönemlerde bütçenize uygun olarak seçeceğiniz temizleyiciler, laminat parkenin çok daha estetik bir görünüme ulaşmasını sağlar. Çoğu zaman sade su ile silmek de laminat parkelerin parlamasını sağlayabilir.

Laminat Parkeler Süpürülmemeli: Geleneksel yöntemlerle temizlenmemesi gereken laminat parkeler aynı zamanda süpürülmemelidir. Bunun yerine elektrik süpürgesiyle temizliği çok daha rahat bir şekilde yapılabilir.

Laminat Parkeler Nemli Tutulmamalı: Su kullanmadan da laminat parkeyi temizleyebilirsiniz. Nemlenen laminat parkeler bir süre sonra zedelenmeye başlayabilir. Bu yüzden sprey şişesinden faydalanarak parkeye su sıkmalı ve anında kurutmalısınız.

Bezle Parlatma Yöntemini Deneyin: Laminat parkeyi parlatmak için yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Bu durumda mikrofiber bezler işinizi görecektir.

Laminat parke parlatmak için tercih edeceğiniz bir diğer yöntem, zeytinyağı kullanımıdır. Küçük bir pamuk üzerine bir miktar zeytinyağı dökebilir ve laminat parkeyi ovalamaya başlayabilirsiniz.

Alternatif olarak sistre uygulamasıyla da laminat parke parlatılabilir. Zımpara ile sileceğiniz parkeyi daha sonra cilalayarak parlak bir hale dönüştürebilirsiniz. Ancak bu işlemler belirli periyotlar halinde uygulanmalıdır.

Laminat parkenin parlatılması için yine çok az miktarda sirke ya da arap sabunu kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemden önce kuru bir bez veya elektrikli süpürge ile parke yüzeyindeki tozları almanız gerekiyor. Yüzeyin çizilmesini önlemek için az miktarda su kullanmanız yeterlidir.

Özet olarak laminat parke parlatmak için zeytinyağı ve sirke kullanabilirsiniz. Ayrıca zımparalama yöntemiyle de çok güzel sonuçlar almanız mümkündür.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla