Bakım & Tamirat

Laminasyon Nedir?

Laminasyon, çeşitli yüzeylerin ve katmanların, basınç, ısı ve yapıştırıcılarla bir araya getirilip tek katman hâline dönüştürme işlemine denir. Lamine ifadesi geçen bütün materyallerde laminasyon işlemi sağlanır. Birçok alanda var olan laminasyon, tekstilden tutun da baskı sistemlerine dek birçok sektörde kendine kullanım alanı sağlar. Dolayısıyla içerisinde farklı uygulama teknikleri barındırır.

Laminasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

Laminasyon işleminde, soğuk, sıcak, panel vb. laminasyon makineleri kullanılır. Ayrıca materyalin türüne göre, basınç, yapıştırıcı, ısı da kullanılarak yapılır.

Tekstil sektöründe uygulanan laminasyon işlemlerinde, iki tarafı yapıştırıcı özelliğe sahip olan yapıştırıcı filmeraz ile birlikte kumaşların arasına konur. Basınç ve ısı uygulanarak, kumaş tabakaları, tek tabaka hâline getirilir. Bilhassa dış giyim, kemer, ayakkabı ve bunların yanında her türden döşemelik kumaşların yapımında kullanılan, laminasyon işlemleri, çeşitli tipte ve dayanıklılığa sahip kumaşların üretiminde sıklıkla kullanılır.

Katmanların yapıştırılması için, katmanlar arası kullanılan yapıştırıcılar, kauçuk bazlı veya su bazlı olabilmektedir.  Bununla beraber  alevli sünger kullanımı vasıtasıyla da laminasyon işlemi yapılabilir. Yanmaya karşı hayli dirençli bir materyal olan, alevli sünger malzemesi ısı yardımıyla eriyerek, uygulanan basınç suretiyle katmanlar arası yapıştırma işlemini kolaylıkla sağlar.

Laminasyonun Kullanım Alanları Nelerdir?

Laminasyonun kullanım alanı yalnızca tekstil sektörüyle kısıtlı değildir. Materyallerin dayanıklılığını arttırma, izolasyon işlemini sağlama ve estetik görünüm kazandırma amacıyla; mobilya sektöründe sıklıkla kullanılır. Özellikle suntaların ve mdflerin yüzlerini örten, high gloss kaplamalar da laminasyon yöntemi aracılığıyla üretilir. Zemin kaplama işlemlerinde sıklıkla kullanılan, laminant parkeler ise dört farklı tipte katmanın yapıştırılarak preslenmesi ile elde edilir.

Laminasyonun en sık kullanıldığı alanlardan biri ise baskı ve matbaa sistemleridir. İç veya dış mekân baskılarında, fotoğraflarda, fotoblok uygulamalarında, kartvizitlerde vb. dış etkenlerden korunması gereken tüm kâğıt materyaller üzerinde kullanılır. Laminasyon, koruyucu özelliklerinin yanı sıra, eşsiz parlak bir görünüm verip, renklerin çok daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Laminasyonların kaplanmasında materyal olarak selefon gibi malzemeler kullanılırken, baskı yöntemine ve kullanılan mürekkebin özelliğine göre, soğuk ya da sıcak laminasyon makinesi kullanılır.

Soğuk laminasyon tekniğinde, kendiliğinden yapışma özelliğine sahip olan laminasyon filmi, kaplanması istenen yüzeylerin üstüne yerleştirilmek suretiyle, merdaneden geçirilip yüzeye yapıştırılma işlemi sağlanır. Mürekkep püskürtmesi yapan yazıcılar aracılığıyla alınan çıktılarda, aynı zamanda sıcak laminasyon tekniğinin olanaksız olduğu baskı tekniklerinde kullanılır. Bu uygulanan işlemler neticesinde parlak, yarı mat ya da mat görünümler elde edilir.

Laminasyonda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Isı dayanımı
  • Bağ kuvveti
  • Migrasyon
  • Kumaş ve polimer madde arasında bulunan bağın suya ve yüksek nem oranına direnci.
  • Kumaş konstürüksiyonu.
  • Kullanılacak olan materyallerin kimyasal yapısı.
  • Kumaşın yüzey özellikleri
  • Uv ve ışık dayanım özelliği
  • Kumaş stabilitesi (kumaşın esnemesi veya çekmesi)

Laminasyon İşlemlerine Yönelik Bilinmesi Gerekenler

Laminasyon, basınç ve ısı vasıtasıyla birbirinden farklı olan yüzeylerin, çeşitli yapıştırma ve baskılama yöntemi ile bir araya getirilir. Bir araya getirilmesinden sonra tek bir katman şeklinde kullanılır. Günümüzde de tavan kaplamalarında ve döşeme yüzeylerinde veya bunun gibi birçok endüstriyel sektörde farklı katmanların bir araya getirilmek suretiyle oluşturulan malzemeler kullanılır. Laminasyon işlemlerinde ısı ve basınç oldukça önemlidir, zira bunlar malzeme oluşumunu sağlayan en önemli etkenlerdir. Lamine kelimesinin kullandığı her ürün, laminasyon işleminin uygulandığı anlamına gelir. Tekstil, matbaa, baskı yöntemi yapan birçok sektörde laminasyon işlemi sağlanır. Laminasyon uygulamasını kullanırken, hangi ürün için laminasyon uygulanacağı ve uygulanacak laminasyon tekniği veya derecesi oldukça önemli bir konudur.

Laminasyonun Evlerde Kullanımı

Laminasyon tekniği aracılığı ile evlerde bulunan ürünler üzerinde, arzu ettiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Evlerdeki yer döşeme parkeleri, koltuklar, mobilyalar vb. ürünlerde laminasyon tekniğini kullanabilir, bu sayede ev ürünlerini istediğiniz tarzda şekillendirebilirsiniz. Laminasyonda uyguladığınız bu ürünlerde, belirttiğimiz üzere hem dış etkenlere karşı koruma işlemi sağlamış olur, hem de daha parlak bir dış görünüm sağlanır. Laminasyon sayesinde evlerdeki mobilyalar, daha da pürüzsüz ve dayanıklı hâle getirilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla