Genel Kültür

Kuşkonmaz Nerede Yetişir?

Kuşkonmaz, Zambakgiller familyasındandır. Odunsu ve otsu bir gövdeye sahip olan kuşkonmazın yetiştiği alanın bazı özelliklere sahip olması gerekir. Zorlu bir yetişme sürecinden geçen kuşkonmaz bitkisinin 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Genelde Akdeniz çevresinde yetişen kuşkonmaz tüketildiği gibi dekoratif amaçlarla da kullanılabilir. Tüketim sırasında zeytinyağlı yemeklerde kullanılan bu bitki ayrıca salata ve çorbalarda da tercih edilmektedir.

Kuşkonmaz Bitkisi Nerede Yetişir?

Kuşkonmaz bitkisi iklim bakımından seçicidir. İlk olarak ılıman ve güneşli havalarda yetiştirilebilen bu bitkinin farklı iklim tiplerine uygun olduğu da bilinir. Aşırı yaz sıcağına dayanabilen kuşkonmaz, kış aylarında yaşanabilen don olaylarına karşı da dirençlidir.

Sıcaklık hassasiyeti bulunan kuşkonmaz farklı toprak tiplerinde kolaylıkla ekilebilir. Akdeniz, Asya ve Afrika çevresinde tarımı yapılabilen bitkinin ülkemizdeki yetişme alanı Trakya bölgesidir. Kış mevsiminin aşırı soğuklarına dayanabildiği için Doğu Anadolu bölgesinde de dikilebilir. Kuşkonmazın ekim süreci ise birkaç yıl boyunca devam edebilir. Çünkü üretimi oldukça zahmetlidir.

Bitkinin hasadına Mart ayının ilk günlerinde başlanır. Nisan ve Mayıs aylarında satışa sunulur. Haziran ayının ilk haftalarına kadar rahatlıkla temin edilebilen kuşkonmaz genelde marketlerde bağ halinde satışa sunulmaktadır. Ilıman iklim şartlarını seven ve dikiminden 2 yıl sonra ürün veren kuşkonmazın fidesinin ilkbaharda ekilmesi önerilir. Büyümeye başladıktan sonra hasat edilebilen bitkinin çok lezzetli olduğu da unutulmamalıdır.

Kuşkonmaz Bitkisinin Özellikleri

Bitkinin gelişmiş bir kök yapısı bulunmaktadır. En olarak 7 mm uzunluğa ulaşabilen kuşkonmaz bitkisinin 50 cm toprak derinliğine kadar ulaştığı bilinir. Ayrıca 1 senelik kuşkonmaz pençelerinin sayısı 15’e kadar çıkabilir. Depo kök şeklinde olan köklerin üst kısmındaki saçaklar az miktardadır. Bu kökler depo görevi görür ve bir süre sonra işlevini yitirir.

Bitkinin gövde yapısı da oldukça kapsamlıdır. Çok dallanmış yapıda olan gövde odunsu, sert ve parlaktır. 180 cm’ye kadar boy alabilen kuşkonmaz gövdesi, birkaç yıl içinde çok sayıda yeni gövdeler oluşturur. Bitkinin yaprakları iğne şeklindedir. Dar ve küçük yapraklardan oluşan kuşkonmaz bitkisinin gövdesi yaşlandığında sararak dökülme süreci başlar.

Üzümsü bir meyveye sahip olan kuşkonmaz ilk süreçte nohut büyüklüğündedir. Ayrıca yeşil renklidir. Olgunlaşma döneminde kırmızı renge bürünür ve daha yumuşak bir yapıya ulaşır. Tohumlar ise salça kıvamındadır. Kuşkonmazın meyvesi 4 ile 6 arasında tohum taşıyabilir. En erken ikinci yılda meyve oluşumu gözlenir. Çiçekleri ise altı farklı yapıdan oluşur. Hafif kavun içi renginde olan kuşkonmaz çiçekleri ikinci yılda olgunlaşma sürecine girer.

Kuşkonmaz Tohum ve Çimlenme Süreci

Bu bitkinin tohumları böbrek şeklinde basıktır ve siyah renklidir. Genişliği 3-4 mm olmakla beraber 2 mm kalınlığa sahiptir. Saçma görünümünde yassı tohumları olan kuşkonmazın çimlenme süresi 15 gündür. Kötü hava şartlarında bu süre 30 güne kadar çıkabilir. Tohumların kabuğu da oldukça kalındır.

Kuşkonmaz Yetiştirilme İstekleri

İklim talepleri bakımından seçici olmayan kuşkonmaz Kuzey Avrupa’dan Afrika’ya kadar geniş bir alanda üretilebilir. Üretim aşamasında hasat döneminin yağışsız geçmesi önemlidir. Toprak isteği ise hafif karakterlidir. Başarılı bir gübreleme süreciyle beraber yüksek verim alınabilir. Ancak kuşkonmazın maliyet unsurları ürün hasadı, toprak işleme ve ocakların temizlenmesi gibi süreçlere bağlı olarak değişebilir.

Kuşkonmaz Nasıl Temizlenir?

Hasadı bahar aylarında yapılan kuşkonmaz, kurutularak ya da taze olarak tüketilebilir. Tomurcukları, kökü ve gövdesi farklı şekillerde değerlendirilen bu bitkinin yemeklerde gövdesi tercih edilebilir. Temizleme aşamasında önce dikenleri kesilir ardından da soyularak hazırlanabilir.

Kuşkonmaz soyulurken bir sebze soyacağından yararlanılması yeterlidir. Soyulduktan sonra yıkanan ve haşlanan kuşkonmazın tepe bölgelerinin alınması gerekmez. Kuşkonmaz bitkisinin muhafaza edilme sürecinde de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Su dolu bir kapta saklanması önerilen kuşkonmazın haşlandıktan sonra suda bekletilmesi ve daha sonra buzdolabında muhafaza edilmesi yeterli olacaktır.

Kuşkonmazın Faydaları

A, C, K ve B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kuşkonmaz ayrıca fosfor, potasyum ve manganez gibi mineralleri de barındırmaktadır. Protein ve lif içeriği açısından da güzel bir kaynak olan kuşkonmazın faydaları şu şekildedir;

  • Kemiklerin güçlenmesini destekler.
  • Kalp sağlığı için ideal bir sebzedir.
  • Gebelik döneminde bebeğin sinir hücrelerinin gelişiminde aktif rol oynar.
  • Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir.
  • Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutar.
  • Serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Romatizmaya karşı iyi gelir.
  • Bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin enerji kaynağıdır. Bu sayede sindirim sisteminin daha güzel bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla