Pratik Bilgiler

Kuru Fırçalama ile Toksinlerden Kurtulun

Toksinler cilt sorunlarına, nörolojik problemlere, üreme hastalıklarına ve birçok kanser türünün oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, enerji düzeyi, ruh ve genel performans üzerinde önemli bir etkisi vardır. Özetle, vücutta aşırı toksin birikimi ciddi bir şekilde profesyonel ve kişisel yaşam kalitesini sarsar.

Doğruyu söyleyecek olursak toksinlerden tamamı ile uzak durmak mümkün değildir. Ancak, düzenli ve etkili bir şekilde kullanıldığı zaman bunları vücuttan atacak çeşitli yollar vardır.

Bu yöntemlerden bir tanesi de kuru fırçalamadır.

kuru fırçalamanın faydaları

Kuru Fırçalama toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Vücut üzerine doğrudan kuru fırçalama yapmanın detoksifiye etkisi vardır.

Doğrudan etki

Vücudumuzun başlıca detoks organlarından birisi de cildinizdir. Kuru fırçalama cilt içindeki hücreleri uyarır, biriken ölü hücrelerin ve toksinlerin dökülmesini sağlayarak cildinizin gözeneklerini açar.

Esasen, kuru fırçalama cildinizi temizler ve doğrudan bir aşındırıcı eylemle kirleri ortadan kaldırır.

Kuru fırçalama aynı zamanda cildinizin ter yoluyla toksinlerin vücuttan ter bezleri ile atılmasına yardımcı olur. 

Dolaylı etki

Bu seferki yöntem biraz daha karmaşık ve vücudunuzun lenfatik sistemi ile ilgilidir.

Lenfatik sistem lenf kılcal damarları, damarları ve vücuda yayılan lenf sıvısını içerir.

Lenf sıvısının işlevlerinden biri de vücutta üretilen toksinler ve atık ürünleri toplamak ve bunların ortadan kaldırılması için vücudunuzun ana detoksifiye edici organı olan karaciğere aktarmaktır.

Ancak, bu sitemin işleyişinde bazen sıkıntı olabilir. Lenfatik sisteminizin çalışması için kas ve cilt çalışma sisteminin teşvik edilmesi ve işleyişinin artırılması gerekir.

Lenf sıvısı sadece cilt yüzeyinin altında bulunan kılcal damarlar aracılığıyla vücutta taşınır.

Kuru fırçalama, bu kılcal damarları uyarıcı ve böylece lenf sıvısının hareketini teşvik edici harika bir etkiye sahiptir. Bu sayede toksinler karaciğere taşınır ve başarılı bir şekilde vücuttan atılır.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır

1. Banyo veya küvet içinde dik bir şekilde durun.

Ölü hücrelerin ve diğer kirlerin vücuttan temizlendikten sonra yerlere yada halıların üzerine yapışmaması için bu yöntemin uygulanacağı en iyi yer banyonuz yada küvetinizin içidir. Ayrıca yöntemi uygulayacağınız fırçanın da kuru olmasına dikkat edin.

Eğer varsa banyodaki paspastan da uzak durun.

2. Kuru fırçalamaya başlayın.

Tempolu hareketlerle kuru fırçalamaya ayaklarınızdan başlayabilirsiniz, sonrasında bacaklarınızı, uyluk bölgesini, alt karın, orta karın, göğüs, sırt, kollar ve omuzlar (koltukaltınız dahil) fırçalayabilirsiniz.

Fırçalamayı ileri geri şeklinde değil de uzun bir hat şeklinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca nazik dairesel hareketlerle de fırçalama yapabilirsiniz.

Lenf sıvısının sağlıklı bir şekilde hareket etmesi ve kardiyovaküler sistemin işleyişinin desteklenmesi için fırçanın kuru olması çok önemlidir.

Karından göğüs ve koltukaltı doğru fırçalama yaparken koltuk altında durarak lenf tıkanmasını önleyebilirsiniz. Koltuk altını yukarıdan aşağı yönde olacak şekilde fırçalayın.

Kuru fırçalama sırasında cildin rengi pembeye dönüşebilir. Cilt tahriş olup kızarık bir hal alabilir. Böyle bir durumda hemen fırçalamayı bırakın.

3. Kuru fırçalamaya yukarıda tarif edildiği şekilde 10 ila 20 dakika boyunca devam edin.

Etkili bir detoksifikasyon için en az 10 dakika süre ile kuru fırçalama yapmak gerekir.

4. Kuru fırçalamadan sonra uzun ve sıcak bir banyo yapın.

Kuru fırçalamadan sonra küvetinizi sıcak su ile doldurup içerisine epsom tuz yada bentonit kil gibi detoksifiye maddeler katıp karıştırabilir ve bu suda kendinizi şımartıp gençliğinizi artırabilirsiniz.

Kuru fırçalamadan sonra ciltteki gözenekler açılacağı için bu güçlü detoks maddeler de cildinizin iç yüzeyleri temizlemeye yardımcı olur.

5. Banyodan sonra, serin bir duş altında durulanın.

Bu yöntemle gözenekler kapanıp mühürlenecek ve toksinlerin girişi zorlaşacaktır.

6. Nemlendirici bir krem kullanın.

Kuru fırçalamadan sonra cildinizi beslemesi ve su kaybını gidermek için nemlendirici kakao yağı yada hindistan cevizi yağı gibi bir nemlendirici ile vücudunuza masaj yapın.

7. Sık sık tekrarlayın.

Bu şifalı yöntemi 3 ile 5 haftada bir tekrar edebilirsiniz.

Kuru Fırçalamanın Diğer Faydaları:

 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Gözenekleri kapatan ölü hücreleri döker, cildinizi temizler ve gözenekleri açar. Cildin doğal dokusunu geliştirir.
 • Bu yöntem sinir sistemini uyarır ve stresi azaltır . Derideki kılcal damarları uyardığı için bir tür vücut masajı olarak çalışmaktadır. Buda kas gerginliğini, zihin ve bedeni sakinleştirebilir.
 • Kuru fırçalama selülitleri azaltmaya yardımcı olur. Ciltteki kan dolaşımını artırır, cilde dolgunluk katarak selülit görünümünü azaltır.

Ek İpuçları

 • Sahilde güneşlendikten sonra yada havuzdan çıktıktan sonra kuru fırçalama yapmayın. Bu zamanlarda yapılan fırçalama ciddi bronzlaşmalara ve deride tahrişe neden olabilir. Ayrıca, cilt güneşlendikten sonra tahrişe ve yaralanmaya daha hassas ve duyarlı olması muhtemeldir.
 • Vücudunuzun arkasını fırçalamak için uzun saplı bir fırça kullanabilirsiniz. Böylece vücudun zor ulaşılan yerlerini de fırçalayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için sentetik fırça kullanımından kaçının.
 • Her zaman sağlam kıllara sahip kaliteli bir kuru fırça kullanın. Kılları gevşek olan fırçalar kan ve lenf dolaşımını harekete geçiremez ve deriden ölü hücreleri temizleyemez.
 • Fırçanızı banyonuzda, farklı işlerde KULLANMAYIN. Her zaman kuru tutun.
 • Sağlam kıllı fırça kullanmak ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için fırçanızı her ay yenileyin.
 • Uyanıklığınızı ve enerjinizi artırmak için kuru fırçalamayı sabah erken saatlerde yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı yaşam için yeşil yapraklı sebzeler tüketin ve egzersiz yapın. Ayrıca bol bol su içmeyi unutmayın. Kuru fırçalama gibi tamamlayıcı sağlık tekniklerinden etkili sonuçlar almak için bu şarttır.

1 Yorum

Yorum bırakmak için tıkla

 • yav kardeşim, siz hiç “Lif” diye bişey duymadınız mı? Bizim kültürümüzde “Hamam Kültürü” diye bişey niye var? Kese niye yaplır?