Sağlık

Küf Alerjisi Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Küf, neredeyse sıcak ve nemli olan her yerde bulunabilir.

Küf, filamentlerde yetişen ve sporlar yoluyla çoğaltan bir mantar türüdür. Bu sporlar havada bulunur ve er geç solunum yolu vasıtası ile burundan vücuda girecektir. Bu da, hapşırma, kaşıntı, burun akması, göz tahrişi, öksürük, tıkanıklık, nazal damlama ve astım gibi belirtilere neden olabilecek alerjik bir reaksiyonu tetikler.

Uzun süre küfe maruz kalan insanların bağışıklık sistemleri baskılanır ve akciğer ile ilgili hastalıklara yakalanma riski artar.

Hafif düzeydeki alerji semptomları genellikle hayati tehlike oluşturmaz, ancak günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Semptomlar kişiden kişiye değişir ve hafif ila ağır arasında değişir. Bazı belirtiler yağışlı mevsimler gibi yılın belirli zamanlarında görülebileceği gibi bazıları da yıllar boyu sürebilir.

Küf alerjisi belirtileri ile ilgili diğer bir sorunda, insanların bu belirtileri çoğunlukla başlangıçta soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu belirtileri ile karıştırıp yanlış tedavi yöntemlerini denemeleridir.

Bazı faktörler, özellikle ailenin alerji öyküsü, zayıf bir bağışıklık sistemi, yüksek nem veya zayıf havalandırma olan bir evde yaşamak ve kapalı bir binada yaşamak veya çalışmak gibi nedenler küf alerjisi riskini artırır.

Yaşam tarzı değişiklikleri, doğal ilaçlar ve takviyeleri ve temizlik maddelerinin yardımıyla, zayıflayan belirtileri etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, küf sorununu çözmek için gerekli önlemleri alarak gelecekteki oluşabilecek alerji salgınlarını önleyebilirsiniz.

Küf alerjilerini önleme ve tedavi etmenin en iyi 10 yolu.

1. Sarımsak

Sarımsak, en güçlü mantar önleyici bitkilerden biridir ve diyetinizde bulunması, küf alerjisine maruz kalma riskinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Artı, sarımsak, küfe maruz kaldıktan sonra semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilen doğal bir antihistaminik ve iyi bir quercetin kaynağıdır.

Bu mantar önleyici bitki, bağışıklığınızı artırarak alerji semptomlarıyla savaşmanıza yardımcı oluyor.

 • Küf alerjisinin çeşitli semptomlarıyla mücadele etmek için günlük 2 veya 3 adet çiğ sarımsak çiğneyin.
 • Alternatif olarak, 3 veya 4 diş sarımsağı doğrayın ve 1 fincan suda 10 dakika boyunca kaynatın. İçerisine biraz bal katıp günde iki defa için.
 • Ayrıca, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak tabletlerini deneyebilirsiniz. (günlük 600 ila 900 mg)

2. Zencefil

d

Zencefillerin hem taze hem de ek formları, küf alerjisi de dahil olmak üzere alerjilerin farklı türlerinde de yardımcı olabilir. Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve aynı zamanda doğal bir antihistaminik etki gösterebilir.

Burun tıkanıklığı, burun akışı, öksürük ve hatta baş ağrısı gibi semptomları azaltmada etkilidir.

 • Daha hızlı iyileşme için günlük 2 ila 3 bardak zencefil çayı için. Çayı hazırlamak için 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili 1 su bardağı suya ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Biraz bal katıp limon suyu sıkın.
 • Ayrıca, günde birkaç küçük zencefil kökü parçalarını az tuzlayarak çiğneyebilir yada yemeklerinize zencefil katabilirsiniz.

3. Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesi, küf sporları ve diğer tahriş edicileri temizlemeye yardımcı olan doğal detoksifıye ajandır.

Sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve diğerleri gibi belirtilerin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olan antibiyotik ve antihistaminik özellikler de içerir. Vücudun bağışıklık tepki sistemini düzenleyen önemli bir rol oynar.

 1. Bir bardak ılık suya, 1 çorba kaşığı organik, filtrelenmemiş elma sirkesi katın.
 2. 1 tatlı kaşığı bal katıp karıştırın. İsteğe bağlı olarak, biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 3. Durumunuz düzelene kadar günde 2 veya 3 kez için.

4. Koloidal Gümüş

Bu doğal antibiyotik, kalıp sporları da dahil olmak üzere vücuttaki toksinleri yok etmede yardımcı olur. Kolloidal gümüşün bir diğer artısı, öldürdüğü patojenlerde direnç veya bağışıklık yaratmamasıdır.

Koloidal gümüş kalıp alerjisi yaşayan kişilere çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemine destek sağlayabilir ve bu da alerjik reaksiyonların sınırlanmasına yardımcı olabilir.

Aynı zamanda küf veya mantarlardan hızlı bir şekilde kurtulmak için bir temizlik maddesi olarak da kullanılabilir.

 • Bağışıklık sistemi desteği için oral olarak 5 veya 6 damla kolloidal gümüş alabilirsiniz.
 • Küften etkilenen alanlara hafifçe saf kolloidal gümüş püskürtün ve sonra küfün büyümesini yavaşlatmak için odayı havalandırın.
 • Çamaşır yıkarken çamaşır makinesinin durulama döngüsüne ½ su bardağı kolloidal gümüş ekleyin.

5. D vitamini

D vitamini de küf alerjilerinin önlenmesinde yararlıdır. 2010 tarihinde Journal of Clinical Investigation gazetesinde yayınlanan bir araştırma, D vitamininin astımı komplike hale getiren ve sıklıkla kistik fibrozlu hastaları etkileyen yaygın bir küf alerjinin tedavisinde veya önlenmesinde etkili bir terapötik madde olabileceğini bildirmektedir.

Bu araştırmada, araştırmacılar, D vitamininin sadece alerjik yanıtı tahrik eden bir proteinin üretimini azaltmanın yanı sıra toleransı artıran proteinlerin üretimini arttırdığını buldular.

Bir başka önemli noktada, D vitamininin bağışıklık sisteminizin düzgün bir şekilde çalışması için şart olmasıdır.

 • Vücudunuzun D vitaminİ üretmesine yardımcı olmak için sabahın erken saatlerinde 10 ila 15 dakika boyunca güneş ışığının tadını çıkarın.
 • Yağlı balık (somon, uskumru ve ton balığı gibi), sığır eti, karaciğeri, yumurta sarısı ve D vitamini takviyeli tahıllar gibi D vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin.
 • Bu vitamini takviye şeklinde de alabilirsin. Bununla birlikte, ilave almadan önce doktorunuza danışın.

6. Boraks

Boraks, küf alerjisi semptomlarından kurtulmayı sağlamaz, ancak soruna neden olan zararlı maddeyi etkili bir şekilde öldürebilir.

Küf sporlarını elimine edebilen ve daha fazla gelişmeyi engelleyebilen minerallerden oluşan doğal bir temizlik maddesidir. Spor yokken, küf alerjisine yakalanma şansınız otomatik olarak düşer.

 • Boraks tozu ile musallat olmuş alanları eşit derecede kaplayın. Daha fazla spor kalmadığından emin olmak için bu yöntemi hafta boyunca her gün bir defa tekrarlayın.
 • Bir istila olayını önlemek için ahşap yüzeylere zaman zaman boraks çözeltisi püskürtebilirsiniz. Çözümü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı boraks tozunu 1 fincan sıcak suda çözün.

Not: Boraks kullanırken gözlük ve lastik eldiven giydiğinizden emin olun.

7. Isırgan otu

Doğal bir antihistaminik ve anti-inflamatuar ot olan ısırgan, aynı zamanda küf alerjisinin belirtileriyle baş etmede önemli bir rol oynuyor.

Bu bitki, burun tıkanıklığını hafifletebilir, öksürme, hapşırma ve kaşıntı gibi belirtilerden hızlı bir rahatlama sağlayabilir .

 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu bir bardak sıcak suyla karıştırın. 5 dakika demlendirin ve sonra biraz bal ekleyin. Belirtileriniz kaybolana kadar bu çayı günde 2 veya 3 kez için.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra da ısırgan takviyeleri alabilirsiniz.

Not: Isırgan otu hamile kadınlar ve küçük çocuklar için önerilmez.

8. Ekinezya

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun mantıktan uzak durma yeteneğine yardımcı olur ve bu da sorunun ana sebebidir.

Bu bitki semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, aynı zamanda iyileşmeyi de destekleyebilir.

 • Bir bardak suya 3 veya 4 damla ekinezya tentürü ilave edin. En az 1 hafta boyunca günde 3 veya 4 kez için.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra ekinezya takviyeleri de alabilirsin.

9. C Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

C vitamini bakımından zengin gıdalar ile beslenmeniz, vücudunuzun küf sporlarını savuşturmasına yardımcı olabilir ve semptomları en aza indirebilir.

Bu vitamin, semptomlarla mücadelede yardımcı olabilecek doğal bir antihistaminik bileşiktir. Ayrıca, C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirir ve alerjilere karşı direnç geliştirir.

 • Limon, portakal, turp, kivi, çilek, koyu yapraklı yeşil, brokoli, domates ve papaya gibi C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin.
 • C vitamini takviyeleri de alabilirsin. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

10. Küf Temizleme ve Sökme

Küf alerjisini önlemek için, ilk adım, yaşadığınız veya çalışdığınız alandaki küften kurtulmaktır.

Küf allerjileri için önleme en iyi tedavidir. Yani, önce tekrar üremesini önlemek için kaynağını bulmalısınız. Küf, banyo ve nemli mutfak veya bodrum gibi sıcak ve nemli bölgelerde gelişir.

 • Eğer bir su sızıntısı fark ederseniz hemen düzeltin.
 • Havadaki nem miktarını kontrol ederek evinizin küf tutmasını önleyin. Nem çekici aletler ve klimalar yardımcı olacaktır.
 • Banyoda ki nem oranını düşürmek için bir pencereyi açık bırakabilirsiniz.
 • Mutfağınızı, buzdolabınızı, tencerelerinizi, kapı contalarını ve çöp kovasını küf yönünden kontrol edin.
 • Evinizdeki cam, plastik veya fayans gibi sert yüzeyler küflenirse bir çamaşır suyu çözeltisi kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Eski halıları, yatak takımlarını ve küf ile musallat olmuş yatakları dışarı atın.
 • Küfün hava ve su geçirmez kaplara giremeyeceğini unutmayın.

Ek İpuçları

 • Klimanızda yüksek kaliteli filtreler kullandığınızdan emin olun.
 • Evdeki nemi azaltmak için klima ayarlarını daha düşük bir sıcaklıkta tutmaya devam edin.
 • Evin çevresinde nem alıcıları kullanın bu hem küf hemde toz akarlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Nem tutmayan muşamba veya beton gibi döşemeler seçin.
 • Allerji semptomlarını azaltmak için orta derecede düşük yağlı, yüksek kompleks karbonhidratlı bir diyet uygulayın.
 • Bedeninizi ve burun kanallarını sulu tutmak için yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Dehidratasyon belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir ve durumu kötüleştirebilir.
 • Alerjik reaksiyonları azaltmak için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaları tüketin.
 • Küf gibi mantarların hayatta kalmasını önlemek için şeker alımını azaltın.
 • Küf alerjilerinin şiddetini azaltmaya yardımcı olmak için diyetinizdeki fermente gıdaların miktarını sınırlayın.
 • Evinizi süpürüp temizlerken ve küp sporlarını temizlerken koruyucu bir maske takabilirsiniz.
 • Yağmur yağdıktan sonra, sisli ve nemli havalarda gerekmedikçe dışarı çıkmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla