Sağlık

Kolon Kanseri Riskini Azaltmanın 10 Yolu

Ayrıca kolorektal, rektal veya bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanseri, sindirim sisteminin alt kısmındaki kalın bağırsağı (kolonu) etkiler. Dünyada her yıl yaklaşık 240.000 kişide teşhis edilen, dünyadaki üçüncü en sık görülen kanser tipidir.

Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Bu hastalığa yakalanan insanlarda ani karın ağrıları, rektal kanama veya kanlı dışkı, inatçı abdominal rahatsızlık, halsizlik ve açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Kolon kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir ancak bazı faktörler hastalığa yakalanma riskinizi arttırabilir. Bunlar arasında yaşlanma, aile öyküsü, inflamatuar bağırsak durumları, aşırı alkol, sigara, obezite, diyabet, radyasyon tedavisi, hareketsiz bir yaşam tarzı ve düşük lifli, yüksek yağlı diyet bulunmaktadır.

Bu faktörlerin bazıları kaçınılmaz olmakla birlikte, hastalık riskini azaltmak için bazılarını kontrol altında tutabilirsiniz. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bu ölümcül kanser riskinden korunabilirsiniz.

İşte kolon kanseri riskini azaltmak için en iyi 10 yol.

1. Her gün egzersiz yapın 

Kolon kanserinin en önemli nedenlerinden biri, sedanter yaşam tarzıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, fiziksel hareketsizlik, diyabet, obezite ve kalp-damar hastalığı ile birlikte, bu tür kolon, endometrium ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin nedeni olmuştur.

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir vücut için önemlidir. Spor yapmaya alışkın değilseniz yavaş yavaş başlayarak bunu günlük rutin haline getirin. Hiç olmazsa günde 30 dakika yürüyüş yapmak sizi sağlıklı kılacaktır.

Ayrıca, tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, dans ya da bahçeyle uğraşmak gibi zevkli faaliyetleri seçebilirsiniz. Ayrıca spor salonunda kişisel bir antrenör ile çalışabilirsiniz.

2. Obezite ile savaşın

Bel çevresindeki ekstra ağırlıklardan kurtularak, kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Araştırmalar fazla kilolu ve obez insanların kolon kanserine yakalanmasının daha muhtemel olduğunu gösteriyor.

Yüksek vücut kitle indeksi (VKİ) rektal kanser riskinin yanı sıra kalp hastalığı, felç ve Tip 2 diyabet gibi birçok kronik hastalığa neden oluyor.

Eğer obez iseniz, beli çevrenizde fazla yağlar varsa, kilonuzu kontrol altında tutmak için, yemeklerden sonra yarım saat egzersiz yapın.

3. Alkolden uzak durun

Kolon kanserini önlemek için alkolden uzak durun. Alkol kolon kanseri ile birlikte, ağız, boğaz (yutak), gırtlak (larinks), yemek borusu, karaciğer ve meme kanserleri olarak bilinen kanserlere de yol açar.

Alkol doku hücrelerindeki DNA değişikliklerine neden olur ve yavaş yavaş kansere yol açar.

4. İşlenmiş ve kırmızı eti dikkatli tüketin 

Kırmızı et tüketimini sınırlayarak kalın bağırsağın distal bölümünde oluşan kanser riskini azaltabilirsiniz.

Kanser Araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kırmızı ve işlenmiş et alımı ve kolorektal kanser arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.

 • Eğer kırmızı et yemek istiyorsanız, kendinizi haftada yarım kilo olacak şekilde sınırlayın. Buna ek olarak, yağsız et tercih edin.
 • Pastırma, sosis, sosisli ve şarküteri gibi işlenmiş tuzlanmış yada tütsülenmiş etleri yemeyin. Bu ürünlerle yapılan yemeklerden haftada en fazla iki porsiyon yiyin.

5. Lif Bakımından Zengin Gıdalar ile Beslenin  

Lif alımını artırarak, ağız, boğaz, yemek borusu, prostat kanserleri ve bunun yanı sıra kolon kanseri riskini azaltabilirsiniz.

2015 de Doğa Communications dergisinde yayınlanan bir çalışma, artan lif alımının kolorektal kanser riskini azalttığını göstermiştir.

Lif bakımından zengin gıdalar kalın bağırsaktaki bakterileri yok eder ve kanserli hücrelerin büyümesini önler.

Buğday kepeği, kepekli ürünler, yulaf, quinoa, elma, çilek, fasulye, baklagiller, çiğ lahana, gevrek sebzeler ve kepekli tahıllar yüksek miktarda lif içerir.

6. Düzenli kontrole gidin

Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler için 45 yaşında başlayan kolon kanseri taraması önerilir. Diğer insanlar da 50 yaşından sonra düzenli taramaları seçebilirler.

Doktor kontrolü hastalığa yakalanma riskinizi azaltmaz ama erken teşhis kanserin tedavisini kolaylaştırır.

Tarama seçeneklerinin arasında kolonoskopi, sigmoidoskopi, gaitada gizli kan testi ve dışkı immunokimyasal testi vardır. Sizin için uygun olan testleri belirlemek için doktorunuza danışın.

7. Sigarayı Bırakın 

Ağır ve uzun süreli sigara kullanımı kolorektal kanser riskini artırmanın yanı sıra akciğer, mide ve yemek borusu kanserleri ile ilişkilidir.

Sigara dumanının vücuda verdiği hasarı onarmak mümkün değildir. Sigara DNA ya hasar verir ve birçok kanserojen içerir. Bu da kansere neden olur.

Ayrıca sigara bırakma polikliniklerine muayene olup arkadaş ve aile üyelerinden yardım alabilirsiniz.

8. Bol bol D vitamini alın

Sadece vücuttaki düşük D vitamini seviyesini önleyerek, kolon kanseri riskini azaltabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar kişinin D vitamini durumunun iyileştirilmesi potansiyel kolorektal kansere karşı faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

D vitamini, hücre büyümesini düzenleyen iltihabı sınırlar ve hatta kanserli hücrelerin yayılmasına engel olur.

 • Vücudun günlük D vitamini üretmesine yardımcı olmak için 15 dakika boyunca güneş kremi olmadan sabahın erken saatlerinde güneş ışığına çıkın.
 • Balık, morina karaciğeri yağı, yumurta sarısı, süt ve tahıl ürünleri gibi D vitamini açısından zengin besinler yiyin.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

9. Kanser ile mücadele eden gıdaları tüketin

İyi planlanmış bir diyet kolon kanseri önlemede önemli bir rol oynar.

 • Haftada 3 defa haşlanmış ya da buharda pişirilmiş brokoli yiyin.
 • Kahve veya çay yerine günde 3 yada 4 bardak yeşil çay için.
 • Günde bir bardak dilimlenmiş domates yiyin.
 • Günlük 2 3 bardak zencefil çayı için.
 • Günde 2 ila 3 diş çiğ sarımsak yiyin.
 • Salatalara, çorbalara, tatlılara ya da karışık sebze sularına katarak, haftada 3 yada 4 defa 1 bardak ıspanak yiyin.
 • Günlük yarım fincan nar yiyin. Sabahları tahıllara, tatlılara ve meyve salatalarına ekleyebilirsiniz.
 • Günlük 100 gram ceviz yiyin (7 ceviz kabuklu).
 • Günde yarım fincan üzüm yiyin.

Bu arada, şekerden, tuzdan, işlenmiş ve derin yağda kızartılmış gıdalardan uzak durun. Buna ek olarak, sindirimi ve genel sağlığı iyileştirmek için bol su için.

10. Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının

Uygun dozda kullanılan antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için önemli olmakla birlikte, aşırı kullanımı kolon, prostat, meme ve akciğer gibi birçok kanser riskini artırabilir.

2008 de Uluslararası Kanser Dergisinde yayınlanan bir çalışmada fazla antibiyotik kullanımının kanser riskini artırdığı tahmin edilmektedir.

Antibiyotiklerin aşırı kullanımı hem iyi hemde kötü bakterileri öldürerek bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Doktorunuza sormadan herhangi bir antibiyotik almayınız.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla