Pratik Bilgiler

Kolaj Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılık ve resim sanatıyla ilgili çok sayıda terim bulunmaktadır. Ayrıca bu iki sanat dalının çeşitli alt dalları da merakla araştırılan konular arasındadır. Resim sanatıyla ilgilenenler farklı tür ve teknikler uygularken son yıllardaki yeni bir resim akımı olan kolaj yöntemi de popülerliğini artırmıştır. Modern kültürdeki diğer adı pop-art olan kolaj, farklı resim ve objelerin bir araya getirilerek oluşturulduğu resim türüdür. Gündelik yaşamda pek çok kolaj resmine şahitlik edebilirsiniz. Genelde fotoğraflar üzerinde etkili olan bu yöntemde denemeler veya köşe yazıları da işleme tabii tutulabilir.

Kolaj Nedir?

Fransızcadaki ‘coller’ sözcüğünden türeyen kolaj, yapıştırmak anlamına gelir. Türlü malzemelerin bir yüzeye yapıştırılmasıyla yapılan bu işlemde kumaş, dergi resimleri, önemsiz postalar ya da bir fotoğraf üzerinde de uygulamalar yapılabilir. Tercih edilen yüzey genellikle kanvas ya da kağıtlardır. Aslında iki boyutlu bir sanattan çok daha fazlasını sunan kolaj yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Kolaj Nasıl Yapılır?

Kolaj çalışması öğrencilerin de yapabileceği uygulamalar arasındadır. Bir çeşit materyal süsleme sanatı olan kolaj, el işi kağıtları ya da fotoğraf kullanılarak da uygulanabilir. Kolaj yapacak kişi ne kadar amatör olursa olsun, hayal gücünü kullanarak çok güzel eserler oluşturabilir.

Gündelik yaşamda geniş bir alanda kullanılan kolaj, kitap veya defter kaplamalarının yanı sıra duvar saatleri, dantel örtüleri veya tuval çalışmalarında tercih edilebilir. Modern hayat ile iç içe olan kolaj uygulamalarında belirlenmiş bir materyal veya alan yoktur. Bu yüzden takı tasarım gibi işlerde de kolaj çalışmalarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Tamamen bireyin hayal gücüne bağlı olarak ortaya çıkarılan bu çalışmalar için önceden zemini boyayabilir ya da çalışmadan sonra zemini boyayarak harika bir eser oluşturabilirsiniz.

Kolaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolaj yaparken öncelikle doğru yüzey seçilmelidir. Yapıştırıcı kullanımı fazla olacağı için tercih edilecek kağıdın kalın olması önerilir. Kolajın yüzeyi olarak boş resim çerçevesi, tuval ya da kartın da tercih edilebilir. Kolaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şu şekilde olacaktır;

  • İlk aşamada yüzeye yapıştırılacak malzemeler toplanır.
  • Kolajın oluşması için hayal gücünden yararlanılması gerekir. Bu aşamada oyun kartları, kürdan, ip, tohumlar, bant, yapboz parçaları, kurdele ya da baharat tercih edebilirsiniz.
  • Yapıştırıcı kullanımı da bu aşamada çok önemlidir. Aslında kolaj projeleri için tek bir yapıştırıcı türü bulunmuyor. Bu yüzden malzeme seçimine göre yapıştırıcı tercihi yapmanız doğru olacaktır.
  • Yapıştırma işleminden önce kolaj malzemelerini yüzeyin üzerinde planlayabilirsiniz. Talep edenler doğrudan da yapıştırma yaparak çalışmalarına başlayabilir. Tercih edeceğiniz malzemeleri farklı boyut ve şekillerde kesmek için maket bıçağı ya da makastan faydalanmanız yeterlidir.

Kolaj çalışmalarından sonra ortaya çıkan eserler tamamen özgündür. Bu yüzden herhangi bir konuyu ele alabilir veya çevrenizdeki bir unsuru da kolaj çalışmasına dahil edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla