Pratik Bilgiler

Köftenin Dağılmaması için Ne Yapmalı?

Küçüklüğümüzden beri en çok sevdiğimiz yemeği soracak olsalar elbette ki birçoğumuz yanıtı köfteden yana olur. Annelerimizin elinin değdiği ve bizzat sıcak mutfaklardan çıkan o köftenin kokusu burnumuza gelir. Hele de köfte ile patatesin o enfes uyumunu söylemeden edemeyeceğiz. En güzel ikiliyi soracak olsalar, hiç kuşkusuz köfte – patates der geçeriz. Hem nefis görünüme sahiptir hem de lezzetli bir tada. Dolayısıyla köftenin yeri çok farklıdır.

Birçoğumuz annelerimizin yaptığı gibi köfteler yapabilmek adına mutfağa giriyoruz. Ancak bu girişim bazen olumsuz şekilde sonuçlanabilmekte ve hüsrana uğrayabilmekteyiz. Böyle durumlarda asla endişe etmenize gerek yok. Her işte olduğu gibi mutfakta da çeşitli incelikler bulunur. Mutfağın püf noktaları, yemek konusunda bize çok büyük kolaylıklar sağlar. Köfte yaparken neler yapmanız gerektiğini ve bu köftenin dağılma konusuyla nasıl başa çıkacağınızı aktaracağız. Bizden söylemesi, not defterlerinizi hazırlayın ve köftenin dağılması nasıl önlenir, vereceğimiz ipuçlarını not edin.

Köfte Pişerken Neden Dağılır?

Köfteleri pişirirken çoğu zaman köfteler ufalır ve gittikçe küçülürler. Yine köftenin kıvamı da tutmadan dağılmaktadır. Köfte piştiği esnada şeklinin bozulmasının ve kıvamının da istediğimiz gibi olmamasının çeşitli nedenleri vardır. İlk olarak köfte yapabilmek için muhakkak orta yağlı veya yağlı kıyma tercih edilmelidir. Et seçimi konusunda da hassas olmalısınız ve mutlaka taze et tercih etmelisiniz. Yağsız bir kıyma kullanacaksanız, etinizin de tazeliğinden şüpheleniyorsanız, en başta istediğiniz kıvamdan uzak olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.

Köftenin Dağılması Nasıl Önlenir?

Köftenin içine onu tutacak bir malzeme bırakmadığınız hâllerde köftenizin kıvamının sizin istediğiniz gibi olmadığını ve piştiği esnada da kolayca dağıldığını fark edersiniz.

Köfteyi tutacak malzemeler: yumurta, un, ekmek içidir. Bu sayılan malzemeler köftede kıvam olarak ve şekilde olarak belirgin farklar sağlar. Bütün malzemeleri tamamladığımızı varsayıyoruz. Hata yapılan başka bir konuya işaret etmekte yarar var, o da: yoğurmak.

Köftenizin bütün malzemelerinin bütünleşebilmesi için, köfteyi oldukça iyi şekilde yoğurmanız gerekiyor. Eğer iyi yoğurmazsanız köfte dağılır ve kıvamını da tam tutturamazsınız.

En önemli aşamalardan biri de pişirme aşamasıdır. Hazırladığınız köfteleri dinlendirmeden kızartma tavası içine atmanız durumda hem dağılır hem de pişme esnasında küçülür. Bu dağılmaların bir diğer sebebi de aşırı kızgın yağ ile tavaya erken atmak. Dolayısıyla bu noktalara dikkat etmek gerekir, hem doğru lezzeti yakalamak açısından hem de iyi bir görünüm edinmek için.

Köftenin Küçülmesi Nasıl Önlenir?

 • Köftenizi yapabilmek için belirttiğimiz gibi orta yağlı kıyma veya tam yağlı kıyma olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Köftelerin yapım sırasında içine ekleyeceğiniz malzemelerin de oda sıcaklığında olması gerekiyor.
 • Köftenin küçülmesini ve dağılmasını engellemek adına içerisinde muhakkak un, yumurta veya ekmek kırıntısı benzeri malzemeleri eklemeyi unutmayın.
 • Köftenin içine soğanları rendelemeyin, çünkü sulanır. Soğanın suyunu sıkarak köfte içerisine ekleyin. Köfte harcı sulanırsa kolay dağılabilir.
 • Hazırlamış olduğunu köfte harcını iyi bir şekilde yoğurun. Bütün malzemeleri bütünleştirdiğinizden, iyi bir harman elde ettiğinizden emin olun. İyi harmanlanan harcın dağılma olasılığı da azalacaktır.
 • Hazırlamış olduğunuz harcı mutlaka dinlendirin ve öyle pişirin.
 • Harcınızın hazırlanmasının sonrasında ve köftelere şekil verdikten sonra, buzdolabı içerisinde üstü streç film ile kaplı vaziyette köftelerinizi dinlendirin.
 • Köfteleri şekillendirirken top şeklinde, çember biçiminde veya dilediğiniz farklı şekillerde yapabilirsiniz. Şekillendirme işlemi esnasında köftelerin üstüne hafif şekilde bastırmanız gerekir
 • Eğer normal boyutlardan büyük bir köfte yapıyorsanız orta kısmında küçük bile olsa delik açmanız gerekir. Böylelikle köftenizi pişirirken gittikçe küçülmesini önlemiş olacaksınız.
 • Tüm işlemleri sağladıktan sonra orta kızgınlıkta bulunan bir kızartma tavasında, orta kısıklıktaki ateşte pişirmelisiniz.
 • Pişirme ısısı olarak aşırı yüksek veya aşırı düşük sıcaklıklardan kaçının ve aynı şekilde çok fazla karıştırma işlemi yapmayın, dağılmayı engellemek için.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla