kivi saklama
kivi saklama
Pratik Bilgiler Yeme & İçme

Kivi Nasıl Saklanır?

Kivi ince tüylü kahverengi bir kabuğa sahip olan ve iç kısmında çekirdekleri ile zümrüt yeşili etli bölgesi bulunan meyvedir. Besleyici özelliği oldukça fazla olan kivi, zengin bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Ekim- Mayıs aralığında ortaya çıkan kivinin menşei Çin olarak bilinmektedir. Diyet yemeklerin başkahramanı olan kivi henüz olgunlaşmamışken oldukça sert olur. Olgunlaşmış olan kiviler ise dokunulduğunda yumuşaklığını hissettirecektir. Olgunlaşmamış kivi ile olgunlaşmış olan kivinin saklama koşulları birbirinden farklıdır. Bu nedenle kivinin durumuna dikkat ederek saklama koşullarını uygulamak gerekir.

Olgunlaşmamış Kivi Nasıl Saklanır?

Olgun olmayan kiviler serttir. İç kısmı henüz yumuşak bir kıvama ulaşmamış olan bu kivilerin saklama ömrü olgun kivilere göre daha uzun sürelidir. Olgun olmayan kivileri olgunlaştırmak ve tüketilebilir hale getirmek için;

 1. Oda sıcaklığında bir bölgeye alın. Olgun olmayan kiviniz bu sıcaklıkta 3-4 gün içerisinde olgunlaşacaktır.
 2. Eğer hızlı bir olgunlaşma istiyorsanız yine oda sıcaklığında bir yerde ağzı hafif kapatılmış bir poşetin içerisine koyun. Çok yumuşak kivilerden hoşlanıyorsanız kivinin yanına elma ya da muz ekleyebilirsiniz. Ayrıca patates, domates, üzüm, kavun gibi besinlerin yanına da koyabilirsiniz.
kivi saklama yöntemleri
kivi saklama yöntemleri

Olgunlaşmamış olan kivilerinizi henüz tüketmeyi düşünmüyorsanız ve uzun bir süre saklamak istiyorsanız ‘’0’’ sıfır derece olan bir yerde bekletmeniz gerekir. Bu ısıda olan bir yerde kalan kiviler çok yavaş bir şekilde olgunlaşırlar ve saklama süresi uzayacaktır.

Kiviyi saklarken:

 • Güneş ışığına maruz kalmamasına,
 • Oda sıcaklığında olmamasına,
 • Kuru ve tozlardan uzak bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Olgunlaşmamış kivilerinizi bu şekilde 4 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Olgunlaşmış Kivi Nasıl Saklanır?

Olgunlaşmış olan kivilerin saklanma süresi olgun olmayanlara göre daha kısadır. Olgunlaşmış olan kiviler dokunulduğunda yumuşak bir yapıya sahip olduklarını belli ederler. Ayrıca olgunlaşmış kivilerin kabuk kısımları koyu kahverengi tonuna dönüşmüş olacaktır.

Olgunlaşmış olan kivilerin saklanması:

 1. Eğer hemen tüketmeyi planlıyorsanız olgun kivileri 2-3 gün kadar tezgah üzerinde ve ya dışarıda herhangi bir yerde bekletebilirsiniz.
 2. Hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız olgunlaşmış olan kivilerinizi buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde 1-2 haftaya kadar kiviler tazeliğini koruyacaktır.

Kurutma Yöntemi İle Kivi Saklama

Kiviyi mevsimi dışında da tüketmek istiyorsanız kurutma yönteminden faydalanabilirsiniz.

 • Kivileri öncelikle iyice yıkayın.
 • Bir bez yardımı ile kurutun ve kabuklarını mümkün olduğunca ince bir şekilde soyun.
 • Kiviyi her dilimi 3 mm kalınlığında olacak şekilde dairesel olarak dilimleyin.
 • Dilimleri bir tepsiye dizin. 55 derece ısıda 8-10 saat aralığında kivilerinizi kurutun.
 • Bu işlem sonrasında kivileriniz yenebilecek yumuşaklıkta olacaktır. Eğer yenmeyecek kadar sertleşme, kötü koku, küflenme gibi durumlar görürseniz kivileri tüketmemelisiniz.
kivi nasıl saklanır
kivi nasıl saklanır

Dondurarak Kivi Saklama

Kivinizi uzun süre saklamak istediğinizde dondurma yönteminden faydalanabilirsiniz. Derin dondurucu ya da buzdolabının dondurma gözünde saklayacağınız kiviler 9 ay gibi bir süre boyunca bekleyecektir.

 • Kivilerin sap kısmını alın ve yüzünü ince bir şekilde soyun.
 • Kivileri daireler şeklinde kesin ancak çok ince olmamasına dikkat edin.
 • Kestiğiniz kivileri bir tepsiye dizin.
 • Dondurucuya tepsinizi yerleştirin ve kivilerin donmasını bekleyin. Bir gece boyunca kivileri tepsi ile bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Donan kivilerinizi saklama kabına ya  da buzdolabı poşetine alarak yeniden buzluğa koyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla