keten tohumu
keten tohumu
Beslenme & Diyet Sağlık

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu, günümüzde pek çok hastalığa iyi gelmesinden dolayı ‘’süper gıda’’ olarak adlandırılmaktadır. Bilimsel olarak faydaları ortaya çıkarılmaya devam eden keten tohumu yüksek oranda lif içermesi, B12, K, E ve Omega 3 bileşenleri bulundurması ile şifa kaynağıdır.

Yaz mevsiminde ortaya çıkan ve ülkemizde de sık sık üretilen keten tohumu ılıman iklimi seven bir bitkidir. Eski çağlarda Çin ve Mısır kaynaklarında ‘’ayurveda’’ tıbbında kullanılan bir bitki olarak kayıtlara geçen keten tohumu kırmızımsı kahverengi tonunda ya da altın sarımsı tonlarda olması ile bilinmektedir.

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Kilo Verdirici

Keten tohumu içeriğinde yoğun miktarda lif içermesi ile bilinmektedir. Özellikle diyet yapanlar ve obezite gibi sorunlar yaşayanlar için doyurucu bir besindir. Lifli bir besin olmasından dolayı günde bir avuç içi kadar tüketildiğinde midede uzun süre tokluk hissi yaptığı gibi sindirim sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Günlük olarak bir öğünde keten tohumu tüketilmesi halinde daha az yemek tüketmeye ve metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Kanser Riskini Azaltıcı

Keten tohumunun içerisinde bulunan Omega 3 yağları kanser hücrelerindeki düzensiz büyümeyi durdurmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda kanser olma riski yüksek olan kişilerde kansere yakalanma oranını ciddi şekilde düşürmektedir.

Keten tohumunun içerisinde yer alan antioksidan maddeler kanserli hücrelerle savaşarak vücudu bağışıklık sistemi açısından destekler. Aynı zamanda yeni kan damarlarının oluşumunu engelleyerek vücudun çeşitli bölgelerinde tümör oluşumunu da ortadan kaldırmayı sağlar.

Kadınlarda oluşan meme kanserinin ilerlemesine yardımcı olan keten tohumu aynı zamanda menopoz döneminden sonra görülen meme kanseri riskini de büyük ölçüde engellemektedir.

Kolesterol Düşürücü

Keten tohumunun içerisinde fitosterol adı verilen bir madde bulunur. Bu madde ise bağırsaklardaki kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Keten tohumu tüketilmesi halinde bağırsaklardaki emilim azalacağından dolayı vücut içerisindeki LDL yani kötü kolesterol üretimi en aza inmektedir. 2010 ve 2012 yıllarında yapılan araştırmalarda günlük olarak keten tohumu tüketen bireylerdeki kötü kolesterolün düştüğü ve vücutta kiloya neden olan yağların yakıldığı gözlemlenmiştir.

keten tohumu ne işe yarar
keten tohumu ne işe yarar

Kalp Hastalıklarını Önleyici

Keten tohumunun faydaları arasında kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmesi de yer almaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda Omega 3 içeren keten tohumu, günlük olarak tüketilirse kalbi besleyerek düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca damar sorunlarının giderilmesinde de etkili olan keten tohumu sayesinde damarlarda oluşan tıkanıklıklar giderilerek kalpte oluşan baskı ortadan kaldırılabilmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayvansal Omega 3 kaynaklarını tüketemeyen kişiler içi keten tohumu bitkisel bir Omega 3 kaynağı olmaktadır.

Eklem Ağrısı Tedavisi

Romatoid artrit ve diğer eklem ağrılarında oldukça etkili olan keten tohumu, Lupus ve Raynaud sendromu gibi ağrılı durumları da olumlu bir şekilde etkilemektedir. Eklemlerdeki ağrı ile birlikte iltihaplanma durumlarına karşı da oldukça faydalı olan bu besin öğütülmüş, yağ şeklinde ya da kapsüller halinde tüketilebilmektedir.

Kan Şekeri Düzenleyici

Şeker hastalığı bulunan kişiler üzerinde 2013 yılında yapılan araştırmalarda keten tohumunun kan şekerinin düzenleyici etkiye sahip olduğu görülmüştür. Vücuttaki glikoz ve insülin direncini düşürdüğü bilinen keten tohumunun insülin direncini artırdığı da bilinen etkiler arasındadır.

Kan şekeri düzenleyici olarak kullanılabilen bu tohum aynı zamanda TİP 1 diyabetin etkilerini azaltırken TİP 2 diyabetin başlangıcında olan kişileri ise tedavi edebilmektedir. Kan şekeri düzenleme ile ilgili olarak bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar devam ederken keten tohumunun tek başına tedavide bir rolü olmadığı, ilaçlarla ve diyetlerle desteklenmesi gerektiği de açıklamalarda yer almaktadır.

Kabızlık Önleyici

Çözünmeyen lif kaynaklarından olan keten tohumu, bağırsaklardaki fazla suyu emerek metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur. Suyu emen keten tohumu hafif şişme yaptığından dolayı boşaltım sisteminin çalışmasını aktif hale getirmektedir.

Kabızlık için keten tohumu kullanılacağı zaman mutlaka bol bol su tüketilmesi gerekir. Aksi halde az miktarda su ve keten tohumu tüketmek bağırsaklarda yeni sorunlara neden olmaktadır. Fazla miktarda tüketilen keten tohumu ve keten tohumu yağı ise ishal gibi durumlara neden olabilmektedir.

Bağışıklık Güçlendirici

Keten tohumunun içerisinde protein bileşenleri bulunmaktadır. Aynı zamanda antioksidan maddelerde bulunduran bu besin kişilerde bağışıklık sorunlarının giderilmesine ve daha güçlü bir bağışıklık elde edilmesine yardımcı olur. Hayvansal protein kaynaklarını tüketmesi yasak olan kişiler tamamen bitkisel kaynaklı olan keten tohumunu tüketerek vücutlarının ihtiyacı olan proteini alabilirler.

Mantar Tedavisinde

Yapılan araştırmalarda keten tohumu tüketildiğinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan mantar oluşumunu azaldığı gözlemlenmiştir. İçerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde mantarlı bölgelerde iyileşmeler olurken, mantar belirtileri de büyük oranda azalmaktadır.

Cinsel Güç Artırıcı

Keten tohumu tüketmek erkeklerde cinsel isteği artırıcı etkiye sahiptir. Aynı şekilde kadınlarda da cinsel arzuların artmasını sağlayan keten tohumu, eşler arası soğukluğun giderilmesinde ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olmaktadır.

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun faydaları

Alzheimer ve Unutkanlık

Keten tohumunun içinde bulunan B12 vitamini ve Omega 3 yağı sayesinde beyin faaliyetleri daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilir. Sinir hücreleri arasındaki iletişimin başarılı bir şekilde yürütülmesinde etkili olan bu maddeler aynı zamanda sık sık yaşanan unutkanlıkları azaltarak zihnin güçlenmesini sağlar.

Cilt Bakımı

Ayurveda tıbbında keten tohumu genellikle cilt bakımının sağlanması amacıyla kullanılan bir besindir. Cildin pH değerlerini düzenlemeye yardımcı olan keten tohumu cilt sorunlarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Göğüs Ağrısı

Keten tohumu tüketilmesi halinde kişilerde oluşan göğüs ağrısı diğer adıyla mastalji büyük oranda engellenebilmektedir. Mastit gibi iltihaplı ağrılarda da keten tohumu tüketildiğinde ağrıda ve iltihapta azalma meydana gelecektir.

Polikistik Over Sendromu

Yumurtalıklarda hormonal durumlara bağlı olarak gelişen polikistik over sendromunun önlenmesinde keten tohumunun büyük etkisi vardır. Kandaki yağları azaltan ve hormon sorunlarına neden olan etkenleri azaltan bu tohum aynı zamanda adet düzensizliğini de ortadan kaldırmaktadır.

Keten tohumu tüketmenin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun giderilmesi
 • Yanıkların ve çıbanların tedavisinde
 • Egzama
 • Mesane iltihaplarının önlenmesinde
 • Prostat ve hemoroid sorunlarının tedavisinde
 • Sedef hastalığında
 • Cilt tahrişlerinde
 • Kolon kanseri ve kolon hasarında
 • Bağırsak iltihabında
 • Yumurtalıklardaki sorunlarda
 • Menopoz belirtilerinin azaltılmasında
 • Karaciğer yağlanmasında
 • Akciğer kanserinde
 • Mide ağrılarında keten tohumu tüketilebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla