kendir tohumu faydaları
kendir tohumu faydaları
Beslenme & Diyet Sağlıklı Yaşam

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kendir tohumu dik yapraklı, aromatik ve yıllık bir bitki türünün tohumlarıdır. Dişi üreme hücreleri ile birlikte çiçeklenen bu bitkinin ufak tohumları bulunur. Kendir tohumu, kenevir olarak da bilinir ve Cannavis Satiba bitkisinden elde edilmektedir. Ilıman bölgelerde yetişen kenevir bitkisi bir yıl içerisinde 5 metreye kadar uzayabilmektedir. Dünya üzerinde yetiştirilen en eski bitkilerden biri olması ile bilinir. Tohumları alınmak üzere ekilen kenevirler genellikle kısa boylu ve birbirinden uzak aralıklı bir şekilde ekilmektedir. Küçük kahverengi tohumlardan oluşan kendir tohumu omega-3, protein, lif ve omega-6 açısından oldukça zengindir.

Çeşitli diyetlerde kullanılan kendir tohumu günlük vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu bileşeni içermesi ile bilinir. Un haline getirilebilen kendir tohumu aynı zamanda çiğ şekilde de tüketilebilmektedir. Ayrıca kendir tohumları sıvı hale getirilerek de kullanılabilen bir üründür. Çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere kendir tohumlarından kendir yağı da elde edilebilmektedir.

Kendir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Vücudun Protein İhtiyacını Karşılar!

Kendir tohumu içerisinde yoğun miktarda protein bulundurması ile bilinir. Bir insanın günlük alması gereken protein miktarının %65’ini 100 gram kendir tohumu karşılayabilmektedir. Protein kaynaklı beslenmek isteyenler ve diyet programlarında doyurucu özelliği yoğun olan ürünler tüketmek isteyenler için kendir tohumu paha biçilmezdir.

kendir tohumu
kendir tohumu

Her 30 gram kendir tohumunun içerisinde 3 yemek kaşığı kadar protein bulunur. Vücudun üretmediği 9 aminoasidin elde edilmesinde kendir tohumu oldukça etkilidir. Ayrıca vücudun kolajen üretimine de katkısı olan kendir tohumu, cildin sıkılaşmasını ve vücut sağlığının korunmasını sağlar.

Vejetaryen beslenme düzeni içerisinde tüketilebilecek seçenekler arasında bulunan kendir tohumu arginin açısından oldukça zengindir. Kalp sağlığını koruyan kendir tohumu aynı zamanda damarların yapısını korumasını sağlar.

Beyin Sağlığını Korur!

Kendir tohumunun faydaları arasında beyin yapısını koruması da yer almaktadır. İçerisinde bulunan doymamış yağ asitleri, vitamin mineral ve omega 3 bileşenleri ile kendir tohumu beyinin genel yapısını destekler. Kendir tohumu için yapılan araştırmalara bakıldığında nöroprotektif bir ürün olduğu gibi hafızayı da güçlendirecek bir etki sunar.

Beyindeki sinir hücrelerinin aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan kendir tohumu, vücut içerisinde de sinir hücrelerinin rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Alzheimer, demans gibi hastalıklara karşı beyni koruyan kendir tohumu aynı zamanda Parkinson, Multipl Skleroz gibi çeşitli hastalıkların ilerlemesini de durdurmaktadır.

Anti Enflematuar Özelliktedir!

Kendir tohumu içerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 gibi bileşenler sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmaları da engeller. Soğuk algınlığı,  grip gibi durumlarda tercih edilmesi halinde vücudun bağışıklığını güçlendiren kendir tohumu, hastalık dönemlerinin daha hızlı atlatılmasını sağlar.

Yağ Yakmaya Yardımcı Olur!

Kendir tohumu yoğun miktarda protein, vitamin, mineral ve doymamış yağ asidine sahip olmasından dolayı diyetlerde ve spor zamanlarında kullanılabilir. Yağ yakmaya yardımcı olmasından dolayı kilo vermek ve kas yapmak isteyenler için ideal bir besin olarak kullanılabilir. Protein kaynaklı beslenme programlarında kendir tohumu tercih edilebilir.

kenevir
kenevir

Kendir tohumu oldukça doyurucu bir ürün olmasından dolayı kilo vermek isteyenler tarafından da tercih edilebilir. Kas kütlesinin değil de yağ kütlesinin erimesine yardımcı olan kendi tohumu diyet programlarına doktor kontrolünde eklenmelidir.

Uyku Sorunlarını Düzenler!

Uykuya dalma, sık sık uyanma gibi sorunlar yaşanması halinde kişilerdeki bu tür sorunları düzenleyen kendir tohumu vücudu sakinleştirir. Kasların rahatlamasını sağlarken uykudan birkaç saat öncesinde alınması halinde deliksiz bir uyku uyumayı sağlar. Uyku kalitesini artıran kendir tohumu stresli zamanlarda stresi en aza indirmeye de yardımcı olur.

Kansızlığı Önler!

Kendir tohumu tüketmek vücudun beslenmesini sağlarken kansızlık sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yoğun bir demir kaynağı olan kendir tohumu kansızlık sorununu ortadan kaldırmakla kalmayıp vücutta kansızlığa bağlı belirtileri de ortadan kaldırabilmektedir. Kendir tohumu tüketmek aynı zamanda ruhsal sorunların önlenmesini, isteksiz yaşam tarzının düzenlenmesini sağlar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla