Sağlık

Kemik Erimesi Neden Olur ?

Kemik Erimesi Nedir ?

 • Kemikler sert ve cansız yapılar gibi görünse de, kemikler kan temini ve aktif metabolizması olan canlı dokulardır.
 • Kemikler egzersizle ve sağlıklı bir diyete güçlenebilir. Güçlü kemikler sağlık için önemlidir.
 • Kemikler iskeletlerimizi oluşturur ve vücudumuz için yapı ve destek sağlar. Bununla birlikte, kemikler ayrıca vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller, özellikle de kalsiyum için bir depo görevi görür.
 • Bir insanın yaşamı boyunca, vücut sürekli olarak (emilim adı verilen bir süreçle) eski kemiği parçalar ve yeni kemik oluşturur.
 • Eski kemikler yeni kemiklerden daha hızlı parçalandığında, kemik erimesi meydana gelir. Düşük kemik yoğunluğuna (osteopeni), kemiğin zayıflığına ve nihayetinde osteoporoza yol açabilir. Bu durumda, minimal travma ile bile kemik kırıklarına yol açabilir.
 • Osteoporoz (veya gözenekli kemik), kemiklerin zayıf ve kırılgan hale geldiği bir hastalıktır. Gözenekli kemiklerin kırılma riski artar ve kırılma olasılığı daha yüksektir.
 • Osteoporoz , dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Önleme veya tedavi olmadan, kemikler kırılana kadar ağrı veya semptom olmadan ilerleyebilir.
 • Zayıf kemiklerden kırık genellikle kalça, omurga (vertebral) ve bilekte görülür.

Kemikler Hangi Maddelerden Meydana Gelmiştir?

Kemik, çoğunlukla esnek bir çerçeveye dokunan bir protein olan kolajenden meydana gelir. Kemik ayrıca kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat ve kemiğe güç katan ve çerçeveyi sertleştiren mineraller içerir. Kalsiyum ve kollajen kombinasyonu kemiğe gücünü ve esnekliğini verir. Kemiğin esnekliği onu kırılmaya karşı korur. Kemik kalsiyum nedeniyle güçlüdür, hemde kemik ayrıca kalsiyum için bir depo görevi görür. Aslında, vücudun kalsiyumunun% 99’undan fazlası kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalan% 1 de kandadır.

Çoğunlukla protein ve minerallerden yapılmış olmasına rağmen, kemikler canlıdır ve dokuları sürekli büyür. Bir insanın yaşamı boyunca, eski kemikleri parçalanır (emilim adı verilen bir süreç) ve iskelete (oluşum) yeni kemikler eklenir. 

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi vücut tarafından oluşturulandan daha fazla kemik emildiğinde meydana gelir. Pek çok faktör, ne kadar eski kemiğin emildiğini ve ne kadar yeni kemiğin yapıldığını belirler. İnsanların kontrol ettiği bazı durumlar vardır (diyet gibi), ancak bazı faktörler kontrolleri dışındadır (yaş ilerlemesi gibi).

Yeni kemiklerin çoğu çocukluk ve gençlik döneminde eklenir. Sonuç olarak, kemikler daha büyük, daha ağır ve daha güçlü hale gelir. Kemik oluşumu pik kemik kütlesine (maksimum sağlamlık ve mukavemet) ulaşılana kadar devam eder. Pik kemik kütlesine (veya kemik yoğunluğuna) 30 yaş civarında ulaşılır. 30 yaşından sonra kemik rezorpsiyonu yavaş yavaş yeni kemik oluşumunu aşmaya başlar. Bu da kemik erimesine yol açar. Bu durum kadınlarda  menopozdan sonraki ilk birkaç yıl içinde en hızlı görülür, ancak yaşlılığa kadar devam eder.

Kemik erimesine katkıda bulunabilecek faktörler arasında kalsiyum açısından düşük bir diyet uygulamak, egzersiz yapmamak, sigara içmek ve kortikosteroidler gibi bazı ilaçları kullanmak yer alır.

Kortikosteroidler, artrit , astım , inflamatuar bağırsak hastalığı , lupus ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar için reçete edilen ilaçlardır. Kronik olarak kullanıldığında kortikosteroidler kemik erimesine neden olabilir.

Erkekler de riski altındadır.  Kemik erimesi erkeklerde kadınlara kıyasla daha geç ortaya çıkmasına rağmen, erkekler hala osteoporoz için yüksek risk altında olabilir. 65 yaşına geldiğinde erkekler kadınları yakalar ve aynı oranda kemik kütlesini kaybeder. Erkeklerin kemiklerinin zayıf olması uzun süreli kortikosteroid kullanımı (artrit, astım , Crohn hastalığı, lupus ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar için reçete edilen ilaçlar ) veya düşük testosteron düzeyleri gibi ek risk faktörler erkeklerde osteoporoz riskini artırabilir.

Kemik Erimesini Önlemek Mümkün Mü?

Kemik erimesine yol açan bir çok faktör vardır. Yaş gibi bazı faktörler kontrol edilemez. Ancak, bazı basit yöntemler ile bu rahatsızlık önlenebilir.

Kalsiyum Bakımından Yüksek Bir Diyet Uygulayın

Bir kişinin yaşamı boyunca yeterli miktarda kalsiyum almaması kemik erimesi riskini önemli ölçüde artırır. Kalsiyum bakımından düşük gıdalarla beslenmek kemik kütlesinde azalma, kemiklerde kırılmalara ve kemik erimesine neden olabilir. Kalsiyum oranı yüksek bir diyet önemlidir. Kalsiyum bakımından zengin besin maddelerini sıralayacak olursak:

 • Süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi az yağlı süt ürünleri
 • Brokoli, kara lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Sardalye ve somon balığı
 • Soya peyniri
 • Badem
 • Portakal suyu ve tahıllı gıdalar
 • Son olarak kalsiyum takviyeleri

D Vitamini Bakımından Zengin Bir Diyet Uygulayın

D vitamini vücudun diyetten kalsiyumu emmesi için önemlidir. Yeterli D vitamini olmadan, insanlar yedikleri yiyeceklerden kalsiyumu ememezler. Gıdalardan yeterli miktarda kalsiyum emilmediğinde, vücut kemiklerden kalsiyum almak zorunda kalır ve buda kemik erimesine neden olur ve kemiklerin daha da zayıflamasına yol açar.

D vitamini iki kaynaktan gelir. D vitamini  doğrudan güneşten alınacağı gibi bazı gıdalardan da alınabilir. Birçok insan doğal olarak yeterli D vitamini alır. Ayrıca D vitamini süt ürünlerinde, yumurta sarısında, tuzlu su balıklarında ve karaciğerde bulunur. Bununla birlikte, D vitamini üretimi yaşlı insanlarda, evli olanlarda ve kış aylarında azalır. Bu insanlar günlük 400-800 IU D vitamini alımını sağlamak için D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler.

Egzersiz yapın

Çocukluk ve ergenlik döneminde fiziksel aktivite kemik yoğunluğunu ve gücünü artırır. Düzenli egzersiz yapan çocukların egzersiz yapmayanlara göre pik kemik yoğunluğuna (maksimum güç ve sağlamlık) ulaşması daha olasıdır. Genellikle 30 yaşlarında ortaya çıkan pik kemik yoğunluğuna ulaşan insanların osteoporoza yol açan önemli bir kemik erimesine yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Kemik erimesini önlemek için en iyi egzersiz, yer çekimine karşı yapılan bir ağırlık kaldırma egzersizidir. Bu tür egzersizler arasında yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, tenis oynama ve dans sayılabilir. İkinci tip egzersizler de  direnç egzersizleridir.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek kemikler, kalp ve akciğerler için kötüdür. Sigara içen kadınlar sigara içmeyen kadınlara göre daha düşük östrojen seviyelerine sahiptir. Düşük östrojen seviyeleri de kemik erimesine yakalanma riskini artırır. Sigara içen kadınlar daha önce menopoza girerler. Kemik erimesinin menopozdan sonraki ilk birkaç yıl içinde en hızlı olduğunu , ancak menopoz sonrası yıllarda bile devam ettiğini unutmayın. Bu, menopozun ne kadar erken gerçekleştiği, daha uzun yıllar yaşandığı ve kemiklerin zamanla zayıflayacağı anlamına gelir. Sigara içen erkekler ve kadınlar yedikleri yemeklerden daha az kalsiyum emebilir. Yemeklerden daha az kalsiyum almak, vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum için kemikleri parçaladığı anlamına gelir ve bu da kemik erimesine yol açar.

Alkol Alımını Sınırlayın

Günde 2-3 bardak alkol tüketmek, genç kadınlarda ve erkeklerde bile kemiklere zarar verebilir. Daha fazla alkol kullananlarda kemiklerin kırılma olasılığı daha yüksektir. 

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla