Sanat

Kelt Müziği Nedir?

Kelt müziği veya bir diğer adıyla “Keltik müzik”, İrlanda, İskoçya, Asturias, Galler vb. gibi çeşitli bölgelerde yaygın olan bir müzik türüdür. Geneksel bir müzik türü olan kelt müziği, yerel motifler taşır ve Birleşik Krallık ile özdeşleşmiştir. Huzur verici tınısıyla dünyanın birçok ülkesinde dinleyici kitlesi toplamayı başarmıştır. Pentatonik bir müzik olmakla beraber gitar, keman, gayda, arp ve flüt benzeri çalgılar önemli bir yer tutmaktadır. Bu müzikte kadın vokallere türe göre daha güçlü ve etkileyici olmasından olsa gerek erkek vokallerden daha çok rastlanır. Güzel bir özelliği de bu müziğin oldukça rahatlatıcı ve dinlendirici bir özelliğe sahip olmasıdır. Dolayısıyla kelt müziğin sıklıkla tercih edilmesinin ve yaygınlaşmasının en önemli sebeplerinden biri de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zira biliyorsunuz ki insanlar kendilerini rahatlatan etkinleri yapmaktan hoşlanır ve keyifle yaparlar. Müzik yapmanın ve dinlemenin yanı sıra yoga, meditasyon, spor gibi etkinliklerde olduğu gibi.

Kelt Müziğinde Kullanılan Enstrümanlar

Biraz da kelt müziğinin teknik kısımlarından söz edeceğiz. Zira bir müziği müzik yapan etmenlerin en önemlilerinden biri de tekniğidir. Kelt müziği, 5 sesten meydana gelen pentatonik gamın kullanılarak melodik varyasyonların daha ön plana çıktığı, sık olarak ritmik temalar üstüne kurulan müzik türü. Kelt müziğinde low whistle, triple, harp, veuze, bodhran, tin whistle, gayda gibi geleneksel olan enstrümanların yanı sıra; mandolin, keman, akordeon ve akustik gitar vb. hayli popüler enstrümanlar da kullanılmaktadır.

Kelt Müziği ve Kelt Müzik Türleri

Kelt müzik kültürüne ait olan dansların ve müziklerin sentezlenmesi neticesinde ortaya çıkan türler, Kelt müziğine zengin bir çeşitlilik kazandırdı. Strathspey, pibroch, reel, waulking song vb. gibi folk müzikler bu müziğin türleri arasında yer almaktadır. Kelt müzik yaygınlaştıkça ve daha da popüler hâle geldikçe, son zamanlarda Celtik Punk, Celtic Rock, Celtic New Age gibi füzyon çeşitler de ortaya çıkmıştır.

Kelt Müziğin Önemli Temsilcileri

Kelt müziği temsilcileri ve bu alanda eser veren sanatçılar dünyada oldukça popüler.  Bu müzisyenler Enya, Loreena McKennitt, The Cors’dur. Waylander, Celtic Women, Primordial, Brenda Wootton, Cruachan, , Horslips, Jonny Cunningham, Sian James, Ar Log, The Battlefield Band, Mark Saul, The Iron Horse, Sharon Knight, Julie Murphy, Black 47, Rawlins Cross ve Emcee Lynx gibi temsilciler ve müzik toplulukları da füzyon türü ve kelt müziği alanında eser veren müzisyenlerdendir.

Kelt Müziği ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kelt müziği belirttiğimiz üzere pentantonik bir müziktir. Dolayısıyla büyük oranda enstrümantal bir müziğe dayanmaktadır. Güfteli olduğu durumlardaysa bas vokaller çok önemli yer tutmaktadır. Kelt müziğiyle adeta özdeşleşen önde gelen çalgılardan arp ve gayda genellikle solo şeklinde kullanılır. Birbirine uyumlu olarak kullanılan en mühim çalgılarsa gitar, flüt ve kemandır. Bunların dışında özgün olan diğer çalgılar bulunmakta, bunlardan en tanınanları İrlanda kökene sahip olan teneke düdük ve bodhrandır.  Kelt müziğinin önemli biçemleriyse, reel, ballad ve jigdir.

Kelt Müziğin Rahatlatıcı Etkisi

Kelt müziğinin rahatlatıcı etkisinden bahsetmiştik. Dolayısıyla kelt müziği saf bir enerjiyle güçlü ve keyifli konsantrasyonun birleşimiyle meydana gelir. Kendinizi en kötü hissettiğiniz zamanlarda bile jig çalma eylemine başladığınız andan itibaren neşenizin yerine geldiğini fark edersiniz.

Keyfiniz yerinde olduğunda dinliyorsanız kelt müziği, bir süre sonra elinizin ve ayağınızın müziğe tempo tutacağını göreceksiniz.

Eğer neşeye ve enerjiye ihtiyacınız varsa ve müzikle iyi hissediyorsanız, tavsiyemiz hoş bir keltik albüm edinin ve bu albümü yer fark etmeksizin oynatın. Sonrasında gevşediğinizi hissedeceksiniz. İrlanda’da olamasanız dahi kendinizi oralarda hissedebileceksiniz. Ruhunuzu adeta saracak olan bu müzik türüyle tanışmadıysanız derhal tanışmalısınız.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla