Hayvanlar

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kediler, dünyanın en hassas canlılarından biri ve özellikle yaşadığımız yerlerde barındırdığımız en yakın dostlarımızdır. Kedilerde hamilelik oldukça önemli bir konu. Eğer kedinizin yavrularının olmasını istiyorsanız, böyle bir karara varmanız durumunda neler yapmanız gerektiğini, süreci nasıl yöneteceğinizi detaylıca aktaracağız.

Anne kediler, doğum bakımlarını genellikle yalnız başına daha iyi bir şekilde sağlarlar. Dolayısıyla en iyi tercih bu bakım işlemini onlara bırakmaktır. Elbette ki onların işlerini daha da kolaylaştırabilmek adına çeşitli yardımlarınızı sağlayabilirsiniz. Fakat tabii bu işlemleri yaparken de izlemeniz gereken çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Kedinizin hamile olduğuna işaret eden bazı belirtiler bulunmaktadır. Burada ilk işaret, kedilerdeki kızgınlık döngüsünün bitmesi şeklinde karşınıza çıkabilir. Diğer işaret ise, kedilerinizin meme uçlarında yaşanan şişmeler ve bu sebeple uçların, olduğundan daha koyu ve kırmızı renge bürünmesidir. Hamile olan bir kedi daha çok beslenme ihtiyacı ve sabah rahatsızlanma gibi diğer belirtileri de gösterebilecektir. Bu süreçleri sıkı şekilde takip etmeli ve en ufak bir değişmeyi bile dikkatlice incelemelisiniz. Ayrıca 5 haftalık süreç sonunda kedinizin karnındaki şişkinlik belirgin hâle gelecek, bu şişkinlik doğrum yapacağı zamana kadar büyüyerek devam edecektir.

Bu belirtilerin yanı sıra kedinizin davranışlarında çarpıcı, dikkat çekici bir değişiklik de gözlemeniz olası bir ihtimal. Kediniz bir anda sempatik davranışlar sergileyebilir. Yine vaktinin büyük çoğunluğunu sizinle geçirmek isteyebilir. Bunların yanı sıra gayet dostane ilişkiler kurduğunuz kediniz birden, aksileşme ve sizi kendinden soyutlama gibi özellikler de sergilemeye başlayabilir. Böyle durumlar gayet doğal davranışlar ve hamileliğin temelinde olan şeyler, dolayısıyla endişeye kapılmanızı gerektirecek bir durum yok.

Kedim Hamile Ne Yapmalıyım?

Gebe kedilerin doğum işlemlerinde çeşitli güçlüklerle karşılaşılabilir, zira kedilerin doğumları zorlu geçebiliyor. Kediniz için kaygı duyuyor veya hamile olup olmadığını teyit etmek istiyorsanız, onu derhal veteriner hekiminize götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz, kedinizin detaylı bir şekilde muayenesini sağlayacak, kontrollerini yapacaktır. Yine sağlıklı olup olmadığına dair incelemelerini gerçekleştirebilecek, anne adayı kedinizin fizik muayene veya ultrasonografi işlemleriyle hamileliğini doğrulayabilecektir. 

Kedilerin Hamileliğinde Yapılan Hazırlıklar

Doğum zamanına kadarki süreç içerisinde, anne adayı kediniz için yapabileceğiniz çok fazla bir şey gerekmiyor. Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kedinizi sağlıklı bir şekilde beslemeniz ve bol su içmesini sağlamanızdır.

Kedinizin hamile olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren, hamile adayı kedinize ve eğer varsa kedinizin yavrularına takviye besin maddesi sağlamak adına mamasına özen göstermelisiniz. Yüksek kaliteli ve besleyici olan mamalardan kullanmalısınız. Bu konuda elbette ki sizlere veteriner hekiminiz de gereken doğru bilgileri aktaracaktır. Yavru kedileriniz sütten kesilinceye dek bu yüksek besin kalitesine sahip olan mamalara devam etmeniz gerekiyor.

Doğum zamanı yaklaştıkça kediniz olasılıkla rahat doğum yapabilmek için yumuşak ve sessiz olan bir zemin arayışına girecektir. Kediniz için havlu ile kapladığınız kutu benzeri bir alan sağlayın ve bu alanı kullanmasını teşvik edin. Tabii onun için hazırladığınız yeri tercih etmemesi durumunda da endişeye kapılmayın. Kedinizin doğum tarihine yakın olduğu, genellikle memelerinden süte benzeyen türden bir akıntı bulunmasından anlaşılabilmektedir. Bir diğer husus da eğer kedinizin vücut ısısını takip ediyorsanız, bu vücut ısısının doğumdan hemen evvel çoğunlukla 38.9 derece altına düşebilecektir.

Doğumun başladığı esnada kediniz, oldukça yüksek bir sesle bağırabilir ve kedinizde meydana gelen kasılmaları gözleyebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey, kedilerin doğumunun yalnızca kendi başına da gerçekleşebileceğidir.

Kedilerde Plasenta Atılması ve Kedilerde Kordon Kesimi

Her yavrulama sonrası plasenta çıkması gerekiyor. Eğer olur da bir plasenta kedinizin vücudunun içinde kalırsa, bu enfeksiyona sebep olabilir. Dolayısıyla her bir yavru için plasenta gördüğünüzden emin olabilmek adına sayma işlemi yapın. Anne kedinizin bazı plasentaları veya bütününü yediğini görmeniz durumunda şaşırmayın. Bu güvenilir ve normal bir durumdur. Kedinizin vücudunda plasenta kaldığını fark etmeniz durumunda, onu derhal veteriner hekime götürmeniz gerekmekte.

Gebe kedimiz, çoğunlukla doğum esnasında göbek kordonunu ısırmak suretiyle koparacaktır. Eğer bu işlemi sağlamazsa, ona yardımcı olmanız gerekebilir. Yavru kedilerinizin vücudundan 2,5 cm kadar uzaklıkta sağlam olan bir ip ile kordonun çevresini sıkı şekilde bağlayın. Kordonun 2.5 cm uzaklıkta olan kısmına bir ip daha bağlayarak ardından ise bir makas kullanıp, bağlanmış olan iki ipin arasından dikkatlice kordonu kesin.

Kedilerde Doğum İşlemi Sonrası

Ana kedimiz, yavru kedileri doğduğunda ve onları temizlediğinde, derhal annelerinin meme ucuna yanaşmalı ve emmeye başlaması gerekmektedir. Elbette bu konuda anne kediniz ve yavruları için onlara zaman tanımanız güvenli olacaktır. Yeni yavru kedilerinize ve tabii anne kedinize doğum işlemi sonrasında gerek beslenme gerekse diğer konularda hassas davranmalısınız. Kedilerin yavrulamasına şahit olmak gerçekten oldukça hoş bir duygu. Anne ve yavru kedilerinizin sağlıkla büyümesi dileğiyle.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla