Hayvanlar

Kedi Neden Öksürür?

Kedilerde öksürük sorunu ile karşılaşabilmek, tıpkı bizlerde olduğu gibi rastlanılacak durumlardan biridir. Tabii ki fizyolojilerimiz farklı olduğundan dolayı, kedilerde öksürük konusunda daha hassas davranmak gerekiyor. Bizde öksürük her zaman ciddi problemlerin belirtisi olmazken, kedilerde öksürük sorunu ise insanlara göre daha da ciddiye alınması gereken bir konudur.

Öksürük, yalnız başına bir problem olmaktan çok, çoğunlukla kardiyovasküler (yani kalp-kan damarları) sistemlerindeki rahatsızlıklardan veya solunum sistemindeki mevcut hastalıklardan kaynaklanmaktadır.  Öksürük, mekanizma olarak solunum sistemindeki salgıların ve yine burada yer alan yabancı maddelerin birikmesini engelleyen bir koruyucu vazifesini üstlenir.  Bunun yanı sıra birçok solunum yolu hastalığında en mühim erken uyarı işaretlerinden biridir.

Bütün bu saydıklarımızı dikkate alarak, eğer kedinizin öksürdüğünü fark ettiyseniz, birtakım önlemler almanız gerekiyor. Kedi neden öksürüyor, sorusu birçok kedi sahibinin kafasında kuşkuya neden olmaktadır.

Kedilerin öksürmesinin altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi edilebilmesini sağlamak için, muhakkak bir veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Kedilerin Öksürme Sebepleri

Birçoğumuzun evlatlarından ayırmadığı ve ev dostu olan kediler çok hassas varlıklardır. Kedilerde öksürüğün temelinde farklı nedenler bulunuyor olabilir. Bu sebepleri sıralayalım:

 • Astım: Kedilerde sıklıkla görülen solunum yolundaki hastalıklardan biri de astımdır. Hassas canlılardan olan kedilerde astım, alerji, kumunun temizlenmemesi, parfüm, polenler, sigara dumanına maruz kalması, şişmanlık veya stres faktörlerinden dolayı meydana gelebilir. Kedilerde inatçı öksürük, astımın belirtilerinden olabilmektedir. Astım hastalığı hızlı şekilde kötü hâle gelebilir ve kedinizin nefes almada güçlük yaşamasına sebep olabilir. Bu durumu fark etmeniz hâlinde derhal veteriner hekime gitmelisiniz.
 • Alerji: Kedinizin öksürüğü eğer alerji kaynaklıysa buna sebep olan şeyleri veteriner hekim belirleyecektir. Buna göre verilecek önerileri dikkate almalı ve kedinizi alerjisi olan şeylerden uzak tutmalısınız.
 • Kalp Kurdu: Sivrisinekler tarafından yayılan ve ülkemizde özellikle sıcak yerlerde rastlanan kalp kurdu, kediler için öksürük sebepleri arasında yer alır.
 • Akciğerlerdeki Mantar Enfeksiyonu: Mantar, ilk olarak aklımıza gelen değil de kedilerin burnunda ve akciğerlerinde enfeksiyona sebep olan rahatsızlıktır. Akciğerdeki ve burun boşluğundaki mantar enfeksiyonunun yine önemli belirtilerinden biri de öksürüktür.
 • Kalp Hastalıkları: Kedilerde rahatsızlık olarak meydana gelen öksürük, kalp hastalıklarına da işaret olabilmektedir.
 • Enfeksiyon: Bakteriyel ve viral veya parazitten kaynaklanan enfeksiyonlar da öksürük sebepleri arasında yer alır.
 • Akciğer Kanseri: Kedilerinizin akciğerlerinde oluşan kanser, öksürüğe sebep olabilir. Akciğer kanseri, öksürüğün en kritik nedenleri arasında yer alır.

Bütün bu saydıklarımızın yanında, kedilerin solunum yollarına kaçan yabancı maddeler de kedilerde öksürük nedenleri arasında bulunmaktadır.

Kedi Öksürüğünün Sebebi Nasıl Fark Edilir?

Kedilerin öksürüklerinin çoğunluğu solunum yolundaki enfeksiyonlardan kaynaklanabilmektedir. Fakat, eğer ki öksürük düzeyi çok şiddetli ise ve bir müddettir devam ediyor ise geniş bir araştırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada veteriner hekime başvurmalı ve sorunun başlangıcı, ilerleme süreci, kedinizde öksürük dışında başka herhangi belirtiye rastlamışsanız, bunları detaylıca hekime bildirmelisiniz. Veteriner hekime vereceğiniz bilgiler doğrultusunda, kedinizin öksürüğünün asıl kaynağının anlaşılması ve tespit edilmesi daha kolay olacaktır.

Kediler için Öksürük Tedavi Süreci

Kedilerde öksürük tedavisine başlanması için, öncelikle bu rahatsızlığa sebep olan asıl hastalığı teşhis etmek gereklidir. Veteriner hekimin yaptığı muayene doğrultusunda, eğer gerekli görürse tahlil ile testlerin de öksürüğün temelinde yatan sebepleri belirlemede yardımcı olur. Böylelikle bu sebepleri ortadan kaldırmaya ilişkin olarak bir tedavi süreci belirlenebilecektir.

Kedinizi Öksürükten Korumanın Yolları

Kedilerimizin öksürmesine sebep olabilecek çeşitli durumlardan korunabilmesi için bazı yollar bulunmaktadır:

 • Kedinizin yanında parfüm sıkmayın, aynı şekilde kediye de parfüm yöneltmeyin.
 • Kedinize ait olan kum kabını düzenli şekilde temizleyin.
 • Kedinizin yanında nargile, sigara vb. tütün ürünlerini asla tüketmeyin.
 • Aşırı kilolar almasını önleyin.
 • Aşırı stres altında bulunmasını da önlemeye çalışın.
 • Kumları seçerken, fazla toz barındırmayan kumları tercih edin.
 • Kedinizin viral enfeksiyonlardan korunabilmesini sağlamak için aşılarını sıklıkla ve düzenli olarak yaptırın.

Burada sıraladığımız maddeler kedilerinizdeki öksürüğü önlemek adına alacağınız tedbirleri içermektedir. Bunlar kedinizde öksürüğün kesin olarak kesileceği anlamını taşımaz. Zira öksürük meydana gelmeden önce bunları uygulamanız kedinizin sağlığı açısından yararlı olur. Teşhisi asla kendiniz koymayın ve bilinçsiz şekilde ilaçlar kullanmayın. Mutlaka bir veteriner hekime danışın ve onun engin bilgilerinden faydalanın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla