Hayvanlar

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi sahiplerinin en büyük endişesi evlerinde ya da kedilerini besledikleri diğer mekânlarında hijyen koşullarını sağlamak olarak gösterilebilir. Tabi bu konudaki hijyenden bahsedildiğinde de kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını uygun bir şekilde karşılamak en önemli nokta olarak ortaya çıkar. Kedi kumu, kedilerin tuvalet ihtiyacını mümkün olduğu kadar hijyenik ve kendilerine yeterli biçimde karşılayabilmeleri için kullanılan malzemedir. Hijyen açısından en önemli konu olduğu için de bu konuyu dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Bu nedenle hem kedi kumu için kullanılan malzemelerden bahsetmek hem de kullanılabilecek olan kedi kumu çeşitlerinden söz etmek yerinde olacaktır.

Kedi Kumu Hangi Maddelerden Üretilir?

Kedi kumlarının başlıca iki alt kategoriye ayrıldığı söylenebilir. Kedi kumları, doğal olan ve doğal olmayan kumlar olmak üzere iki alt başlık altında incelenebilir.

1.Doğal Kedi Kumları

Doğal kedi kumları, hijyenik ve temiz olması nedeniyle, kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle tercih edilen kedi kumları olarak gösterilebilir. Genellikle Bentonit, Sepiolite ve Diatomit madenlerinden çıkartılan kumlar ile yapıldığı söylenebilir. Evcil hayvan besleme alışkanlığının yaygın olduğu gelişmiş ülkelerdeki tüketiciler tarafından tercih edilen kedi kumları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

a.)    Bentonit’ten Üretilen Topaklanan Kedi Kumu:

Kedi kumu üretiminde kullanılan diğer madenlere göre tabiatta daha az bulunduğundan biraz daha pahalı olduğu söylenebilir. Ama bu kil çeşidi ile imal edilen kedi kumları ısıl işlem uygulanarak kalitesi artırılan ve maksimum oranda hijyen sağlayan kedi kumlarıdır. En önemli özelliği ise idrarın ve diğer dışkı atıklarının kum ile sarmalanarak topaklanması olarak gösterilebilir. Bu topaklar alındığı takdirde kumun kalanın temiz ve hijyenik olarak kullanılmaya devam edilebilir. Bahsedilen özellik sayesinde de aslında diğer kedi kumlarından daha uzun bir süre dayanır ve gerçek maliyeti de diğer kedi kumu çeşitlerinin altına düşmüş olur. Kedi kumu imal etmek için uygun malzeme olan kalsiyum bentonit, ülkemizde çıkarıldığı ve uygun ekipmana sahip fabrikalarda ısıl işleme tutulduğu için ülke ekonomisi için de en faydalı kedi kumlarının üretildiği malzeme olarak gösterilebilir. Kısacası kedi sahiplerinin maksimum hijyen sağlamak ve maliyetten tasarruf etmek amacıyla kullanabilecekleri, ülke ekonomisini zorlamayacakları en uygun kedi kumu çeşitleri olduğu söylenebilir.

b.)    Diatomit’ten Üretilen Kedi Kumu:

Emiş gücü yüksek ve doğada çokça bulunan bir madendir. Kedi kumu imalatındaki dezavantajı ise tozlu olmasıdır. Ayrıca topaklanma özelliği göstermez, üst kısımlarda bulunan idrar alt taraflara geçerek kumun kirlenmesine ve koku yapmasına neden olabilir. Bu özellikleri nedeniyle sık sık değiştirilmesi gerekir. Dolayısıyla hijyenik açıdan ve maliyeti yönünden bakıldığında bentonit kullanılarak imal edilen kedi kumundan daha elverişsiz (kullanım açısından) olduğu söylenebilir.

c.)    Sepiolit’ten Üretilen Kedi Kumu:

Eskişehir’in ünlü lüle taşının da yapıldığı malzeme olan sepiolit, kedi kumu imalatında da kullanılmaktadır. Ama diatomitte olduğu gibi topaklanma özelliği olmayan bir malzemedir. Bir miktar koku önleme ve sıvı emme özelliğine sahip olsa da, bentonit ile üretilen kedi kumları ile kıyaslandığında daha maliyetli ve daha az kullanışlı kedi kumları olduğu söylenebilir.

2.Doğal Olmayan Diğer Kedi Kumları

Doğal olmayan kedi kumları genellikle ithal edilen ve ucuz olması nedeniyle market raflarında yer alan ürünlerdir. Ama topaklanma özellikleri yoktur ve belli miktarda idrar ve dışkı atıktan sonra komple atılması gerekmektedir. Belli ölçüde kokuyu ve sıvıyı engelleyebilir. Ama hijyenik açıdan bakıldığında ve kullanım sonrası maliyeti incelendiğinde ilk sırada tercih edilmesi gerekmeyen ürünler olduğu görülebilir.

Bentonit’ten Üretilen Topaklanan Kedi KumuÇeşitleri

Kedi kumlarının imalatında kullanıldığı malzemelere, kullanım kolaylıkların ve fiyatlarına bakıldığında en uygun kedi kumlarının bentonit kullanılarak üretilen topaklanan kedi kumu çeşitleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu malzeme kullanılarak imal edilen kedi kumları da sade kedi kumu, kokulu kedi kumu, parfümlü kedi kumu, clinic kedi kumu gibi başlıklar altında incelenebilir.

1.Sade Kedi Kumu

Renksiz olarak sunulan ve herhangi bir kokusu olmayan bu kedi kumları ince veya kalın taneli olarak temin edilebilir.

2.Kokulu Kedi Kumu

Bu kedi kumları evinizde kötü koku oluşmasını önlemek için ideal kedi kumları olarak dösterilebilir. Yine ince veya kalın taneli olarak temin edilebilen kokulu kedi kumları, pudra veya vanilya kokulu olarak temin edilebilmektedir.

3.Parfümlü Kedi Kumu:

İçinde bulunan renkli tanecikler sayesinde kötü kokuları emen ve hapseden parfümlü kedi kumları, etrafa da güzel kokular yayacaktır. Parfümlü kedi kumu çam kokulu, bahar kokulu, portakal kokulu, limon kokulu, lavanta kokulu gibi çok farklı seçeneklere sahiptir. Tabi diğer çeşitlerde olduğu gibi kalın veya ince taneli olarak temin edilmesi de mümkündür.

4.Clinic Kedi Kumu

Yapılan çalışmalar sayesinde güçlendirilen clinic kedi kumu çeşidi, hijyene aşırı önem veren kişiler için en uygun kedi kumu olarak gösterilebilir. Ekstra güçlendirilmiş olan clinic kedi kumu, super topaklanma ve yüksek sıvı emme kapasitesi gibi önemli özelliklere sahiptir. Bu nedenle pek çok kullanıcı açısından favori ürün olarak gösterilebilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla