Genel Kültür

Kaşmir Nedir?

Kaşmir kumaş, tıpkı ipek gibi ve parlak bir dokuya sahip olan kumaş türüdür. Bu kumaş türü, bir tekstil ürünü olarak dünya ekonomisinde oldukça kıymetli bir üründür. Yapı olarak çok beğenilen ve kıl keçilerinin tüyünden elde edilerek kullanılan kumaştır. İnsanlar tarafından özel günlerde kullanılmak için tercih edilir. Kendine özgü bir kumaş olan kaşmir, çok kaliteli olması dolayısıyla sıklıkla aranan kumaşlardandır. Kaşmir kumaşların belirgin ve öne çıkan birçok özelliği de bulunmaktadır. Kaşmir olarak adlandırılmasının sebebi ise Hindistan’daki kaşmir bölgesinde bulunan keçilerin ismidir.  

Kaşmir Nasıl Elde Edilir?

Kaşmirin alttaki tabakası ince yünden, üstteki tabakası kıldan meydana gelir. Kaşmir, keçilerin kıllarından yararlanılarak elde edilir. Bilhassa yazın Haziran ayı içerisinde, keçilerin tüylerini tarayarak kılları kesilip alınmak suretiyle kaşmir yünü elde edilmekte. Kaşmir yapı ve görünüm bakımından merinos yününe benzer. Bu kumaşın lifleri pula benzer yüzeye sahip olup medula ve korteks tabakalarından oluşmaktadır. Renk olarak farklı renklerde kaşmir kumaşları bulunmakta. Beyaz, sarı, siyah ve kahverengi renklerde göze hitap eden renklerde insanlar tarafından yoğun talep görür.

Kaşmir Lifinin Özellikleri

 Belirttiğimiz üzere kaşmir lifleri özellik olarak merinos yününe fazlaca benzemektedir. Bir koyundan yaklaşık olarak 250 gr kadar yün çıkabilmektedir. Yün alma işlemi sağlandıktan sonra temizleme işlemine geçilir. Bu sayede bitkisel atıkları ve kirleri arındırmış olunur. Temizleme işlemlerini sağladıktan sonra, 250 gr yünden geriye yaklaşık 100-150 gr kalır. Bu sebeple elde etmesi güç olduğundan fiyat olarak da pahalıdır. Kaşmirler özellik olarak sıvıyı emen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bir diğer tercih edilme sebebi de budur.

Kaşmir Nerelerde Kullanılır?

Kaşmirin üst tabakasında bulunan liflerin kullanılmasıyla battaniye, çuval, kilim ve kalın ip yapılabilmektedir. Alt kısmındaki tabakadan elde edilen lifler ile de çoğunlukla, kadın ve erkek çamaşırı, palto, ceket gibi giysiler elde edilebiliyor. Modacılar da yumuşak bir yapıya sahip olmasından dolayı kaşmiri çok tercih ederler.

Kaşmirin kullanım alanı geniştir. Hem yazın hem de kışın kullanılabilen bu kumaş, şal gibi aksesuar yapımında da kullanılır. Soğuk havaların hâkim olduğu yerlerde, aşırı soğuktan korunabilmek için de elverişli bir kumaş türüdür. Kaşmir kabanlar, hayli tercih edilen ve dönem dönem hep modada kendine yer bulan ürünlerdendir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla