Genel Kültür

Karnabahar Nerede Yetişir?

Karnabahar, turpgiller familyasındadır. Kara lahana, lahana ve brokoli ailesine benzer özelliklere sahip olan karnabaharın tanecikleri etkidir. Ayrıca beyaz renklidir. Ilıman bölgeleri seven bu bitki dünyanın pek çok yerinde yetiştirilebilir. Karnabahar üretimi Avrupa’da ciddi oranlara yükselirken Çin ve Hindistan gibi ülkelerde de yetişebilir. O halde Karnabahar nerede yetişir sorusuna verilecek diğer yanıtlar;

 • Japonya
 • İngiltere
 • Almanya
 • Fransa
 • Mısır
 • Pakistan
 • İspanya
 • İtalya
 • ABD olarak listelenebilir.

Türkiye’de Karnabahar Üretimi Yapılıyor mu?

Ülkemizde de karnabahar üretilmektedir. Anavatanı Akdeniz olan karnabahar bitkisi genelde Orta Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ayrıca Bafra Ovası ve Samsun ile beraber Konya, Bursa, Mersin, Tokat, Adana, Amasya, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir’de yetiştirilir.

Karnabahar Yetiştiriciliği

İki yıllık bir kültür sebzesi olan karnabahar, iklim ve yetiştirme koşulları bakımından diğer bitkilerden ayrılır. Büyüme ve gelişme sırasında 20 derecelik bir sıcaklığa ihtiyaç duyan karnabahar taçlarının olgunlaşma sürecinde sıcaklığın sıfır derece altında olması durumunda yetiştirilemez. Bitkinin taçlarının oluşması için sadece belirli bir dönemde düşük ısıya ihtiyaç duyulur.

Karnabaharın toprak istekleri de farklı olabilir. Yine de toprak bakımından çok seçici olmayan bu bitki genelde tınlı toprakları sever. Haliyle bitki bakımından fakir olan topraklarda yetiştirilemeyeceği bilinir. Bol yağış alan bölgelerde ise drenajın yeterli olması gerekir. Zengin topraklarda daha rahat yetişen karnabaharın yüksek toprak asitliğine karşı hassas olduğu unutulmamalıdır.

Karnabahar Yetiştirme Tekniği

Karnabahar genelde fide ile yetiştirilir. Bu kapsamda ilk olarak fideler yetiştirilir ve ardından tarlaya dikim işlemlerine başlanır. Tohumların soğuk ya da ılık yastıklara ekilmesi önemlidir. Ekim süreci ayrıca hasat zamanına ve yetiştirme yapılacak bölgeye göre değişmektedir. Genelde Nisan ile Temmuz dönemi arasında yetiştirilebilen karnabahar, serpme tekniğiyle güzel sonuçlar verir. Günümüzdeki en uygun ekim sistemi ise 10 cm aralıklarla sıravari ekim uygulamasına başvurmaktır.

Bu bitki türünde kaliteli ürün elde edilmesi için fidelerin güzel bir şekilde yetiştirilmesi şarttır. Bu aşamada sıcaklığın aşırı oranlarda değişmesi, karnabahar taçlarının kalitesiz olmasına neden olur. Fideler dikim sürecine geldikten sonra uzun süre bekletilmeden toprağa ekilmelidir.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Mide asitlerini dengeleyen karnabaharın öncelikle mide dostu olduğu unutulmamalıdır. İnsan sağlığına çok sayıda yararı bulunan karnabahar ayrıca sindirim kanalı boyunca ilerlerken zararlı salgıların oluşumunu engellemektedir. Elbette bu bitkinin faydalarından maksimum yararlanmak için devamlı tüketilmesi önemlidir.

Sindirim sistemindeki faaliyetleri güçlendiren karnabahar, bu sistemdeki yararlı bakterileri de çoğaltır. Uzmanlar da mideye çok iyi gelen karnabaharın ayrıca bağırsak hastalıklarını da engelleyebileceğini belirtiyor. İçeriğinde çok iyi bir lif kaynağı olan karnabahar, midede hacim kaplar ve tokluk hissi yaratır. Bu nedenle yemeğe başlamadan önce fırında ya da haşlanarak hazırlanan karnabahar tüketebilir ve ihtiyacınız olan kaloriyi karşılayabilirsiniz.

Çok etkili bir yağ yakıcı olan folik asit ve C vitamini bakımından zengin olan karnabahar, hücrelerin metabolizma hızını artırır. Ayrıca içeriğindeki potasyum, indol-3 ve fosfat ile beraber mide, meme ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki oluşturur. Üstelik demir minerali açısından da zengin olan karnabahar, yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

Yine içeriğindeki sülfürlü maddeler ve yüksek potasyum sayesinde tansiyonu dengeleyen karnabaharın antioksidan gücü de yüksektir. Sonuç olarak bağışıklık sistemine de sayısız faydası bulunmaktadır.

Karnabaharın diğer faydaları;

 • Hazımsızlık ve kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Kemik gelişimini desteklediği için eklem ve romatizma ağrılarını azaltır.
 • Detoks etkisi yaratan karnabahar, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Zekayı geliştirir.
 • Alzheimer’e karşı korur.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Karaciğerin işlevini artırır.

Karnabahar Besin ve Kalori Değerleri

Kalori değeri düşük olan karnabaharın 100 gramında 5.2 gram karbonhidrat ve 27 kalori bulunur. 100 gram karnabaharda ayrıca 2.7 gram protein bulunmaktadır. Her 100 gramında 1 gram lif içeren bu bitki aslında vitaminler açısından zengindir. A, B1, B2, B3 ve C vitamini içeren karnabahar demir, potasyum, magnezyum, folik asit, fosfor, kalsiyum ve sülfür bakımından da zengindir. Son olarak Omega-3 ve vitamin K içeren karnabaharın oldukça yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla